Jie Ťien-ming byl letos předvolán k výslechu, uvedl zdroj obeznámený s touto záležitostí agentuře Reuters. Nesdělil ale, zda vyšetřování nadále pokračuje ani podrobnosti o povaze podezření. Společnost CEFC na žádost o komentář nereagovala.
Nicméně údajné zadržení Jie Ťien-minga ve čtvrtek s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching konzultovala Kancelář prezidenta republiky Miloše Zemana, informoval server Týden.cz. Velvyslankyně podle serveru však zadržení Zemanova poradce nepotvrdila.
Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 tisíc lidí. Firmě se daří poměrně masivní expanze do zahraničí, dlouhodobě se však spekuluje, kdo za konglomerátem stojí. Ten totiž nikdy nebyl schopen doložit původ svého majetku. „Předpokládám, že přišel čas, kdy se to dozvíme,“ uvedl pro agenturu Bloomberg analytik Laban Yu ze společnosti Jefferies Group.
Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si společnost vybrala Českou republiku. Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil v roce 2002 Jie Ťien-ming, který je nyní předsedou představenstva.
V Česku firma koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde bude mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu či dvou pražských hotelů Mandarin Oriental Prague a Le Palais Art Hotel Prague a také historické budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. Koupila pražský administrativní komplex Florentinum a zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina. Posledním velkým podnikem je nákup menšinového podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel.
Loni v září CEFC rovněž uzavřela dohodu o koupi více než čtrnáctiprocentního podílu ruské ropné společnosti Rosněfť za devět miliard dolarů. Po zveřejnění zprávy o vyšetřování Jie Ťien-minga, kterou přinesl čínský finanční magazín Caixin, akcie firmy oslabily.
Čínská vláda v posledních měsících upevnila kontrolu nad velkými soukromými konglomeráty v zemi. Minulý týden vláda v Pekingu převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang Insurance Group, jejíž předseda správní rady a hlavní akcionář Wu Siao-chuej je soudně stíhán kvůli hospodářským trestným činům.
Společnost J&T, kde drží CEFC vlastnický podíl, uvedla, že aktuální zprávy a vývoj nemají žádný vliv na chod a fungování skupiny. „Čínská skupina CEFC je minoritním akcionářem bankovního holdingu JTFG s podílem 9,9 procenta. CEFC z dosavadních transakcích nevznikají vůči JTFG žádná práva nad rámec standardního pasivního investora,“ uvedla mluvčí Monika Veselá.