„Jestli nás začátek roku 2025 něčemu naučil, pak tomu, že k přečkání čtyř let politické nejistoty bude potřeba odhodlání. A co může být lepším způsobem, jak přečkat každičký den, než skutečně kanadské pivo,“ uvedla v tiskové zprávě Karen Griggová, ředitelka marketingu společnosti Moosehead se sídlem v Novém Brunšviku.
Prezidentské balení se prodává pouze na internetových stránkách společnosti Moosehead. Je k dispozici obyvatelům žijícím v kanadských provinciích Ontario, Nový Brunšvik a Nové Skotsko za přibližně 3 500 kanadských dolarů (58 300 Kč) včetně doručení až před dům, píše portál CNN Business.
Pryč s americkým alkoholem! Obchodní válka s USA hned tak neskončí, očekává Kanada![]() |
Pivovar Moosehead ve své zprávě poznamenal, že vznikl ve stejném roce jako Kanada a oba si za posledních 158 let prošli mnohým. „I když nemůžeme předvídat, jak budou probíhat další čtyři roky, máme pocit, že se mnohým toto velké balení bude hodit,“ dodala Griggová.
Stejně jako další kanadské společnosti je i tento rodinný pivovar nešťastný z hrozících cel, jimiž Trump zemi hrozí. V rozhovoru pro kanadskou televizi CTV News je generální ředitel společnosti Andrew Oland označil za zklamání. „Jsem opravdu smutný, že se tento vztah ubírá jiným směrem,“ dodal.
Alkohol na mušce
Náklady společnosti Moosehead vzrostou kvůli 10procentním clům na hliníkové obaly již příští týden, protože je společnost dováží ze Spojených států. Oland navíc uvedl, že přibližně dvacet procent produkce pivovaru se prodává do USA a tento vývoz by mohl být rovněž zasažen clem.
Právě alkohol je jedním z mnoha produktů, které se ocitly v hledáčku obchodní války mezi oběma zeměmi. Provincie po celé Kanadě stáhly z pultů lihoviny a víno vyrobené v USA „Je to daleko horší než clo, protože vám doslova bere odbyt,“ říká Lawson Whiting, generální ředitel americké společnosti Brown-Forman, která produkuje víno a lihoviny.
Pryč s americkým alkoholem! Obchodní válka s USA hned tak neskončí, očekává Kanada![]() |
Mnoho velkých společností, které prodávají alkohol v Kanadě, jako například Anheuser-Busch, vyrábí americké značky (Bud Light) v Kanadě, a proto se jich cla netýkají. Přesto Oland věří, že patriotismus nakonec zvítězí. Podle něj mají nyní kanadské pivovary skutečnou příležitost využít hnutí Buy Canadian, které Trumpova cla vyvolala, uzavírá CNN Business.
famous Canadian beer brand Moosehead creates a Presidential Pack/Crate/Case to help “survive” Trump’s next 4yrs
— Mark Gallo (@guhlo) March 7, 2025
(1 beer 🍺 for every day in office) pic.twitter.com/PwApxaCUet
Pivovar Moosehead Breweries vznikl v roce 1867 a dodnes ho vlastní a provozuje rodina Olandů. Společnost v současnosti má již šestá generace rodiny. V roce 2018 měl přibližně čtyřprocentní podíl na kanadském domácím trhu. Protože jsou všichni jeho hlavní konkurenti vlastněni nadnárodními společnostmi, je Moosehead největším ryze kanadským pivovarem.
Jako soukromá společnost nemusí zveřejňovat finanční informace, ale podle dostupných zpráv měla firma za rok 2016 dosáhnout tržeb ve výši 263,8 milionu dolarů, tedy téměř šest miliard Kč.
Na sociálních sítích vyvolal počin kanadského rodinného pivovaru vesměs pozitivní reakce. Mnoho lidí oceňuje nápaditou formu politického marketingu. Podle některých je ovšem 1 461 plechovek piva stále málo. „Nebude to stačit ani na prodloužený víkend,“ uvedl jeden z diskutujících.
Jiní se zase zamýšlejí nad podle nich nevalnou kvalitou tohoto kanadského piva i nad jeho záruční dobou. „Jakékoli pivo s trvanlivostí 4 roky není to, co bych chtěl konzumovat,“ napsal další z komentujících.