Johannesburgu nepomáhá ani mimořádná koncentrace podniků a milionářů. Město potřebuje 221 miliard randů (asi 277 miliard korun), aby dohnalo údržbu a opožděnou modernizaci kolabující silniční, energetické a vodovodní sítě, informuje agentura Bloomberg.
Městská rada koncem minulého měsíce o problematické situaci jednala, neboť pravidelné výpadky elektřiny způsobené poruchami distribučních sítí postihují rozsáhlé oblasti Johannesburgu. Silniční výmoly nechávají úředníci bez povšimnutí celé měsíce, bez vody byly v březnu některé části města celých jedenáct dní.
Ani železnice už nemá dotace jisté. EU nastínila nová pravidla |
„Hromadící se neřešené problémy znamenají zvýšené riziko pro bezpečnost veřejnosti, ekonomickou bezpečnost a životní prostředí,“ uvedlo město v dokumentech o silniční síti. „Ignorování nevyřízených záležitostí by mohlo vést ke zhoršování stavu silnic, nebezpečí na mostech, zaplavení některých míst a zvýšenému počtu nehod.“
Politický chaos
Přibližně pětimilionové město, které od roku 2019 vystřídalo osm starostů, sužují v posledních letech finanční a politické zmatky způsobené neustálým střídáním koalic. Africký národní kongres (ANC) a Bojovníci za ekonomickou svobodu (EEF) jsou sice největšími stranami vládnoucí koalice, které mají mezi sebou 119 křesel, ale na post starosty dosadily stranu Al-Jama-ah, která má pouhá tři křesla. Celkem je v radě 270 zastupitelů.
To je v kontrastu s celostátní vládou, kde ANC v květnových volbách poprvé po třech desetiletích ztratil většinu a spojil s Demokratickou aliancí a řadou dalších stran, aby řídil zemi. EFF je v opozici.
Základní dálniční síť bude hotová do deseti let, věří šéf ŘSD. Chybí 650 km |
Minulý měsíc johannesburská rada navzdory původním námitkám opozičních stran zavedla zvýšení cen komunálních služeb a sazeb nad úrovní inflace a prosadila půjčku od Francouzské rozvojové agentury ve výši 2,5 miliardy randů (3,13 miliardy korun). Město Johannesburg na několik žádostí o komentář nereagovalo.
Z dokumentů vyplývá, že město nejméně od roku 2008 každoročně nesplnilo svůj roční cíl pro investice do vodohospodářské infrastruktury a že jeho energetická společnost City Power naléhavě potřebuje modernizaci a výměnu, aby zajistila spolehlivost a bezpečnost sítě.
Dokument také ukazuje, že město má problémy s výběrem příjmů od velkých poplatníků, včetně vládních úřadů a firem. Více než 90 dní po splatnosti už mají pohledávky ve výši 6,1 miliardy randů (7,6 miliardy korun).