V sobotu na síti Truth Social Trump uvedl, že Čína, Rusko, Indie a další země ve skupině BRICS „budou čelit 100procentním clům“, když neupustí od svého projektu posilování finanční integrace.
„Požadujeme od těchto zemí závazek, že nevytvoří novou měnu BRICS a ani nepodpoří žádnou jinou měnu jako náhradu za mocný americký dolar,“ prohlásil nastupující prezident USA.
„Po včerejší Trumpově pohrůžce stoprocentním clem coby odplatou za snahu o dedolarizaci lze očekávat ještě zdrženlivější postoj naprosté většiny zemí BRICS k ní. Pro Rusko jistě nejde o vítanou zprávu. Na rozdíl od ostatních zemí BRICS je od dolarového finančního systému z velké části odstřiženo již nyní, takže jako jediné nemá moc co ztratit,“ komentoval český ekonom Lukáš Kovanda.
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči |
„Spojené státy navíc Rusku minulý měsíc zasadily další ránu, když rozhodly sankcionovat Gazprombanku. Ta dosud sankcionována nebyla, neboť Spojené státy se obávaly, že by takový krok mohl otřást evropským energetickým trhem. Prostřednictvím Gazprombanky totiž evropské země platí Rusku za dodávky energií. Její sankcionování tedy ohrožuje zejména vývoz ruského plynu, což má nyní lví podíl na fatálním oslabování rublu vůči dolaru,“ dodal.
Setkání Trumpa s Trudeauem v klubu Mar-a-Lago, který je v posledních letech exprezidentovou základnou, nebylo předem ohlášené. Americká i kanadská média o něm v noci na sobotu informovala s odvoláním na své zdroje, jeden z účastníků pak zveřejnil fotografii z restaurace na sociální síti X. Trudeau je prvním lídrem ze skupiny bohatých ekonomik G7, který se s vítězem amerických prezidentských voleb setkal.
Porazil systém, který ho hnal do vězení. Trump díky výhře uniká stíhání i trestu |
Agentuře AP informovaná osoba sdělila, že večeře trvala tři hodiny. Nejmenovaný činitel uvedl, že dva lídři spolu mluvili o řadě témat včetně obchodu a zabezpečení společné hranice, ale také Ukrajiny nebo Blízkého východu. U stolu bylo také několik lidí nominovaných do vznikající Trumpovy administrativy včetně možného ministra obchodu Howarda Lutnicka či poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze.
23. října 2024 |
„Produktivní schůzka o energetice i pašování drog“
Trump v prohlášení na své platformě Truth Social napsal, že „velmi produktivní schůzka“ se týkala obchodu, energetiky či pašování drog do USA. Trudeau se podle něj zavázal, že pomůže USA ukončit problémy s nelegálními drogami. Před několika dny Trump Kanadě a Mexiku pohrozil 25procentním clem právě kvůli drogám přicházejícím do USA a také kvůli nelegální migraci.
Trump slíbil cla na zboží z Kanady, Mexika i Číny od prvního dne ve funkci |
Trudeau v sobotu před odletem z Floridy v krátkém vyjádření pro média označil schůzku s Trumpem za skvělou. Před cestou novinářům řekl, že Trump své výhrůžky myslí vážně a že je potřeba s ním mluvit. „Naší zodpovědností je podotknout, že by tím nepoškozoval jen Kanaďany... ale ve skutečnosti by zvedal ceny pro americké občany a poškozoval americké podniky a průmysl,“ citovala jej AP.
Mezi ekonomy převažuje názor, že cla navrhovaná Trumpem by zvýšila životní náklady Američanů, jejichž nárůst z posledních let byl jedním z hlavních témat nedávných voleb. Nastupující prezident však neustále obchodní poplatky vyzdvihuje a dává najevo, že je bude využívat ještě razantněji než ve svém prvním funkčním období.