Kávě možná zvoní umíráček. Hrozí jí vyhynutí i zdražování, varují vědci

  18:14aktualizováno  18:14
Změny světového klimatu společně s odlesňováním a nemocemi mohou zapříčinit vyhynutí až šedesáti procent druhů kávovníku. To tvrdí dvě vědecké studie zveřejněné ve světových vědeckých časopisech. Pěstitelé pak doplňují, že i pokud se kávovníky podaří zachránit, cena jejich zrn rychle poroste.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Některé z druhů, které jsme zkoumali, neviděl ve volné přírodě nikdo přes sto let, a možná už úplně vyhynuly,“ řekl deníku The Independent Eimar Nic Lughadha z britských Královských botanických zahrad v Kew, kde vznikla první ze studií. Své poznatky výzkumníci ze zahrad v Kew v jihovýchodním Londýně zveřejnili v magazínu Science Advances.

Vyplývá z nich mimo jiné i to, že ze 124 druhů kávovníků, které rostou ve volné přírodě, jich je 75 ohrožených vyhynutím. Třicet pět druhů ohroženo není vůbec a o zbylých čtrnácti se ví příliš málo na to, aby jejich stav vědci zhodnotili.

Druhá studie pak tvrdí, že pokud vezmeme v úvahu budoucí možné klimatické změny, tak je v ohrožení i kávovník arabský, v kavárnách známý jako arabica.

Problémem je ztráta genetických variant

Studie se zabývaly především kávovníky rostoucími ve volné přírodě. Jejich vyhynutí jako takové by na kávový průmysl zprvu nemělo v podstatě žádný vliv. Většina z nich je totiž buď obtížně zpracovatelná nebo nemá dobrou chuť.

Řítíme se do čokoládové krize? Kakau hrozí do roku 2050 konec

Problém však nastává ve chvíli, kdyby něco (například nemoc nebo ještě další klimatické změny) ohrozilo kávovníky na plantážích. V takových případech se totiž v historii farmáři vždy obrátili k divokým příbuzným a začali hledat řešení.

Díky tomu se jim zatím vždy podařilo vyšlechtit odolnější druh. „Divoké kávovníky mají velké množství vlastností, které mají dobrý potenciál pomoci v budoucnu s různými problémy, ať už jde o odolnost proti nemocem nebo suchu,“ řekl deníku New York Times jeden z autorů první studie, Aaron Davis.

V případě vyhynutí divokých druhů kávovníku by se možnost výběru z takovéto genetické „banky“ značně zúžila a časem možná i zanikla. Podle výzkumů i samotných pěstitelů přitom současné klimatické změny nešetří ani kávové farmy.

Cena kávy poroste

Davisův tým tvrdí, že v Etiopii, která ročně vyexportuje kávová zrna za 22,4 miliardy korun, bude v roce 2080 možné pěstovat kávovníky jen na méně než čtvrtině současných plantáží, informuje agentura Reuters. Na většině území totiž bude příliš horko, kvůli čemuž nebudou mít kávová zrna správnou chuť, nebo rovnou odumřou.

Káva přitom v zemi živí skoro 15 milionů lidí (Etiopie má přes 105 milionů obyvatel, poz. red.). Podle agentury Bloomberg se budou farmy muset každých deset let přesunovat do o 32 metrů vyšší nadmořské výšky. Již nyní někteří farmáři přestávají své plantáže rozšiřovat a místo toho nakupují pozemky na výše položených místech.

Blížící se problémy se ovšem zatím na ceně kávy neodrazily. Bloomberg však tvrdí, že je to především kvůli přehlcenému trhu. „Tak nízké ceny, jako vidíme teď, jsou pro příští tři roky větším rizikem, než klimatické změny,“ řekl agentuře finančník Geordie Wilkes. „V dlouhodobém pohledu, třeba deseti let, však budou klimatické změny pro trh důležitější,“ dodal.

Arabica a robusta

Přestože kávovníku je více než sto různých druhů, v kavárnách se zpravidla setkáváme jen se dvěma – kávovníkem arabským (arabica) a kávovníkem statným (robusta). Arabica tvoří zhruba šedesát procent produkce, robusta pak zbylých přibližně čtyřicet, tvrdí The Independent.

Robusta je oproti arabice mírně odolnější vůči suchům a vysokým teplotám. Na rozdíl od arabicy má však robusta, která se používá především v instantní kávě, vyšší obsah kofeinu a je více hořká.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Účetní použil firemní miliony k sexuálním hrátkám, firma málem zkrachovala

Ilustrační snímek

Britský účetní si celoživotní šikanu a sociální izolaci kompenzoval bujným nočním životem. Ten ale financoval z cizí...

Práce od rána do noci je požehnání, hlásá nejbohatší Číňan

Jack Ma, majitel internetového obchodu Alibaba (9. ledna 2017).

Jack Ma, nejbohatší Číňan, který stojí v čele internetového konglomerátu Alibaba, velebí hojně diskutovaný a také...

EP chce zavést minimální práva zaměstnanců v nových formách práce

Centrála Uberu v San Franciscu

Europoslanci v úterý podpořili zavedení minimálních práv pracovníků při práci na vyžádání či pro platformy, jako je...

Najdete na iDNES.cz