Italská mafie se vrhla na obnovitelné zdroje, poctiví podnikatelé mizí

  17:30aktualizováno  17:30
Proslulá sicilská mafie Cosa Nostra jde s dobou. Od ovládání lokálního trhu s potravinami a zbožím všeho druhu se sice pomalu, ale jistě přesouvá do nového sektoru, kterým jsou obnovitelné zdroje energie. Manipulace se zakázkami a korupce však od vstupu na místní trh odrazují zahraniční investory a ničí poctivé podnikatele.

Sicílie je pro větrné elektrárny ideální lokalitou. Množství jich "zelenou" energii vyrábí i nedaleko městečka Patirnico. | foto: Profimedia.cz

Na pokusy o ovládnutí lokálního trhu zaměřeného na obnovitelné zdroje mafií poprvé upozornily přepisy rozhovorů mezi sicilským mafiánským bossem Vincenzem Funarim a jedním z vlivných obchodníku. Funari na nahrávce tvrdí, že obnovitelné zdroje jsou budoucností pro jejich rodiny. "Už jen pro lásku k naším synům musíme uznat, že obnovitelné zdroje jsou důležité. Je to segment trhu, který nás může uživit," cituje Funariho server Washington Post.

A jak řekl, tak se také stalo. Vyplývá to z mnohaletého vyšetřování speciálního útvaru italské policie. Ta v tisícistránkových spisech popisuje svět úplatků, zastrašování poctivých podnikatelů, vražd a celé řady dalších mafiánských praktik.

Sicilské ostrovy jsou pro umístění slunečních a větrných elektráren ideálním místem a ne náhodou se tak staly jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro jejich výstavbu. Toho samozřejmě využila italská vláda, která v segmentu obnovitelných zdrojů objevila jednu z možností, jak zemi vyvést z ekonomické krize. Velký komerční potenciál však přilákal také mafiánské živly.

"Cosa Nostra se stejně jako v minulosti i nyní adaptuje na nové podmínky a získává potřebné znalosti v problematice obnovitelných zdrojů energie. Důvod je nasnadě – jedná se totiž o výnosný obchod zejména kvůli výhodným státním dotacím," uvedla Teresa Maria Principatová, členka speciálního palermského útvaru pro boj s mafií. Principatová dodává, že mafiánské praktiky vrhají stále větší stín na jinak respektovanou část trhu.

Nátlak mafie v posledních letech roste

I z tohoto důvodu v posledních letech výrazně poklesla výše zahraničních investic do zemí, jakými jsou Itálie a Řecko. Oba tyto státy si od Transparency Internetional vysloužily titul zemí s nejvíce zkorumpovanými ekonomikami v Evropě. Zahraniční investice v Itálii jsou v porovnání s evropskými velmocemi tristní. V letech 2007 až 2012 do Itálie přiteklo 87 miliard dolarů, Nizozemsko se však může chlubit 287 miliardami a Velká Británie dokonce 502 mld. dolarů.

Vliv mafie na tyto ekonomické ukazatele je podle profesora ekonomie z univerzity v Milánu Michela Pola zřejmý. "Mafie kontaminuje naši ekonomiku vstupem do stále legitimnějších segmentů trhu, tím dělá trh méně transparentním a korumpuje dokonce i úřady a politiky na vyšších postech," tvrdí Polo.

A právě Sicílie je pro takový vývoj dobrým barometrem. Za poslední roky zde policie zatkla mnoho členů mafie i podnikatelů, kteří podlehli jejich nátlaku. Podle množství materiálů, které policie nashromáždila, sicilská mafie nejprve pod nátlakem odkupuje pozemky vhodné pro instalaci solárních a větrných elektráren a následně pak pomocí úplatků a zastrašování uspíší všechny legislativní procesy nutné pro výstavbu. Ty totiž mohou běžně zabrat až tři roky. Následně pak prostřednictvím "čistých" obchodníků osloví zahraniční investory.

Mnoho z nich ani netuší, že spolupracují s mafií, a nevědomky se tak účastní nelegálního obchodu. "A ostatní to pak raději ani nechtějí vědět," uvedl jeden z lidí, který byl součástí podobného případu. Na mafiánské praktiky doplácí nejen celá země, která po odhalení některých případů ztrácí věrohodnost v zahraničí, ale také poctiví místní obchodníci.

Poctivec musel odejít z Itálie

Hovořit by o tom mohl Salvatore Moncada, jehož příběh se stal odstrašujícím případem pro ostatní potenciální poctivce. V polovině devadesátých let se rozhodl vstoupit na prudce expandující trh obnovitelných zdrojů a na Sicílii postavil deset velkých solárních parků a šest větrných elektráren. Když se však o trh začala zajímat mafie, byl se spokojeným hospodařením konec.

V roce 2007 jednu z jeho větrných elektráren podpálil neznámý útočník a způsobil tak škodu přes čtyři miliony dolarů (přes 76 milionů korun). O tři roky později pak mafiánská rodina Terrasiů zablokovala jinou jeho elektrárnu s odůvodněním, že vlastní půdu, na které elektrárna stojí. Celý případ skončil pro Moncadu a jeho rodinu neslavně. Přes dva roky byl nucen žít pod policejní ochranou. Moncada se následně přesunul se svým podnikáním do Spojených států a Jižní Ameriky. "Není to jen o rozlézání kriminálních živlů, ale také o zkorumpovaných úřednících. To vše dělá podnikání v mé rodné zemi hodně obtížným," vysvětluje Moncada.

Vláda se rozhodla zakročit

Na stále se zhoršující situaci se rozhodla zareagovat i italská vláda, která pro letošní rok plánuje velkou revizi zákona o obnovitelných zdrojích energie. Národní program pak všem developerům doporučuje, aby podepsali celostátní úmluvu, která vyloučí jejich možné napojení na mafiánské struktury.

K iniciativě se připojily také sicilské úřady, které vyhlásily mafiánským rodinám boj. Na ostrovech totiž pozastavily výstavbu většiny větrných a solárních elektráren a začaly hledat cesty, jak mafii ze sektoru obnovitelných zdrojů dostat. Naděje pro poctivé italské podnikatele tak stále existuje.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Stavět větrníky na moři je problém. Rejdaři mají málo obřích lodí

Loď pro instalování větrné turbíny na mořské hladině u německého Sassnitzu.

Větrné elektrárny se přesunuly na moře a rostou. Nejnovější větrníky už svou velikostí dotahují Eifellovu věž. Problém...

Brexit drtí Jamieho Olivera. Restaurace televizního šéfkuchaře krachují

Jamie Oliver a jeho patnáctiminutový falafel wrap.

Skupina restaurací vlastněných proslulým britským kuchařem Jamiem Oliverem v úterý přešla pod nucenou správu. Podle...

Británie stahuje z trhu konzervy s krmivem, kočky se nakazily tuberkulózu

Problém není jen v samotném zabíjení. Jde i o podmínky, jimž musejí kočky před...

Luxusní krmivo pro kočky v Británii obsahovalo látky, které způsobují tuberkulózu. Nakazilo se jí přibližně padesát...

Najdete na iDNES.cz