Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Lék na přepracování. Workoholické Japonsko zvažuje čtyřdenní pracovní týden

  16:00
Japonské zaměstnance nejspíš čeká pozitivní změna. Tamější zákonodárci vládnoucí strany chtějí prosadit zákon, který by lidem umožnil pracovat na plný úvazek pouze čtyři dny v týdnu. Očekává se, že uvedení zákona do praxe sníží počet případů smrti z přepracování, kterých jsou v zemi každý rok stovky.

Většina cestujících na tokijské vlakové stanici nejspíš zrovna míří do práce. (3. únor 2021) | foto: AP

Podle příznivců návrhu zákona je potřeba změny zřejmá nejen z častých případů takzvané „karoshi“, tedy smrti z přepracování. Snižování počtu obyvatel a stárnutí populace rovněž hraje roli.

Nechcete umřít z přepracování? Najděte si klidnější práci na pracovním portálu jobDNES.cz

O návrhu Kuniko Inoguschi, členky vládnoucí liberálně demokratické strany, začali japonští poslanci diskutovat ve středu. Změna v zákoně by pracovníkům umožnila zvolit si ve firmách čtyřdenní pracovní týden na místo tradičního pětidenního.

Získaný volný den navíc by podle Inoguschi umožnil lidem trávit více času s dětmi nebo staršími příbuznými. Rozšířil by možnosti vzdělávání, umožnil by lidem zkoumat profesní možnosti a otevírat nové podnikatelské aktivity. V neposlední řadě by podle zákonodárkyně podpořil ekonomiku zvýšenou konzumací.

V současné době má Japonsko 126,5 milionu obyvatel. Předpokládá se, že do konce tohoto století se populace ostrovního státu sníží na 83 milionů obyvatel.

Členka horní komory japonského parlamentu si od návrhu rovněž slibuje alespoň částečné řešení problému smršťování populace. Zemi vycházejícího slunce totiž obývá nejrychleji stárnoucí národ na světě, až třetině obyvatelstva je více než šedesát let. Za nízkou porodností dílem stojí pocit mladých párů, že by na zakládání rodiny a následnou výchovu ratolestí neměly čas. Předpokládá se, že by kvůli třídenním víkendům mohly změnit názor.

Smrtonosné tempo

Japonci jsou svým pracovním nasazením pověstní. Každý rok umírají stovky z nich na srdeční infarkty, mrtvice a další zdravotní problémy kvůli přepracování. Časté jsou rovněž případy sebevražd motivované neúnosnou pracovní zátěží. Japonská vláda si před pěti lety nechala vypracovat studii, podle které jeden z pěti japonských pracovníků riskuje již zmíněné karoshi.

Rušíme pracovní dobu. Práce odkudkoli znamená vyšší kvalitu, říká šéf Avastu

Podle jiné studie Japonec ročně vyčerpá jen polovinu ze své řádné placené dovolené. Skoro čtvrtina tamějších společností od zaměstnanců požaduje, aby každý měsíc odsloužily více než 80 hodin přesčasů, často navíc neplacených.

Částečnou změnu na japonský trh práce přinesl zákon z dubna 2019, který omezil přesčasy na sto hodin měsíčně, a který ukládá pokuty společnostem, jež toto pravidlo porušují. Podle kritiků jsou ale v současné legislativě mezery, které by mohlo zalepit právě zkrácení pracovního týdne.

„Tento zákon by umožnil více lidem pracovat méně hodin a být méně ve stresu, což by zase snížilo pravděpodobnost karoshi,“ uvedl Teruo Sakurada, profesor ósacké univerzity Hannah University pro Deutsche Welle. Podle něj by čtyřdenní pracovní týden neměl být možností, ale povinností.

Dovolenou čerpají jen s pocitem viny

Volnějšímu pracovnímu systému totiž zdaleka nebrání jen podniky, zaměstnavatelé či manažeři. Zběsilé tempo pracovního nasazení udává samotná společnost a atmosféra na pracovištích. Problém zkrátka nespočívá v tom, že by zaměstnavatelé svým pracovníkům zakazovali vybírat si řádnou dovolenou nebo je nutili jezdit domů až s posledním nočním vlakem.

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Hlavní překážku si japonský zaměstnanec nese sám v sobě v podobě pocitu viny, v němž se odráží tlaky a očekávání ze strany společnosti, píše BBC. Otázkou zůstává, zdali intenzivní pracovní kulturu mohou zvrátit legislativní úpravy.

„Zatímco západní společnosti jsou individualistické a nehierarchické, japonská společnost je kolektivistická a hierarchická,“ vysvětluje Hiroshi Ono, profesor řízení lidských zdrojů na univerzitě Hitotsubashi, který se specializuje na japonskou pracovní kulturu. „Mnoho lidí se vzdá dovolené, protože stejně tak činí jejich šéfové, nebo protože se obávají, že by to narušilo skupinovou pracovní harmonii,“ dodává profesor.

Více času, méně peněz

Faktem je, že některé japonské podniky již možnost čtyřdenního pracovního týdne zavedly, například tamější odnož Microsoftu nebo finanční skupina Mizuho. Jako první v zemi dala možnost zkráceného pracovní týdne maloobchodní společnost Fast Retailing, a to již před šesti lety. Podle tiskové mluvčí firmy se sice systém ukázal jako populární, většina zaměstnanců ale dále preferuje tradiční pracovní režim od pondělí do pátku.

Kámen úrazu rovněž představuje nižší mzda spojená s prací o jeden den v týdnu méně. Návrh Inoguschi však předpokládá, že vláda v raných fázích platnosti zákona rozšíří finanční podporu pro společnosti, které zkrácené pracovní týdny zavedou.

18. května 2018

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Nizozemská banka zaplatí půl miliardy eur. Za čachry s praním špinavých peněz

Nizozemská bankovní společnost ABN Amro se dohodla s tamější prokuraturou, že zaplatí 480 milionů eur (12,4 miliardy...

Ceny kryptoměn během víkendu prudce poklesly, bitcoin až o 10 tisíc dolarů

Kryptoměny zažily během víkendu značný pád. Za několik málo hodin klesla cena řady virtuálních měn o více než deset...

Musíme se o zaměstnance starat lépe, napsal Bezos. Vznik odborů zažehnal

Šéf a zakladatel Amazonu Jeff Bezos zmínil ve svém posledním dopise akcionářům, že by se měla společnost lépe starat o...

Plán EU na regulaci umělé inteligence počítá se zákazy i pokutami

Evropská komise zveřejnila plán na regulaci umělé inteligence. Řadu technologií, které považuje za ohrožující lidská...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...