Ještě v květnu letošního roku Nogueirová uvedla, že očekává, že Evropská unie udělí výjimku na dodržování předpisů po určitou dobu, než budou producentské země a obchodníci připraveni pracovat s novými právními předpisy. „Urychlují se dodávky, protože existují otázky ohledně zákona, na které Evropané zatím neodpověděli,“ řekla.
Nové nařízení známé pod zkratkou EUDR, které má vstoupit v platnost na konci roku, by zakázalo prodej kávy, pokud by společnosti nebyly schopny prokázat, že produkt pochází z oblasti, kde nebyly v posledních letech vykáceny lesy. Stejná pravidla by platila pro prodej kakaa, sóji, palmového oleje, dřeva, kaučuku a skotu.
Evropa se předzásobuje kávou. Obchodníci se bojí nové unijní restrikce |
„Toto datum nemůžeme dodržet, není to možné,“ uvedla Nogueirová. Mezinárodní organizace pro kávu (ICO) je mezivládní skupina napojená na OSN a zastupuje více než 90 procent celosvětové produkce kávy. Členskými zeměmi jsou přední producenti kávy jako Brazílie, Vietnam a Kolumbie.
Evropané nezůstanou bez kávy
„Je to velmi ambiciózní termín,“ řekla Nogueirová. „Věříme, že díky spolupráci s vedoucími představiteli EU by mohli být otevřenější k posunutí tohoto data.“ Neupřesnila, na jak dlouho chce ICO lhůtu odložit, pokud by ale výrobci kávy lhůtu nedodrželi, EU podle ní najde řešení. „Evropané mají kávu velmi rádi, nezůstanou bez kávy,“ dodala.
Nogueirová vystoupila na summitu o kávě, který pořádalo Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) v Tegucigalpě. Náměstek honduraského ministra pro pěstování kávy Carlos Murillo uvedl, že se očekává, že téměř tři desítky členských zemí CELAC uzavřou summit prohlášením, v němž požádají EU, aby odložila datum požadavku na odlesňování.