„Kapitalismus nás zabíjí. Změňme ho. Revoluce,“ stálo na transparentu jednoho z...

„Kapitalismus nás zabíjí. Změňme ho. Revoluce,“ stálo na transparentu jednoho z demonstrantů v Paříži. (7.12.2019) | foto: Reuters

Kapitalismus je spíše ke škodě než k užitku, ukázaly výsledky průzkumu

  • 1244
Většina lidí si myslí, že kapitalismus způsobuje více škody než užitku. Bohatí lidé bohatnou, zatímco zbytek společnosti bojuje o přežití. Alespoň to tvrdí průzkum společnosti Edelman, který byl zveřejněn při příležitosti 50. ročníku Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

PR společnost Edelman oslovila více než 34 tisíc lidí ve 28 zemích a zjistila, že 56 procent z nich si myslí, že kapitalismus ve své dnešní podobě způsobuje více škody než užitku. Lidé přestávají věřit vládám, soukromým společnostem, médiím i nevládním organizacím. Nedůvěru podporuje narůstající pocit, že kapitalismus je v jeho současné podobě nespravedlivý a že veřejné instituce stále více slouží jen zájmům elit, citoval ze zprávy web americké finanční televize CNBC

Průzkum ukázal, že lidé jsou pesimističtí ohledně budoucnosti, přičemž většina z nich nevěří, že by se situace v příštích pěti letech zlepšila. Tento trend je zvláště patrný ve vyspělých zemích, jako je Japonsko, Francie, Německo a Itálie. Víra v lepší budoucnost klesala i v USA a Velké Británii.

Pro rozvojové země byl typický opačný trend. Nejoptimističtější byli lidé v Keni. Přibližně 90 procent z nich je přesvědčeno, že za pět budou mít vyšší plat. V Indonésii to bylo 80 procent, v Indii 77 procent a v Číně 69 procent. 

Systém pro bohaté a mocné

Podle osmačtyřiceti procent širší veřejnosti systém selhává. To se vyznačuje především na přístupu vlád ke svým občanům. Jak uvedl britský deník Independent, více než polovina (57 procent) dotázaných je toho názoru, že vlády slouží jen zájmu úzké vrstvy vyvolených. Jen 30 procent respondentů si naopak myslí, že vlády slouží zájmům všech. Kabinety si podle průzkumu svou pověst poškodily více než podniky, média nebo nevládní organizace. Nejvíce lidem vadí, že se politikům nepodařilo vyřešit majetkovou nerovnost.

Lidé jsou sice vůči kapitalismu skeptičtí, na druhou stranu však očekávají, že ke zlepšení ve společnosti přispějí právě soukromé společnosti. Přinejmenším platově. Až 92 procent zaměstnanců uvedlo, že očekává, že jejich generální ředitel bude řešit otázky jako je nerovnost příjmů nebo další vzdělávání.

Propast mezi bohatými a chudými je šokující, varuje neziskovka

Až 61 procent dotázaných se obává ztráty zaměstnání, hlavně pak ti, co jsou na volné noze. Celkem 60 procent dotázaných se obává blížící se recese. Přes padesát procent dotázaných si myslí, že budoucnost práce je ohrožena levnějšími pracovníky za zahraničí. Automatizace se obává 53 procent lidí. „Obavy z dopadu automatizace, nedostatek vzdělávání, imigrace a nejistá práce narušují důvěru stejně jako fake news a korupce,“ řekl generální ředitel společnosti Edelman Richard Edelman.

Problémem jsou také technologie obecně. Přes 60 procent dotázaných souhlasilo s tím, že vlády nerozumí novým technologiím natolik, aby je účinně regulovala. To je podle odborníků příležitost pro podniky.