Polská jatka budou sledovat kamery. Země pod nátlakem zpřísní kontroly

  12:46aktualizováno  12:46
Polsko pod nátlakem zemí Evropské unie včetně Česka do konce března upraví zákony, které stanovují pravidla porážek. Provoz na jatkách mají non-stop sledovat kamery. Nebude zároveň možné, aby měl dozor na starosti soukromý veterinář.

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Ministru zemědělství České republiky Miroslavu Tomanovi to v telefonickém rozhovoru přislíbil jeho polský protějšek Jan Krzysztof Ardanowski.

Povinnost vybavit jatka kamerami trochu připomíná tu, která vznikla před lety tuzemským lihovarům kvůli smrtící metanolové aféře. Prostory, kde dochází k manipulaci s tvrdým alkoholem, musely začít podniky nahrávat pro účely kontrol celní správou.

S povinnými kamerami zároveň v Polsku skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře.

„S panem ministrem Ardanowskim jsme se dohodli na užší spolupráci našich dozorových orgánů. Přesvědčil jsem pana ministra, že naši veterinární inspektoři vyrazí do Polska, aby si ujasnili technické detaily spolupráce a osobně se podívali, zda opatření v Polsku fungují,“ řekl Toman.

Opatření Polsko zavádí kvůli týden staré aféře, kterou spustila reportáž televizní stanice TVN24. Reportér v roli řezníka v ní popsal šokující praxi menších jatek z východního Polska, kde docházelo k porážkám krav, které se ani neudržely na nohou. Řezníci z poražených zvířat okrajovali zapáchající a shnilé maso, na místě navíc vůbec nebyl veterinář.

Kauza otřásla celou Evropskou unií. Evropská komise dokonce vyslala do země tento týden vyšetřovatele, kteří na místě prověřují praktiky tamních podniků.

Změna legislativy, týkající se systému kontrol na polských jatkách, by měla být podle polského ministra přijata do konce března.

„Než budou přijata všechna nutná opatření, přetrvává naše nedůvěra ve funkčnost polského systému. Ministra Ardanowského jsem ujistil, že nechci žádnou obchodní válku, nejdůležitější je pro mě ale ochrana našich spotřebitelů, proto budeme nadále intenzivně kontrolovat dovozy,“ uvedl ministr Toman s tím, že v případě zhoršení situace je ČR stále připravena přijmout mimořádná veterinární opatření, která by zakázala dovoz polského hovězího masa.

Dle sdělení polského ministra se na trh nedostalo maso zvířat, která by byla nemocná nebo léčena antibiotiky. Polsko také zahájilo kontrolu všech jatek v zemi, na kterých se poráží prasata a skot a prověřuje inzeráty, které nabízely výkup zraněného dobytka. V Polsku také od pondělí 4. února probíhá audit Evropské komise.

Z předchozích informací Státní veterinární správy ČR vyplývá, že do Česka se ze zmíněných jatek dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího masa. Celkem 137 kilogramů již Češi zkonzumovali, případně ještě mají doma. Zbytek již odběratelé vrátili překupníkům do Polska.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Vypuštěné balonky se v Británii zamotávají do trolejí, vlaky se zpožďují

V roce 2018 řešila správa britských železnic na 619 případů spojených s...

Nejen pro dětské oko je to radostný pohled - barevné balonky naplněné heliem poletující ve větru. Pro správce...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Najdete na iDNES.cz