Již za osm měsíců bude práce v Německu a Rakousku bez omezení

  1:11aktualizováno  1:11
Necelých osm měsíců zbývá do konce posledních pracovních omezení pro Čechy v Německu a Rakousku. Prvního května 2011 se českým zaměstnancům konečně naplno otevře celý unijní pracovní trh. V obou sousedních zemích je cítit napětí a obava z přílivu levných pracovních sil.
Necelých osm měsíců zbývá do konce posledních pracovních omezení pro Čechy v Německu a Rakousku. Ilustrační foto

Necelých osm měsíců zbývá do konce posledních pracovních omezení pro Čechy v Německu a Rakousku. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Politici se proto předhánějí v návrzích, jak ochránit domácí zaměstnance před dumpingovými mzdami zahraničních pracovníků. Podle evropské směrnice musí pro zahraniční zaměstnance platit stejné podmínky jako pro místní. To se týká i platových podmínek.

V Německu ovšem není stanovena žádná všeobecná minimální mzda. V jednotlivých profesích existují pouze tarifní smlouvy, které určují i výši výdělku. Podle zvláštnosti v německé legislativě by teoreticky v Německu mohly platit i tarifní smlouvy uzavřené za německými hranicemi.

"Pokud by například česká pracovní agentura uzavřela smlouvu s českými odbory o výši mzdy, která je nižší než v německých smlouvách, tak by tato smlouva platila i v Německu," vyslovil obavy německých politiků šéf skupiny pro zaměstnance německých křesťanských demokratů Peter Weiss (CDU/CSU).

Obává se dokonce, že by některé firmy mohly nutit německé pracovníky, aby se přihlásili u českých agentur, a vyplácet jim tak nižší mzdy, než na jaké mají v Německu podle tarifních smluv nárok.

CDU/CSU proto plánuje uzákonit minimální mzdu pro zaměstnance pracovních agentur. Ta by se podle Weisse měla pohybovat zhruba na hranici minimální mzdy stanovené v tarifních smlouvách mezi zaměstnavateli a odbory. V závislosti na spolkové zemi tedy mezi 6,60 až 7,60 eura za hodinu. Plat v tomto rozmezí by mohli dostávat i zaměstnanci českých agentur.

S návrhem ovšem nesouhlasí koaliční liberálové (FDP). Podle jejich představitelů k žádnému náporu východních dělníků na německý pracovní trh po prvním květnu nedojde, a je tedy zbytečné hned stanovovat minimální mzdu. Jako alternativu navrhují, aby po uplynutí určité doby byli agenturní pracovníci placeni jako kmenoví zaměstnanci.

Žádný exodus

Podobně aktivní jsou v posledním roce i Rakušané. Tamní ministr sociálních věcí Rudolf Hundstorfer minulý týden předložil parlamentu zákon, kterým navrhuje kontroly a přísné pokuty pro firmy nedodržující rakouské mzdové standardy.

Podle představitelů pracovních agentur působících na českém trhu se však žádný hromadný odchod českých pracujících do zahraniční nekoná. "Nemyslím si, že bychom zaplavili německý pracovní trh. Měl bych ovšem obavu u Poláků. Ti si zvykli migrovat za prací a v současnosti je tady velká skupina, která se kvůli práci může okamžitě přesunout," uvedl Marek Strieborný z agentury Axial.

Opatření politiků tak směřují spíše k mobilním Polákům než k Čechům, kteří se kvůli zaměstnání nejsou příliš ochotni stěhovat. Zásobovat svými zaměstnanci německý trh po 1. květnu plánuje agentura Trenkwalder. Podle předsedy představenstva společnosti Jana Koziny však agentura nízkými mzdami svých pracovníků německým zaměstnancům konkurovat nehodlá.

"Výdělky by byly stejně vysoké jako mzdy odpovídajících německých agenturních zaměstnanců. Nejde tedy o mzdovou konkurenci, jde o dodání profesí, které jsou v Německu nedostatkové, nebo dodání pracovníků do míst, kde je jich málo," vysvětlil Kozina záměr firmy.

Ani podle něj se ovšem mnoho Čechů za prací do zahraničí nechystá. "Nečekáme žádný exodus, ale spíše příhraniční, denní nebo týdenní dojíždění," dodal Kozina.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Éra cigaret pomalu končí. Prodeje klesají, tabáčníci vyhlížejí alternativy

Ilustrační foto

Největší tabákové společnosti varují své investory před klesajícími prodeji klasických cigaret. Světová dvojka...

Rostlina místo kuřete. KFC v Británii nabídne zákazníkům veganský sendvič

KFC Zinger

Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20...

Nic se neděje, tiskneme dál. Venezuela vydala nové bankovky

Nová venezuelská měna, suverénní bolívar, je výsledkem  měnové reformy ze srpna...

Venezuela znovu vydala nové bankovky. Měly by zefektivnit hotovostní transakce, které v zemi často musí probíhat s...

Najdete na iDNES.cz