Polská jatka budou sledovat kamery. Země pod nátlakem zpřísní kontroly

  12:46aktualizováno  12:46
Polsko pod nátlakem zemí Evropské unie včetně Česka do konce března upraví zákony, které stanovují pravidla porážek. Provoz na jatkách mají non-stop sledovat kamery. Nebude zároveň možné, aby měl dozor na starosti soukromý veterinář.

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Ministru zemědělství České republiky Miroslavu Tomanovi to v telefonickém rozhovoru přislíbil jeho polský protějšek Jan Krzysztof Ardanowski.

Povinnost vybavit jatka kamerami trochu připomíná tu, která vznikla před lety tuzemským lihovarům kvůli smrtící metanolové aféře. Prostory, kde dochází k manipulaci s tvrdým alkoholem, musely začít podniky nahrávat pro účely kontrol celní správou.

S povinnými kamerami zároveň v Polsku skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře.

„S panem ministrem Ardanowskim jsme se dohodli na užší spolupráci našich dozorových orgánů. Přesvědčil jsem pana ministra, že naši veterinární inspektoři vyrazí do Polska, aby si ujasnili technické detaily spolupráce a osobně se podívali, zda opatření v Polsku fungují,“ řekl Toman.

Opatření Polsko zavádí kvůli týden staré aféře, kterou spustila reportáž televizní stanice TVN24. Reportér v roli řezníka v ní popsal šokující praxi menších jatek z východního Polska, kde docházelo k porážkám krav, které se ani neudržely na nohou. Řezníci z poražených zvířat okrajovali zapáchající a shnilé maso, na místě navíc vůbec nebyl veterinář.

Kauza otřásla celou Evropskou unií. Evropská komise dokonce vyslala do země tento týden vyšetřovatele, kteří na místě prověřují praktiky tamních podniků.

Změna legislativy, týkající se systému kontrol na polských jatkách, by měla být podle polského ministra přijata do konce března.

„Než budou přijata všechna nutná opatření, přetrvává naše nedůvěra ve funkčnost polského systému. Ministra Ardanowského jsem ujistil, že nechci žádnou obchodní válku, nejdůležitější je pro mě ale ochrana našich spotřebitelů, proto budeme nadále intenzivně kontrolovat dovozy,“ uvedl ministr Toman s tím, že v případě zhoršení situace je ČR stále připravena přijmout mimořádná veterinární opatření, která by zakázala dovoz polského hovězího masa.

Dle sdělení polského ministra se na trh nedostalo maso zvířat, která by byla nemocná nebo léčena antibiotiky. Polsko také zahájilo kontrolu všech jatek v zemi, na kterých se poráží prasata a skot a prověřuje inzeráty, které nabízely výkup zraněného dobytka. V Polsku také od pondělí 4. února probíhá audit Evropské komise.

Z předchozích informací Státní veterinární správy ČR vyplývá, že do Česka se ze zmíněných jatek dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího masa. Celkem 137 kilogramů již Češi zkonzumovali, případně ještě mají doma. Zbytek již odběratelé vrátili překupníkům do Polska.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Huawei si ohlídáme, tvrdí Britové. Bourají americkou snahu o bojkot firmy

Ilustrační snímek

Těžké časy čínské společnosti Huawei zatím nekončí, ale svitla jí naděje. Využívání technologií telekomunikačního...

Katar se chystá na mistrovství světa ve fotbale. Investuje 20 miliard dolarů

Stadion Chalífa s v katarském Dauhá, na kterém se bude hrát  mistrovství světa...

Katar chce do Perského zálivu přilákat více sportovních společností. Před mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2022...

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Najdete na iDNES.cz