Polská jatka budou sledovat kamery. Země pod nátlakem zpřísní kontroly

  12:46aktualizováno  12:46
Polsko pod nátlakem zemí Evropské unie včetně Česka do konce března upraví zákony, které stanovují pravidla porážek. Provoz na jatkách mají non-stop sledovat kamery. Nebude zároveň možné, aby měl dozor na starosti soukromý veterinář.

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Ministru zemědělství České republiky Miroslavu Tomanovi to v telefonickém rozhovoru přislíbil jeho polský protějšek Jan Krzysztof Ardanowski.

Povinnost vybavit jatka kamerami trochu připomíná tu, která vznikla před lety tuzemským lihovarům kvůli smrtící metanolové aféře. Prostory, kde dochází k manipulaci s tvrdým alkoholem, musely začít podniky nahrávat pro účely kontrol celní správou.

S povinnými kamerami zároveň v Polsku skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře.

„S panem ministrem Ardanowskim jsme se dohodli na užší spolupráci našich dozorových orgánů. Přesvědčil jsem pana ministra, že naši veterinární inspektoři vyrazí do Polska, aby si ujasnili technické detaily spolupráce a osobně se podívali, zda opatření v Polsku fungují,“ řekl Toman.

Opatření Polsko zavádí kvůli týden staré aféře, kterou spustila reportáž televizní stanice TVN24. Reportér v roli řezníka v ní popsal šokující praxi menších jatek z východního Polska, kde docházelo k porážkám krav, které se ani neudržely na nohou. Řezníci z poražených zvířat okrajovali zapáchající a shnilé maso, na místě navíc vůbec nebyl veterinář.

Kauza otřásla celou Evropskou unií. Evropská komise dokonce vyslala do země tento týden vyšetřovatele, kteří na místě prověřují praktiky tamních podniků.

Změna legislativy, týkající se systému kontrol na polských jatkách, by měla být podle polského ministra přijata do konce března.

„Než budou přijata všechna nutná opatření, přetrvává naše nedůvěra ve funkčnost polského systému. Ministra Ardanowského jsem ujistil, že nechci žádnou obchodní válku, nejdůležitější je pro mě ale ochrana našich spotřebitelů, proto budeme nadále intenzivně kontrolovat dovozy,“ uvedl ministr Toman s tím, že v případě zhoršení situace je ČR stále připravena přijmout mimořádná veterinární opatření, která by zakázala dovoz polského hovězího masa.

Dle sdělení polského ministra se na trh nedostalo maso zvířat, která by byla nemocná nebo léčena antibiotiky. Polsko také zahájilo kontrolu všech jatek v zemi, na kterých se poráží prasata a skot a prověřuje inzeráty, které nabízely výkup zraněného dobytka. V Polsku také od pondělí 4. února probíhá audit Evropské komise.

Z předchozích informací Státní veterinární správy ČR vyplývá, že do Česka se ze zmíněných jatek dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího masa. Celkem 137 kilogramů již Češi zkonzumovali, případně ještě mají doma. Zbytek již odběratelé vrátili překupníkům do Polska.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Německo na hraně recese. Největší evropskou ekonomiku minula jen těsně

Ilustrační snímek

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku stagnovala, poté co ve třetím kvartálu klesla o 0,2 procenta....

Facebook a spol. pod dohledem? Britové řeší reklamu a fake news

Důvěra v Zuckerbergův Facebook klesá.

Papírovým novinám dlouhodobě klesají prodeje i příjmy z tištěné reklamy. Té totiž silně konkuruje cílená nabídka...

Erdoganova vláda bojuje s inflací levnou zeleninou na státních trzích

Ilustrační snímek

Turecko se s prudkým nárůstem cen potravin vyrovnalo po svém. Otevřelo státní trhy, na kterých prodává levnou zeleninu...

Najdete na iDNES.cz