Technologický index Nasdaq Composite oslabil o více než šest procent asi na 15 700 bodů. Šířeji zaměřený index S&P 500 odepisoval v úvodu kolem čtyř procent zhruba na 5 150 bodů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přišel o čtyři procenta a klesl přibližně na 39 056 bodů.
Americká burza začala obchodovat v 15:30 středoevropského času. V následujících minutách začaly indexy ztráty mírně umazávat. Ztráty Nasdaqu se pohybovaly kolem pěti procent.
Americké akcie začaly ztrácet už v závěru minulého týdne. V pátek se Index S&P 500 obchodoval zhruba 5,7 procenta pod maximem. Výrazněji korigoval technologický Nasdaq, který je deset procent pod maximem. „Jde tedy vidět, že se současné poklesy týkají zejména technologických titulů. Nicméně valuace se v případě amerických akcií stále nacházejí nad pětiletým průměrem. Navzdory poklesům se zejména americké akcie nacházejí od začátku roku významně v plusu,“ vysvětlil portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Odborník na trhy dodal, že aktuální oslabení prozatím nevnímá jako začátek nového medvědího trhu (období, během kterého hodnota akcií nebo jiných aktiv vytrvale klesá. pozn. red.).
Výprodeje vyvolala především nepříznivá páteční zpráva o vývoji na trhu práce v USA, která s sebou přinesla obavy z možné recese americké ekonomiky. Míra nezaměstnanosti v USA podle zprávy v červenci vzrostla na 4,3 procenta z červnových 4,1 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od října 2021. Červencová tvorba pracovních míst v USA navíc zpomalila proti červnu a výrazně zaostala za očekáváním analytiků.
Oslabuje celý svět
Burzovní výplach zasáhl trhy napříč světem. V pátek japonský index Nikkei 225 klesl o téměř šest procent. Japonské akcie pak v úvodu týdne dál prudce oslabily, jejich hlavní index Nikkei 225 ztratil 12,4 procenta, což je největší jednodenní propad od roku 1987.
K poklesu japonských akcií navíc přispívá růst japonského jenu, za kterým stojí zpřísňování měnové politiky v Japonsku. Index Nikkei 225 již v pátek klesl o téměř šest procent.
Nic neroste do nebe. Akcie technologických gigantů oslabily včetně Nvidie |
Japonská centrální banka minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta z předchozího rozpětí nula až 0,1 procenta. Sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od finanční krize v roce 2008.
Japonský jen se v pondělí vůči dolaru vyšplhal až na nejvyšší úroveň od ledna. Silnější kurz domácí měny po přepočtu snižuje hodnotu zahraničních příjmů podniků.
„Trhy se hroutí a nyní dochází k panickému prodeji,“ řekl agentuře Bloomberg Kyle Rodda, vedoucí analytik trhu ve společnosti Capital.Com. „Hrozící zpomalení americké ekonomiky vyvolalo pochybnosti o globálním hospodářském růstu. Prudký pohyb jenu vytváří tlak na pokles japonských akcií,“ dodává.
Výrazně v pondělí oslabovaly také další asijské burzy, v Jižní Koreji krátce zastavili obchodování.
Také evropské akcie zahájily týden propadem, za kterým podle analytiků stojí obavy ohledně vývoje ekonomiky Spojených států. Panevropský akciový index Stoxx Europe 600 krátce po zahájení dnešního obchodování ztrácel přes tři procenta a pohyboval se kolem 482 bodů, sestoupil tak na nejnižší úroveň za téměř půl roku, uvedla agentura Reuters. Už v pátek odepsal 2,7 procenta.
Stranou propadům nezůstalo ani Česko. Pražská burza se v pondělí dostala na nejslabší úroveň od konce letošního března. Index PX klesl o 4,17 procenta na 1503,45 bodu. Žádná z hlavních emisí burzy dnes nedosáhla růstu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Oslabení burzovního indexu o několik procent je v porovnání s výsledky obchodování za poslední měsíc mimořádné. Index PX v posledních týdnech oslaboval, nebo rostl většinou jen o několik desetin procenta za den.
Bitcoin spadl pod 50 tisíc dolarů
Obavy investorů z nejistoty se odrazily i na trhu s kryptoměnami. Bitcoin podle údajů serveru CoinDesk kolem 08:30 SELČ ztrácel zhruba 19 procent a sestoupil pod 50 000 dolarů. Ether ve stejnou dobu odepisoval zhruba 25 procent a dostal se pod 2 200 dolarů.
„Je to velká připomínka toho, že bitcoin a kryptoměny obecně jsou riziková aktiva a nacházejí se na špičce rizikového spektra,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Tony Sycamore ze společnosti IG.
