Japonský znak, který lze číst také jako peníze, tento týden odhalili v buddhistickém chrámu Kijomizu-dera v Kjótu. Jeho hlavní kněz Seihan Mori jej tradičně obrovským štětcem vymaloval na bílé plátno z papíru waši, píše list The Guardian.
Tento znak zvítězil již popáté, a to díky svému spojení s výkony japonských sportovců v letech, kdy se konaly olympijské hry. Naposledy vyhrál v roce 2021, kdy země na (kvůli covidu odložených) hrách v Tokiu vybojovalo svůj historicky nejlepší zisk 27 zlatých medailí.
Japonským znakem roku je symbol války a boje. Kvůli Ukrajině i fotbalistům |
V Japonsku každým rokem volí znak nejlépe vystihující ducha doby. „Znak roku 2024 získal 12 148 hlasů z 221 971 odevzdaných,“ uvádí zástupce organizace, která každoroční soutěž pořádá již od roku 1995.
Letošní volba však také odráží také hněv veřejnosti vůči Liberálnědemokratické straně. Ta v říjnových volbách do dolní komory parlamentu utrpěla těžké ztráty kvůli odhalení, že desítky jejích poslanců odčerpávaly zisky z oficiálních funkcí do tajných fondů.
„Pozornost veřejnosti upoutaly jak zlaté medaile, tak politické kauzy,“ řekl kněz Mori podle listu Asahi Šimbun. Poznamenal, že někteří Japonci mu dali hlas kvůli růstu cen během krize životních nákladů i nedávné korupční kauze.
Japonským znakem roku je „daň“. Vyjadřuje obavy lidí o životní náklady |
Mori však dodal, že ho volba překvapila. Očekával, že zvítězí spíše znak wa, což znamená kruh, odrážející solidaritu veřejnosti s lidmi žijícími v prefektuře Išikawa, která byla na Nový rok postižena smrtícím zemětřesením.
Druhým nejoblíbenějším japonským znakem bylo saj, což znamená katastrofa. Na třetím místě se umístil znak šó, který je součástí jména hvězdy japonské baseballové ligy Šóheje Ohtaniho, uzavírá The Guardian.