Kongres peskoval vládce internetu kvůli monopolu, dominanci i volbám

  • 98
Vedoucí představitelé technologických firem Apple, Google, Amazon a Facebook čelili tvrdé kritice od amerických zákonodárců. Jedni z nejmocnějších byznysmenů se museli vyrovnat s obviněním, že svou dominantní pozici na trhu zneužívají.

Jeff Bezos se před Kongresem během 26 let, kdy budoval svou firmu Amazon, objevil vůbec poprvé. Otec Facebooku Mark Zuckerberg, výkonný ředitel Googlu Sundar Pichai a CEO společnosti Apple se do Kapitolu vrátili již po několikáté.

Generální ředitelé prostřednictvím videokonference čelili celé řadě otázek, které se týkaly uživatelského soukromí, volebních zásahů a předsudků proti konzervativním názorům na jejich platformách.

Mark Zuckerberg čelil především kritice ohledně koupě sociální sítě Instagram v roce 2012. Podle demokrata Jerryho Nadlera totiž v interních emailech Zuckerberg prohlásil, že potřebuje společnost koupit, aby “neutralizoval hrozbu konkurence”.

Sám Zuckerberg však uvedl, že ačkoliv Facebook a Instagram byly před sloučením platformy, které si konkurovaly ve sdílení fotografií, Instagram jako takový byl skvělý doplněk Facebooku. Instagram měl podle Zuckerberga navíc mnoho dalších konkurentů a jeho úspěch se nedal zaručit.

Šéf Facebooku se v otázkách ohledně soukromí také bránil tím, že jeho sociální síť v roce 2016, kdy vypukl skandál týkající se ruských zásahů do amerických prezidentských voleb, se nejusilovněji ze všech nadnárodních společností snažila problém se zabezpečením sítě vyřešit.

„Najali jsme více než 30 tisíc lidí, kteří se starají o bezpečnost a celkové zabezpečení soukromí našich uživatelů. Také jsme vybudovali umělou inteligenci, která detekuje škodlivý a závadný obsah,” obhajoval se Zuckerberg.

Republikánští zákonodárci měli nejvíce otázek na Sundara Pichaie z Googlu, vadí jim totiž potlačování konzervativně laděného obsahu. Republikánský politik Jim Jordan šéfa Googlu dokonce vyzval k tomu, aby Američany ujistil, že Google během letošních prezidentských voleb nebude konzervativce stavět do pozadí a umlčovat je.

Pichai ve své obhajobě řekl, že jeho společnost slouží všem a zejména na platformě Youtube, která pod Google také patří, je mnohem více různých názorů a konzervativního obsahu, než tomu bylo kdy předtím. „Věřím ve svobodu projevu,” dodal Pichai.

Obhajoval se i nejbohatší muž planety, Jeff Bezos. Ten popřel tvrzení, že zničil konkurenci a nedal ostatním firmám prostor na trhu. Uvedl, že Amazon výrazně přispěl americké ekonomice. Dále připomenul, že svým zaměstnancům zdvojnásobil minimální mzdu, nabízí nejlepší firemní benefity a úspěchu dosáhl proto, že se nebál riskovat.

Dominanci na trhu a útlak začínajících podniků vyvracel i šéf společnosti Apple Tim Cook. „Se všemi vývojáři jednáme stejně a nikoho nezvýhodňujeme,” uvedl Cook, když reagoval na obvinění, že Apple upřednostňuje některé vývojáře aplikací a dává jim lepší podmínky.

Vládci internetu

Slyšení se uskutečnilo především proto, že velké americké společnosti dospěly do stavu, kdy mají v daném oboru téměř monopol a jejich moc a možnosti neustále narůstají. 

„Tyto technologické firmy byly vnímáni jako titáni našeho trhu už před pandemií. Po covidu však budou ještě silnější, protože mnoho rodin začalo upřednostňovat online nákupy, komunikují na sociálních sítích a firmy profitují. Naopak běžné obchody a jejich konkurence se řítí do největší ekonomické krize v moderních dějinách,” uvedl David Cicilline, demokratický zastupitel za Massachusetts.

Podle něj jsou právě Google, Apple, Facebook a Amazon takzvanými „vládci online ekonomiky“ a řadí se do stejné skupiny, do které v minulosti patřili ropní giganti či železniční provozovatelé a později společnosti jako Microsoft nebo AT&T.