Propad burz v Evropě i Asii. Sráží je chmurné vyhlídky americké ekonomiky |
Cena bitcoinu se dnes dostala na nejnižší úroveň od února. V březnu se bitcoin vyšplhal na rekord v blízkosti 74 000 dolarů, k jeho růstu začátkem roku přispěl zájem o nově schválené bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).
„Dnes (v pondělí) bylo z kryptoměnové tržní kapitalizace vymazáno 300 miliard dolarů. Bitcoin se propadl o deset procent a aktuálně se obchoduje za 52 500 dolarů. Ethereum kleslo o čtrnáct procent a obchoduje se za 2 300 dolarů, což jsou nejnižší ceny od ledna tohoto roku,“ píše ve svém komentáře vydaném krátce po poledni Simon Peters, kryptoanalytik investiční společnosti eToro.
Nestálost přetrvá
„Volatilita v následujících týdnech pravděpodobně přetrvá,“ dodal Pfeiler. O něco černěji blízkou budoucnost na trzích vidí analytický tým společnost BH Securities. „Obáváme, že pokles akciových trhů může ještě nějakou dobu pokračovat,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Proti trhům podle něj nyní hraje několik signálů o zpomalující ekonomice v USA, vysychání likvidity na trhu, nejistoty plynoucích z listopadových prezidentských voleb, vysoké ocenění, zpřísňování monetární politiky v Japonsku, ale i sezonnost. „Srpen a září jsou historicky nejhorší období pro akcie. Trhy jsou nyní ovšem extrémně volatilní a mohou ze dne na den výrazným způsobem otočit svůj vývoj,“ zdůraznil analytik.
Faktorem, který technologické giganty, jako je Apple, Microsoft nebo výrobce čipů Nvidia shodil pod jejich maxima, jsou nedávno zveřejněné výsledky jejich hospodaření za uplynulé období. Ty sice nebyly vůbec špatné: Dosud reportovalo zhruba 75 procent firem zahrnutých v indexu S&P 500, jejichž zisky rostly meziročně v průměru o 11,1 procenta. Výsledky ale nejsou tak oslnivé jako v předešlé sezoně.
Investoři chtějí výsledky od AI
Zároveň mezi firmami panují velké rozdíly. V případě výrobců čipů vykázala růst například společnost AMD zatímco Intel se propadl, ohlásil masivní propouštění a zároveň nutnost navýšit některé výdaje, aby společnost dosáhla svých cílů. „To investory znervóznilo, jelikož již od roku 2021 probíhá pokus o transformaci společnosti, se kterým byly výrazné kapitálové výdaje spojeny. Akcie v pátek odepsaly 26 procent, což stáhlo dolů širší sektor čipů,“ vysvětluje Pfeiler.
Další výrobce čipů, společnost Nvidia, předvedla velmi volatilní týden. „V reakci na výsledky AMD nejprve přidala více než 13 procent a vykázala tak nejvýraznější jednodenní přírůstek tržní kapitalizace v historii (přes 320 miliard dolarů). V následujících dnech však podstatnou část těchto zisků opět umazala a aktuálně se obchoduje zhruba 21 procent pod svým maximem,“ shrnul Tomáš Pfeiler.
Podobně to mají i další technologické akcie. „Dobře se dařilo společnosti Meta, které se povedlo rozšířit provozní marži na 38 procenta. Pomohla více adresná digitální reklama, takže si Meta za tento typ reklamy může účtovat vyšší ceny. Investoři hodnotili pozitivně, že k lepším maržím přispěla AI, jejíž algoritmy tento přesnější zásah klientů umožňují,“ vysvětlil Pfeiler.
Kdyby se přerušila výroba čipů, přišlo by velké zdražení, říká analytička |
Jinak ovšem výsledky technologických gigantů investory příliš nepotěšily. „Například Amazon odreportoval nižší marže v klíčové cloudové divizi, což souvisí s investicemi do infrastruktury spojené s AI. Podobně na tom byl i Microsoft, v jehož případě příjmy v cloudové divizi zaostaly za odhady a jejich další růst je podmíněn právě investicemi. Obecně vzato již správci aktiv bedlivěji sledují, které firmy dokážou monetizovat AI,“ shrnuje portfolio manažer Pfeiler.
Společnost Apple pak předvedla smíšené výsledky, kdy se potvrdily slabší prodeje v Číně a obecně horší tržby z iPhonů. „Nicméně investoři hodnotili pozitivně výraznější příjmy ze služeb, jak je AppStore nebo Apple TV,“ dodal Pfeiler.