(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Indonésie zažívá kávový boom. Místní chtějí víc, čímž ohrožují export

  • 13
Po desetiletí zásobovala Indonésie kávou takřka celý svět. Teď se odrůda z této oblasti možná stane vzácným zbožím. Tedy alespoň pro zájemce z jiných států. Indonéský trh s kávou totiž zažívá prudký rozmach a zásobování stovek nových kaváren pak negativně ovlivňuje export do zahraničí.

Více kávy pro Indonésany, méně pro okolní svět. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství klesl export čtvrtého největšího vývozce kávy na světě přibližně o dvacet procent. Posledních pět let se totiž zvyšuje poptávka mezi indonéskou mladou generací. Po celém souostroví se tak objevují stovky nezávislých kaváren, jejichž zásobování negativně ovlivňuje zahraniční export. Informovala o tom britská zpravodajská agentura Reuters.

Díky kávovému boomu se Indonésie zařadila mezi země s nejrychleji rostoucím kávovým trhem. Zemědělci nyní očekávají zvýšenou poptávku od indonéských podniků, které budou bojovat o ta nejkvalitnější zrna. Sklizeň bobulí arabiky totiž právě probíhá.

Místo instantní zrnková

Odrůda arabika

Indonéská káva odrůdy arabika je typická svou silnou a kořeněnou chutí. Roste v polohách od 600 do 2 000 metrů nad mořem a dosahuje výšky až pěti metrů. Platí pravidlo, že čím vyšší plantáž je, tím aromatičtější je káva. Arabika se stala velmi populární, v současnosti je proto pěstována na většině plantáží a představuje 75 % světové produkce. 

„Prodej domácích kávových zrn obvykle představuje dvacet až třicet procent z celkového zisku,“ řekl majitel společnosti Frinsa Coffee Collective Wildan Mustofa s tím, že se poptávka ze strany Indonésanů za posledních několik let zdvojnásobila. V Západní Jávě vlastní Mustofa s rodinou celkem 30 hektarů kávových plantáží.

Rozmach kávového obchodu se už odráží i v prvním kvartálu letošního roku. Podle indonéských statistik byl export loni touto dobou o 26 procent vyšší. Více indonéských spotřebitelů totiž přešlo z levnější instantní kávy či čaje na zrnkovou kávu místní výroby. K tomu koneckonců přispěly i sociální sítě, které kávovou kulturu pomohly rychleji rozšířit do povědomí místních teenagerů. „Mládeži nejde jen o pití kávy jako takové, ale i o její servis,“ píše Reuters.

Pokles exportu souvisí také s nízkou produkcí, která za posledních pět let klesla o více než osm procent, mimo jiné také vlivem nepředvídatelného počasí. Někteří farmáři se obávají, že pokud bude poptávka místních růst i nadále, do roku 2025 nezbude k vývozu vůbec nic.

Chuť kávy podle místa původu

Káva z oblasti Jižní Ameriky se vyznačuje středně kyselou chutí. Obsahuje stopy ovoce, čokolády, vanilky a ořechů. Bývá zemitá a nahořklá. Zrna z Afriky mohou chuťově připomínat suché víno. Tato káva je známá výraznější kyselostí. Pacifická káva je zase pikantní až ostrá.


Témata: Káva, Indonésie, vývoz