Růžový sliz dohnal Jamieho Olivera, čelí hněvu propuštěného Američana

  17:35aktualizováno  17:35
Kauza růžového slizu má pokračování. Známý britský kuchař Jamie Oliver před rokem odstartoval kampaň proti používání nekvalitních odřezků při výrobě hamburgerů v USA. Několik továren muselo zastavit výrobu a o práci tak přišlo mnoho lidí. Jeden z nich teď slavného propagátora kvalitního jídla žaluje.

Libové jemně strukturované hovězí, známé v Americe jako "růžový sliz" | foto: Reuters

Osmapadesátiletý Bruce Smith ještě před několika měsíci pracoval v americké společnosti Beef Products, která se mimo jiné zaměřuje i na výrobu tzv. separátu, tedy odřezků z hovězího masa, které se následně používají jako přísada při výrobě hamburgerů.

Do pochybné kvality tohoto produktu se následně pustil Jamie Oliver, který ho označil za růžový sliz a jeho krátké televizní vysílání zapříčinilo, že Smith spolu s více než osmi sty zaměstnanci přišel o práci. Zavřít musely tři masokombináty.

Fotogalerie

Smith se však jako jeden z mála nesmířil s vyhazovem a rozhodl se Olivera žalovat. Po známém kuchaři požaduje kompenzaci ve výši 70 tisíc dolarů (asi 1,3 milionu korun) za to, že dostal padáka jen kvůli jednomu neférovému výroku v televizi, jak píše britský server BBC.

Vyhozený zaměstnanec masokombinátu nezůstal jen u obvinění Olivera. Spolu s ním žaluje také televizní stanici ABC News nebo známou blogerku Bettinu Siegelovou. Ti podle něj rozpoutali nesmyslnou kampaň, která "upozorňovala na nepravdivá zdravotní rizika spojená s produkcí odřezků z hovězího masa".

Společnost prý přišla o miliardu dolarů

Siegelová se na svém blogu žalobě brání. "Nikde v americké ústavě se nepíše nic, co by jakýmkoli způsobem schvalovalo cenzuru při vyjadřování vlastního názoru. O tu tady totiž jde především," zlobí se Siegelová a dodává, že svá práva bude rozhodně bránit.

Zbytky masa a kostí obsahuje zhruba pětina uzenin

Náhradu škody způsobenou uzavřením několika svých masokombinátů požaduje také samotná společnost Beef Products, která podala žalobu na televizní stanici ABC News. Ta má společnosti vyplatit ušlou škodu, která se pohybuje kolem jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard korun). Právní zástupci televize se k případu odmítají vyjadřovat, stejně tak jako Jamie Oliver.

Aféru kolem růžového slizu odstartoval pořad Jamieho Olivera odvysílaný na podzim roku 2011. Oliver v něm ukazoval, jak jsou burgery doplňovány masem, které dříve bylo používáno na žrádlo pro psy a lidé ho mohou jíst jen poté, co jej upraví chemikálie.

V USA se separát ve snaze snižovat náklady přidává do karbanátků a dalších hovězích produktů asi 20 let. Podle amerického ministerstva zemědělství je bezpečný. Byl zjištěn v 70 procentech mletého hovězího prodávaného v amerických obchodech.

Ministerstvo zemědělství však po propuknutí kauzy povolilo všem americkým školám, aby růžový sliz přestaly používat. K bojkotu se následně připojily i samoobsluhy a bufety rychlého občerstvení (více o kauze čtěte zde).

Zjistili jsme pro vás, jak se vyrábí separát

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ilegální trh se škodlivými plyny vzkvétá, může za to prudký nárůst cen

V Evropě vzkvétá ilegální trh s hydrofluorouhlovodíky. Tyto plyny se běžně používají v klimatizacích do auta, tepelných...

Singapur brojí proti cukru. Jako první země zakáže reklamu na sladké pití

Singapur se stal první zemí, která zakázala reklamu na nápoje s vysokým obsahem cukru. Podle tamního ministerstva...

Pivo v papíru. Pivovar Carlsberg představil plně recyklovatelné balení

Ani plech, ani plast, ani sklo. Nový obal, ve kterém chce dánský pivovar Carlsberg prodávat své pivo, je z...

Souboj o továrnu Volkswagen. Původně turecký projekt chtějí Rumuni i Bulhaři

Rumunsko zahájilo nové rozhovory s koncernem Volkswagen kvůli nové továrně, kterou firma chtěla původně postavit v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz