Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Volné domy za hubičku existují a jsou jich miliony. Ale až v Japonsku

  15:00
Dům na pobřeží za 860 tisíc korun, dům v pěší vzdálenosti od historických chrámů za necelé dva miliony nebo tradiční historický dům z roku 1868 obklopený lesy a obrovskou zahradou za 130 tisíc. Tyto nemovitosti čekají na nové majitele. První z nich je kousek od Tokia, druhý v Kjótu a třetí nedaleko města Kitakjúšú.
Take Kurosawa a Joey Stockermans založili startup provozující realitní web...

Take Kurosawa a Joey Stockermans založili startup provozující realitní web AkiyaMart. | foto: AkiyaMart

Opuštěných nemovitostí, pro něž má japonština označení „akiya“ – v překladu doslova „prázdné domy“ – jsou v Japonsku miliony. Podle jednoho z odhadů jich je téměř devět milionů, a do roku 2033 to může být až 23 milionů. To závratné číslo představuje zhruba třetinu všech domů v zemi.

Prázdné domy jsou výsledkem dvou souběžných trendů: klesajícího počtu obyvatel a stěhování do velkých měst. Japonsko vymírá a do domů po zemřelých se prostě nemá kdo nastěhovat. A pokud už někdo daný dům zdědí, často o něj nemá zájem, protože většina lidí se chce přestěhovat za prací do Tokia.

Samozřejmě, tam se po uvolněných bytech či domech jen zapráší – ale už kousek dál se zájemců nedostává. A není to jen venkov: také ve středně velkých městech třeba se čtvrt milionem obyvatel je spousta prázdných domů, protože tam není pro mladé lidi dost práce.

Záplava volných nemovitostí v Japonsku ostře kontrastuje s jejich zoufalým nedostatkem jinde, především v technologických centrech Spojených států. Všimli si toho Take Kurosawa a Joey Stockermans, jejichž příběh přinesl web Fast Company.

Nepřehledné japonské realitní stránky

Kurosawa a Stockermans se poprvé setkali v Japonsku v rámci univerzitního výměnného programu a později oba pracovali v technologickém průmyslu ve Spojených státech. Ani v oblasti San Franciska, ani později v New Yorku si však, navzdory dobré práci, ani jeden z nich nemohl dovolit koupit rodinný dům. Například v Silicon Valley, kde Kurosawa pracoval, stojí typický dům hodně přes milion dolarů.

Na Instagramu přitom neustále viděli záplavu okouzlující levných akiya, často s cenou v nízkých milionech korun nebo i hluboko pod milion. Dokonce i ty nejlevnější domy jsou často v relativně dobrém stavu.

Zmíněné duo bylo čím dál víc rozčarováno vysokými životními náklady ve Spojených státech – a když se oba stali obětí propouštění, začali reálně uvažovat o koupi nemovitosti v Japonsku. Měli představu, že tam budou část roku trávit a po zbytek roku ji budou pronajímat přes Airbnb.

Když však začali hledat vhodné akiya, zjistili, že na japonských realitních stránkách se těžko orientují. „Byli jsme opravdu frustrováni – to uživatelské rozhraní je prostě velmi odlišné od standardů, na které jsou uživatelé internetu zvyklí na Západě,“ říká Kurosawa.

Populační krize Japonska se promítla i do realit. Domy jsou k mání za zlomek ceny

Stockermans, softwarový inženýr, si tedy připravil jednoduchý nástroj, který umožňoval filtrovat záznamy a číst podrobnosti nabídek v angličtině. „Vytvořil prototyp a s tímto nástrojem jsme skutečně našli náš dům,“ říká Kurosawa.

Po pár měsících další práce svůj nástroj zpřístupnili veřejnosti. Ukázalo se, že poptávka po něm je obrovská. Založili tak okolo svého webu startup. Pro Kurosawu je to vedlejší projekt, ale Stockermans na něm pracuje na plný úvazek.

Aby byly jejich služby úplné, museli rozšířit záběr. Nalezení vhodné nabídky je totiž pro zájemce samozřejmě pouze prvním krokem. Startup nyní spolupracuje také s dvojjazyčnými japonskými realitními makléři, aby kupujícím pomohli se zbytkem procesu.

Služby AkiyaMart, jak dva podnikatelé svůj portál nazvali, jsou drahé. Kupující, kteří přes portál hledají realitního makléře, zaplatí poplatek ve výši dvou tisíc dolarů. Většina z toho jde právě místním makléřům: ti si totiž jen těžko mohou na byznysu okolo akiya přijít na rozumné provize, protože ceny domů jsou často mizivé.

Web Fast Company uvádí jako příklad jeden z aktuálních zprostředkovaných nákupů akiya. Začátkem července pomohla služba AkiyaMart koupit dům, který stál pouhých šest tisíc dolarů – což odpovídá tříměsíčnímu nájmu za studio v San Franciscu.

Uvažujete o nákupu nemovitosti v zahraničí?

celkem hlasů: 304
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. července 2024. Anketa je uzavřena.

Jdou příkladem

Svůj první dům si dva podnikatelé koupili v Beppu, městě známém svými horkými prameny. Nemovitost stála v přepočtu necelý milion korun a byla v podstatě obyvatelná i bez jakýchkoli investic. Protože se rozhodli ji nabízet přes Airbnb, investovali do úprav dalších v přepočtu tři čtvrtě milionu korun, aby jí dodali, jak tvrdí, „špičkové provedení“.

Nedávno koupili další dům, tentokrát v Tokiu a oba nyní tráví část roku v Japonsku: Kurosawa je tam doma, i když se snoubenkou také vlastní mobilní dům v Kalifornii. Když Stockermans není pracovně v Japonsku, zůstává s rodinou v Kanadě.

Používat dům v Japonsku jako místo pro dovolenou je jednodušší než se snažit trvale se přestěhovat. Japonsko umožňuje turistům návštěvu na tři měsíce dvakrát ročně. Země však nedávno zavedla nové vízum, cílené na takzvané digitální nomády, tedy ty, kdo v dané zemi žijí, ale vzdáleně pracují někde jinde. Těm umožňuje zůstat půl roku vcelku – a po dalším půl roce mohou totéž vízum získat znova.

Obavy cizinců z japonské xenofobie Kurosawa a Stockermans rozptylují. „Pokud lidé, kteří se přestěhují, respektují místní kulturu a snaží se mluvit japonsky, budou vítáni.“

Autor:

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

V Drážďanech se zřítila část mostu, konstrukce spadla do Labe

  • Nejčtenější

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V poslední době ovšem hosté v nápojových lístcích čím dál častěji narážejí na menší...

10. září 2024

Západní sankce začaly pořádně kousat. Rusům zoufale chybí jüany

Ruské banky pociťují čím dál větší nedostatek jüanů, které se v důsledku putinovské agrese proti Ukrajině staly klíčovou měnou zahraničního obchodu. Zatímco finanční domy vyzývají centrální banku k...

9. září 2024  16:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Avon míří do drogerií. Produkty značky budou nově k dostání v Rossmannu

Americká kosmetická společnost Avon, prodávající své zboží výlučně přes registrované zákazníky, se pouští do nových vod. Společnost Avon spojila síly se sítí drogerie Rossmann a své nejoblíbenější...

9. září 2024  16:43

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky zatím rychleji než 160 km/h nepojedou. Termín se odsouvá

Dvě stě kilometrů za hodinu se mělo v Česku na části hlavních tratí jezdit od ledna příštího roku. V té době totiž začne platit takzvaný výhradní provoz pod evropským zabezpečovačem ETCS (European...

12. září 2024

Do polí s bramborami se nedá vjet, povodně snad smetly i hraboše

Extrémní srážky se v zemědělství odrazily hlavně u pěstitelů brambor, kteří nyní nemohou vjet do polí sklízet hlízy. Jak dopadne úroda, se ale uvidí až v následujících dnech, říká předseda Českého...

17. září 2024

Proč německá auta nekouří? Stát bádá, jak zatočit s podvody při měřeních

Premium

Jak v Německu, Rakousku nebo Polsku stanice měřící emise odhalují auta s vymontovanými filtry pevných částic? To je problém, jímž se nyní zaobírá ministerstvo dopravy. Po vlně kritiky resort...

17. září 2024

Nápor na pojišťovny sílí. Zatím hlásí škody za 1,14 miliardy, řekl Výborný

V souvislosti s ničivými záplavami evidují pojišťovny téměř devět tisíc událostí za 1,14 miliardy korun. S odvoláním na Českou asociaci pojišťoven to v pondělí večer na síti X uvedl ministr...

16. září 2024  11:48,  aktualizováno  21:30

Povodňové dluhopisy i speciální daň. Jak stát platil škody a co čekat letos

Česko v posledních dnech prochází povodněmi, které svou ničivostí připomínají ty z let 1997 nebo 2002. Tehdejší velká voda způsobila škody, které se citelně zakously do státního rozpočtu. Ve snaze...

16. září 2024  17:21

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...

Pagáčová představila nového partnera a promluvila otevřeně o vztahu s manželem

„Mám se moc hezky, i když pracovně. Ale celý červenec jsem měla volno,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Patricie...