Kávě možná zvoní umíráček. Hrozí jí vyhynutí i zdražování, varují vědci

  18:14aktualizováno  18:14
Změny světového klimatu společně s odlesňováním a nemocemi mohou zapříčinit vyhynutí až šedesáti procent druhů kávovníku. To tvrdí dvě vědecké studie zveřejněné ve světových vědeckých časopisech. Pěstitelé pak doplňují, že i pokud se kávovníky podaří zachránit, cena jejich zrn rychle poroste.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Některé z druhů, které jsme zkoumali, neviděl ve volné přírodě nikdo přes sto let, a možná už úplně vyhynuly,“ řekl deníku The Independent Eimar Nic Lughadha z britských Královských botanických zahrad v Kew, kde vznikla první ze studií. Své poznatky výzkumníci ze zahrad v Kew v jihovýchodním Londýně zveřejnili v magazínu Science Advances.

Vyplývá z nich mimo jiné i to, že ze 124 druhů kávovníků, které rostou ve volné přírodě, jich je 75 ohrožených vyhynutím. Třicet pět druhů ohroženo není vůbec a o zbylých čtrnácti se ví příliš málo na to, aby jejich stav vědci zhodnotili.

Druhá studie pak tvrdí, že pokud vezmeme v úvahu budoucí možné klimatické změny, tak je v ohrožení i kávovník arabský, v kavárnách známý jako arabica.

Problémem je ztráta genetických variant

Studie se zabývaly především kávovníky rostoucími ve volné přírodě. Jejich vyhynutí jako takové by na kávový průmysl zprvu nemělo v podstatě žádný vliv. Většina z nich je totiž buď obtížně zpracovatelná nebo nemá dobrou chuť.

Řítíme se do čokoládové krize? Kakau hrozí do roku 2050 konec

Problém však nastává ve chvíli, kdyby něco (například nemoc nebo ještě další klimatické změny) ohrozilo kávovníky na plantážích. V takových případech se totiž v historii farmáři vždy obrátili k divokým příbuzným a začali hledat řešení.

Díky tomu se jim zatím vždy podařilo vyšlechtit odolnější druh. „Divoké kávovníky mají velké množství vlastností, které mají dobrý potenciál pomoci v budoucnu s různými problémy, ať už jde o odolnost proti nemocem nebo suchu,“ řekl deníku New York Times jeden z autorů první studie, Aaron Davis.

V případě vyhynutí divokých druhů kávovníku by se možnost výběru z takovéto genetické „banky“ značně zúžila a časem možná i zanikla. Podle výzkumů i samotných pěstitelů přitom současné klimatické změny nešetří ani kávové farmy.

Cena kávy poroste

Davisův tým tvrdí, že v Etiopii, která ročně vyexportuje kávová zrna za 22,4 miliardy korun, bude v roce 2080 možné pěstovat kávovníky jen na méně než čtvrtině současných plantáží, informuje agentura Reuters. Na většině území totiž bude příliš horko, kvůli čemuž nebudou mít kávová zrna správnou chuť, nebo rovnou odumřou.

Káva přitom v zemi živí skoro 15 milionů lidí (Etiopie má přes 105 milionů obyvatel, poz. red.). Podle agentury Bloomberg se budou farmy muset každých deset let přesunovat do o 32 metrů vyšší nadmořské výšky. Již nyní někteří farmáři přestávají své plantáže rozšiřovat a místo toho nakupují pozemky na výše položených místech.

Blížící se problémy se ovšem zatím na ceně kávy neodrazily. Bloomberg však tvrdí, že je to především kvůli přehlcenému trhu. „Tak nízké ceny, jako vidíme teď, jsou pro příští tři roky větším rizikem, než klimatické změny,“ řekl agentuře finančník Geordie Wilkes. „V dlouhodobém pohledu, třeba deseti let, však budou klimatické změny pro trh důležitější,“ dodal.

Arabica a robusta

Přestože kávovníku je více než sto různých druhů, v kavárnách se zpravidla setkáváme jen se dvěma – kávovníkem arabským (arabica) a kávovníkem statným (robusta). Arabica tvoří zhruba šedesát procent produkce, robusta pak zbylých přibližně čtyřicet, tvrdí The Independent.

Robusta je oproti arabice mírně odolnější vůči suchům a vysokým teplotám. Na rozdíl od arabicy má však robusta, která se používá především v instantní kávě, vyšší obsah kofeinu a je více hořká.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Nekorektní móda. Světové značky bojují s rasistickými přešlapy

Modelka předvádí kritizovaný model britské značky Burberry na londýnském týdnu...

Špatná reklama, pořád reklama. Jako by se tímto motem v poslední době řídilo mnoho světových módních značek. Naposledy...

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Do konce roku bude mít Tesla plně autonomní vozy, tvrdí Elon Musk

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk na snímku z února 2018

Vizionář Elon Musk představil ambiciózní plány ohledně výroby samořiditelných vozů. Elektroauta s plně autonomním...

Najdete na iDNES.cz