Americké centrální bance se podařilo uklidnit nervozitu investorů poté, co se japonský index Nikkei propadl o 12,4 procenta, což byl jeho nejhorší den od takzvaného Černého pondělí v roce 1987. Posléze klesly i trhy v Evropě a USA.
Investoři v Japonsku v pondělí reagovali na nepříznivou páteční zprávu o vývoji trhu práce ve Spojených státech a z toho plynoucích obav z recese. Japonské akcie poškodilo i nedávné prudké posílení japonské národní měny jenu, které silně zatížilo ceny akcií japonských společností závislých na vývozu.
Analytik o panice na burzách: Trhy si uvědomily realitu a vracejí se k normálu |
Mezitím se však podle obchodníků nálada na japonském trhu zlepšila i s ohledem na následné oslabení japonské měny. Dolar krátce zpevnil ke 146 jenům, přispěly k tomu nad očekávání příznivější červencové údaje ze sektoru služeb v USA. Ty pomohly trochu zmírnit obavy, že největší ekonomika světa míří k recesi. Ve výsledku se zvýšily i výnosy dluhopisů americké vlády.
„Pro japonskou ekonomiku se v zásadě nic významného nezměnilo,“ uvedl hlavní analytik společnosti abrdn Ray Sharma-Ong. Zahraniční obchodníci podle něj omezují takzvané carry trades, v jejichž rámci si za nízký úrok vypůjčují japonskou měnu a za tu pak nakupují v Japonsku akcie. K zotavení trhu přispěly i komentáře činitelů americké centrální banky (Fed).
Amerika roste, Evropa kolísá
V pondělí výrazně oslabily i americké akcie. V čele výprodeje stály technologické tituly, jejichž index Nasdaq odepsal 3,43 procenta na 16 200,08 bodu. Širší index S&P 500 klesl o tři procenta na 5186,33 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles od roku 2022.
Hlavní indexy na Wall Street otevřely úterní obchodování růstem. Investoři totiž výprodejů na burze využili k nákupům akcií ve slevě. Náladu inevstorů zlepšily i komentáře představitelů americké centrální banky ohledně snižování úrokových sazeb.
Index Dow Jones Industrial vzrostl při otevření o 1,16 bodu na 38 704,43 bodu. Široce zaměřený akciový index S&P 500 otevřel výše o 17,73 bodu, tedy 0,34 procenta, a vystoupal na 5 204,06 bodu. Nasdaq Composite vzrostl při otevření americké burzy v 15:30 SEČ o 63,7 bodu na 16 263,7 bodu.
Evropské trhy byly v úterý spíše rozkolísané. Celoregionální index Stoxx 600 se odpoledne pohyboval mezi denní ztrátou 0,4 procenta a ziskem jednoho procenta.
Pražská burza po pondělním propadu posílila. Index PX zpevnil o 1,81 procenta na 1530,65 bodu. Dařilo se všem hlavním emisím s výjimkou Photon Energy.
Fed je otevřený snižování úroků
„Když se ráno probudíte a zjistíte, že Japonsko kleslo až o dvanáct procent, vyděsí to i toho nejzdravějšího člověka na světě, takže je pochopitelné, že se lidé dají na útěk,“ řekl Chris Beauchamp, hlavní tržní stratég společnosti IG.
„Na druhou stranu si myslím, že se lidé včera nechali trochu unést. V tu chvíli to vždycky vypadá velmi dramaticky. V tomto ročním období je normální vidět slabost. Otázkou je: stačilo to k tomu, aby se trhy resetovaly, nebo je to začátek něčeho většího,“ ptá se Beauchamp.
V čele výprodeje amerických akcií stály technologie. K nim se přidaly i banky |
Představitelé americké centrální banky (Fed) se v pondělí snažili trhy uklidnit. Prezidentka pobočky Fedu v San Francisku Mary Dalyová uvedla, že je „nesmírně důležité“ zabránit tomu, aby se trh práce překlopil do poklesu.
Dalyová řekla, že je otevřená snížení úrokových sazeb, pokud to bude nutné a že měnová politika musí být proaktivní.