Tsipras zkrátil lídrům EU noc o tři hodiny. Řecko je krok od bankrotu

  8:25aktualizováno  8:25
Brusel (Od zvláštního zpravodaje) - Summit Evropské rady, který od čtvrtka probíhá v Bruselu, neměl původně situaci Řecka, jemuž docházejí rychle peníze, vůbec na pořadu jednání. Řecký premiér Alexis Tsipras si přesto vynutil v noci na pátek zvláštní minisummit, který se zabýval hrozbou státního bankrotu Řecka. Žádnou velkou naději však Athénám nepřinesl.

Alexis Tsipras na summitu Evropské unie v Bruselu (20. března 2015). | foto: Reuters

Ve čtvrtek krátce před jedenáctou hodinou večer se lídři zemí Evropské unie rozcházeli po poměrně poklidném prvním dnu jednání Evropské rady na své hotely a oproti jiným summitům EU je čekala noc s normálním přídělem spánku.

Ne tak ale pro evropského prezidenta Donalda Tuska, německou kancléřku Angelu Merkelovou, francouzského prezidenta Françoise Hollanda či předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Ti se po ukončení oficiální části summitu sešli u kulatého stolu s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem, jenž si setkání vyžádal před pouhými několika dny, kdy se hrozba bankrotu Řecka opět reálně přiblížila.

Do konce měsíce totiž Athény musí zaplatit téměř dvě miliardy eur splátek věřitelům, ale protože dosud nepředložily plán reálných reforem, nechtějí země eurozóny další část pomoci Řecku uvolnit.

Čím dříve reformy, tím dříve peníze

„Jsem o něco větší optimista,“ řekl Alexis Tsipras po jednání, které skončilo hluboko po půlnoci v noci na pátek. Také německá kancléřka Angela Merkelová si rozhovory s Tsiprasem alespoň navenek pochvalovala jako „dobré a konstruktivní“.

„Řecká vláda převzala odpovědnost za reformy a předložení jejich seznamu (...) v nejbližších dnech,“ uvedla Merkelová po jednání. „Vše, co má být dokončeno, musí být dokončeno rychle a každý musí udělat svůj díl,“ dodala.

Tsipras k tomu řekl, že na jednání, kterému předsedal dosud v této otázce v pozadí se držící evropský prezident Donald Tusk, cítil podporu Athénám. „Všichni zúčastnění potvrdili, že se pokusí udělat vše, co je v jejich silách, aby byly co nejdříve překonány obtíže řeckého hospodářství,“ řekl.

Britská BBC ale cituje jednoho unijního úředníka, který situaci popsal lakonicky: „Čím dříve předloží seznam reforem, tím dříve dostanou peníze.“

Konec Řecka je blízko?

Jiný bruselský úředník, který má informace o průběhu jednání s Řeckem, popsal situaci Athén poměrně dramaticky.

„Všem už dochází s Řeckem trpělivost. Pořád se jedná, ale jednání nikam nevedou. Na straně řecké vlády nejsou žádní kompetentní lidé. U předchozího kabinetu se bylo alespoň s kým bavit, ale Tsipras nemá téměř žádné kompetentní úředníky. Myslím, že konec Řecka se blíží daleko rychleji, než jsme si všichni ještě před pár týdny mysleli,“ uvedl.

Fotogalerie

„Hlavní problém je, že Řekové vaří z vody. Jejich údajné reformy jsou nerealistické, nebo jsou jen na papíře a evropští úředníci, kteří se pokouší v Athénách zjistit skutečný stav, narážejí u nové vlády na otevřené nepřátelství a nespolupráci. Takhle to dál už dlouho nepůjde,“ dodává navíc již citovaný bruselský úředník.

Formát nočního jednání naštval také mnohé země eurozóny. „Vždyť i my tam máme své peníze. Proč s Řeckem mají vyjednávat Merkelová s Hollandem?“ uvedl včera vysoký představitel jedné ze zemí, které mají euro a jež se zaručily za astronomické řecké dluhy.

Zdá se proto, že noční jednání o Řecku, jež ubralo zúčastněným několik hodin spánku, bude jen jedno z mnoha, která šéfy států a vlády Evropské unie kolem problémů Athén ještě v příštích týdnech a měsících čekají.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bitcoin a ostatní kryptoměny nejsou peníze, řekl Trump. Chce je regulovat

Prezident USA Donald Trump během oslav Dne nezávislosti (4. červenec 2019)

Americký prezident Donald Trump vyjádřil svou kritiku proti bitcoinu, kryptoměně libra, kterou navrhl Facebook i dalším...

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Tání věčně zmrzlé půdy by mohlo spustit hon na mamuty, varují Rusové

Model mamuta na výstavě Lovci mamutů v pražském Národním muzeu.

Aktivisté a úřady v severním Rusku varují před vznikem nové „zlaté horečky“ po mamutí slonovině. Hledači „pokladů“...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz