Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Lék na přepracování. Workoholické Japonsko zvažuje čtyřdenní pracovní týden

  16:00
Japonské zaměstnance nejspíš čeká pozitivní změna. Tamější zákonodárci vládnoucí strany chtějí prosadit zákon, který by lidem umožnil pracovat na plný úvazek pouze čtyři dny v týdnu. Očekává se, že uvedení zákona do praxe sníží počet případů smrti z přepracování, kterých jsou v zemi každý rok stovky.

Většina cestujících na tokijské vlakové stanici nejspíš zrovna míří do práce. (3. únor 2021) | foto: AP

Podle příznivců návrhu zákona je potřeba změny zřejmá nejen z častých případů takzvané „karoshi“, tedy smrti z přepracování. Snižování počtu obyvatel a stárnutí populace rovněž hraje roli.

Nechcete umřít z přepracování? Najděte si klidnější práci na pracovním portálu jobDNES.cz

O návrhu Kuniko Inoguschi, členky vládnoucí liberálně demokratické strany, začali japonští poslanci diskutovat ve středu. Změna v zákoně by pracovníkům umožnila zvolit si ve firmách čtyřdenní pracovní týden na místo tradičního pětidenního.

Získaný volný den navíc by podle Inoguschi umožnil lidem trávit více času s dětmi nebo staršími příbuznými. Rozšířil by možnosti vzdělávání, umožnil by lidem zkoumat profesní možnosti a otevírat nové podnikatelské aktivity. V neposlední řadě by podle zákonodárkyně podpořil ekonomiku zvýšenou konzumací.

V současné době má Japonsko 126,5 milionu obyvatel. Předpokládá se, že do konce tohoto století se populace ostrovního státu sníží na 83 milionů obyvatel.

Členka horní komory japonského parlamentu si od návrhu rovněž slibuje alespoň částečné řešení problému smršťování populace. Zemi vycházejícího slunce totiž obývá nejrychleji stárnoucí národ na světě, až třetině obyvatelstva je více než šedesát let. Za nízkou porodností dílem stojí pocit mladých párů, že by na zakládání rodiny a následnou výchovu ratolestí neměly čas. Předpokládá se, že by kvůli třídenním víkendům mohly změnit názor.

Smrtonosné tempo

Japonci jsou svým pracovním nasazením pověstní. Každý rok umírají stovky z nich na srdeční infarkty, mrtvice a další zdravotní problémy kvůli přepracování. Časté jsou rovněž případy sebevražd motivované neúnosnou pracovní zátěží. Japonská vláda si před pěti lety nechala vypracovat studii, podle které jeden z pěti japonských pracovníků riskuje již zmíněné karoshi.

Rušíme pracovní dobu. Práce odkudkoli znamená vyšší kvalitu, říká šéf Avastu

Podle jiné studie Japonec ročně vyčerpá jen polovinu ze své řádné placené dovolené. Skoro čtvrtina tamějších společností od zaměstnanců požaduje, aby každý měsíc odsloužily více než 80 hodin přesčasů, často navíc neplacených.

Částečnou změnu na japonský trh práce přinesl zákon z dubna 2019, který omezil přesčasy na sto hodin měsíčně, a který ukládá pokuty společnostem, jež toto pravidlo porušují. Podle kritiků jsou ale v současné legislativě mezery, které by mohlo zalepit právě zkrácení pracovního týdne.

„Tento zákon by umožnil více lidem pracovat méně hodin a být méně ve stresu, což by zase snížilo pravděpodobnost karoshi,“ uvedl Teruo Sakurada, profesor ósacké univerzity Hannah University pro Deutsche Welle. Podle něj by čtyřdenní pracovní týden neměl být možností, ale povinností.

Dovolenou čerpají jen s pocitem viny

Volnějšímu pracovnímu systému totiž zdaleka nebrání jen podniky, zaměstnavatelé či manažeři. Zběsilé tempo pracovního nasazení udává samotná společnost a atmosféra na pracovištích. Problém zkrátka nespočívá v tom, že by zaměstnavatelé svým pracovníkům zakazovali vybírat si řádnou dovolenou nebo je nutili jezdit domů až s posledním nočním vlakem.

Švédsko znervózňuje rostoucí příjmová nerovnost. Daně už není kam zvedat

Hlavní překážku si japonský zaměstnanec nese sám v sobě v podobě pocitu viny, v němž se odráží tlaky a očekávání ze strany společnosti, píše BBC. Otázkou zůstává, zdali intenzivní pracovní kulturu mohou zvrátit legislativní úpravy.

„Zatímco západní společnosti jsou individualistické a nehierarchické, japonská společnost je kolektivistická a hierarchická,“ vysvětluje Hiroshi Ono, profesor řízení lidských zdrojů na univerzitě Hitotsubashi, který se specializuje na japonskou pracovní kulturu. „Mnoho lidí se vzdá dovolené, protože stejně tak činí jejich šéfové, nebo protože se obávají, že by to narušilo skupinovou pracovní harmonii,“ dodává profesor.

Více času, méně peněz

Faktem je, že některé japonské podniky již možnost čtyřdenního pracovního týdne zavedly, například tamější odnož Microsoftu nebo finanční skupina Mizuho. Jako první v zemi dala možnost zkráceného pracovní týdne maloobchodní společnost Fast Retailing, a to již před šesti lety. Podle tiskové mluvčí firmy se sice systém ukázal jako populární, většina zaměstnanců ale dále preferuje tradiční pracovní režim od pondělí do pátku.

Kámen úrazu rovněž představuje nižší mzda spojená s prací o jeden den v týdnu méně. Návrh Inoguschi však předpokládá, že vláda v raných fázích platnosti zákona rozšíří finanční podporu pro společnosti, které zkrácené pracovní týdny zavedou.

18. května 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud cenovka končí na devítku, pravděpodobně jste přeplatili, zjistila studie

Při vánočních nákupech narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Zákazníci je mají tendenci vnímat jako výhodné a řádově...

Další podezřelé úmrtí kolem kryptoměn. Ve Francii zahynul ruský obchodník

Při cestě ze Švýcarska do Monaka zemřel v pátek ruský obchodník s kryptoměnami Vjačeslav Taran. Zřítila se s ním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Ruský plyn si našel cesty a dál proudí do Evropy, hlavně ve formě LNG

Před invazí na Ukrajinu byl pro Evropu nejdůležitější ruský plyn z plynovodů. Tyto trasy jsou nyní sice v různé fázi...

Rusko sklidilo na okupované Ukrajině pšenici za miliardu dolarů, tvrdí NASA

Rusko letos sklidilo z ukrajinských polí pšenici v hodnotě zhruba jedné miliardy dolarů, tedy asi 23,1 miliardy korun,...

Panáčci červy nenahradí. Berlíňané bojují o svá sedadla v hromadné dopravě

Obyvatelé Berlína jsou svědky netradičního sporu ohledně potahů sedadel v městské hromadné dopravě. Autor toho...

Začíná platit embargo na ruskou ropu, přesto budou pohonné hmoty zlevňovat

Premium Ani kapka ruské ropy nesmí od pondělí do evropských přístavů. Začíná totiž platit embargo, na kterém se dohodly členské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...