Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Biden v rámci boje proti rasismu zatrhl spolupráci se soukromými věznicemi

  16:00
Nový americký prezident Joe Biden v úterý podepsal výnos, kterým vyzývá ministerstvo spravedlnosti k ukončení smluv se soukromými věznicemi. Cílem je, aby podniky přestaly na vězních, kterých je ve Spojených státech víc než kdekoli jinde na světě, vydělávat. Výnos je zároveň součástí širší agendy, která si klade za cíl nastolit v USA rasovou spravedlnost.

Americký prezident Joe Biden podepisuje první výnosy své agendy rasové spravedlnosti. (26. ledna 2021) | foto: Reuters

„Existuje široká shoda na tom, že náš současný systém masového věznění stojí naši společnost a komunity značné náklady a potíže, ačkoli větší míru bezpečí nevytváří,“ vysvětluje americký prezident v nařízení. „Abychom snížily míru uvěznění, musíme omezit pobídky založené na zisku a to tak, že budeme postupně ukončovat závislost federální vlády na soukromě provozovaných zařízení pro kriminální zadržování,“ uvedl Biden.

Na základě výnosu nemá ministerstvo spravedlnosti obnovovat smlouvy se soukromými věznicemi. Nicméně veškeré vládní kontrakty s vězeňskými firmami tímto nekončí. Výnos se totiž nevztahuje na ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které využívá služeb soukromých zařízení k zadržování nelegálních přistěhovalců.

Nad Wall Streetem se smráká, Biden nominoval tvrdého kontrolora

Federální úřad pro věznice se již v posledních měsících rozhodl některé smlouvy se soukromými podniky neobnovovat. To proto, že se počet vězňů v nápravných zařízeních snížil. Tisíce vězňů se tak měly možnost dostat se do domácího vězení kvůli pandemii koronaviru. Podle společnosti GEO Group, která věznice provozuje, je tak Bidenův příkaz zbytečný.

„Vzhledem ke krokům, které Federální úřad pro věznice již oznámil, představuje dnešní výnos pouze politické prohlášení, které by mohlo mít závažné negativní a nezamýšlené důsledky, včetně ztráty stovek pracovních míst a negativního ekonomického dopadu na komunity, kde se naše zařízení nacházejí, a které již zápasí o ekonomické přežití kvůli pandemii koronaviru,“ uvedl v prohlášení mluvčí skupiny GEO.

Svobodná země za mřížemi

Bidenův krok však vzbudil částečně negativní hlasy i na „druhé straně barikády“. Podle amerických neziskových organizací by nový prezident Biden mohl v tomto ohledu udělat ještě víc.

„Dnes podepsaný dokument je důležitým prvním krokem k uznání způsobené škody a k přijetí opatření k nápravě. Avšak prezident Biden je povinen udělat více, zejména s ohledem na jeho historii a sliby, které dal,“ komentoval David Fathi, ředitel vězeňského projektu Americké unie občanských svobod.

Vězni k volbám nemohou

Američtí vězňové, na rozdíl třeba od těch českých, nemohou volit. Výjimku představují akorát státy Maine a Virginie. V některých státech mají soudy možnost odebrat volební právo lidem i na dobu poté, co si trest odpykali.

V soukromých zařízeních je pouze zhruba devět procent všech amerických vězňů. Přitom mají Spojené státy nejvyšší počet uvězněných lidí na světě a nejvyšší míru vězňů na obyvatele. Podle webu Statista bylo v červnu 2020 za mřížemi amerických nápravných zařízení více než 2,12 milionů lidí. Vězeňský systém stojí americké daňové poplatníky 81 miliard dolarů (více než 1,7 bilionů korun) za rok. 

Světové neziskové organizace jako Human Rights Watch nebo Vera Institute of Justice dlouhodobě upozorňují, že podstatná část vězňů vězí v amerických kriminálech kvůli nenásilným činům. Iniciativa Prison Policy navíc uvádí, že zhruba 555 tisíc lidí je ve vězení, aniž by před tím byli obviněni nebo usvědčeni, a to z toho důvodu, že si nemohou dovolit zaplatit kauci. Mediánová hodnota kauce za zločiny představuje deset tisíc dolarů (téměř 215 tisíc korun).

Neslibuji, že to můžeme ukončit zítra, ale slibuji, že budeme progresivně pokračovat v potírání systémového rasismu.

Joe Bidenprezident Spojených států

Systémový rasismus jako metla Ameriky

Výnos o ukončení spolupráce se soukromými věznicemi podepsal Biden spolu s řadou dalších nařízení. Nový americký prezident si v nich klade za cíl vymýcení systémového rasismu.

„Neslibuji, že to můžeme ukončit zítra, ale slibuji, že budeme progresivně pokračovat v potírání systémového rasismu,“ nechal se slyšet Biden před podepisováním dokumentů. „Každá část Bílého domu i federální vlády bude součástí tohoto úsilí,“ dodal prezident.

Biden napumpuje do ekonomiky USA skoro 2 biliony dolarů

Na základě výnosů má ministerstvo spravedlnosti rovněž řešit diskriminaci v oblasti bydlení. Vyhláška má usilovněji prosazovat zákon o spravedlivém bydlení z roku 1968, který zamezuje diskriminaci při koupi domu. Rezort tak bude muset přehodnotit své předchozí aktivity pod vedením Donalda Trumpa, které se snažily oslabit některé možnosti vymáhání tohoto zákona, píše New York Times.

Biden svými podpisy rovněž doporučuje federální vládě aby respektovala suverenitu indiánských kmenů, a aby se distancovala od diskriminace asijsko-americké a tichomořské komunity. Nevraživost vůči těmto skupinám obyvatel podle Bidena narůstá od chvíle rozšíření pandemie z Číny do Spojených států.

Autor:
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strop pro domácnosti zřejmě nebude na celou spotřebu, řekl Síkela

Vláda pracuje na nařízeních, která mají upravit způsob zastropování cen energií. Zatímco ceny by měly zůstat na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

V Británii znovu nejezdí vlaky, stávkuje přes 50 tisíc železničářů

Přes 50 tisíc zaměstnanců několika odborových organizací v Británii stávkuje, požadují zvýšení mezd s ohledem na...

Evropa může mít dvakrát více plynu od Kaspického moře, vázne infrastruktura

Kapacita potrubí přivádějícího plyn od Kaspického moře do Evropy by se mohla zdvojnásobit. Ázerbájdžán to v sobotu...

Evropa našla shodu. Sníží poptávku po elektřině a zastropuje zisky výrobců

Na snížení spotřeby elektřiny, zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv se v pátek shodly...

Musk představil humanoidního robota. Cesta k budoucnosti bez chudoby, věří

Šéf Tesly Elon Musk představil humanoidního robota pojmenovaného Optimus, o němž v minulosti prohlásil, že by měl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...