Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Italská mafie se vrhla na obnovitelné zdroje, poctiví podnikatelé mizí

  17:30
Proslulá sicilská mafie Cosa Nostra jde s dobou. Od ovládání lokálního trhu s potravinami a zbožím všeho druhu se sice pomalu, ale jistě přesouvá do nového sektoru, kterým jsou obnovitelné zdroje energie. Manipulace se zakázkami a korupce však od vstupu na místní trh odrazují zahraniční investory a ničí poctivé podnikatele.

Sicílie je pro větrné elektrárny ideální lokalitou. Množství jich "zelenou" energii vyrábí i nedaleko městečka Patirnico. | foto: Profimedia.cz

Na pokusy o ovládnutí lokálního trhu zaměřeného na obnovitelné zdroje mafií poprvé upozornily přepisy rozhovorů mezi sicilským mafiánským bossem Vincenzem Funarim a jedním z vlivných obchodníku. Funari na nahrávce tvrdí, že obnovitelné zdroje jsou budoucností pro jejich rodiny. "Už jen pro lásku k naším synům musíme uznat, že obnovitelné zdroje jsou důležité. Je to segment trhu, který nás může uživit," cituje Funariho server Washington Post.

A jak řekl, tak se také stalo. Vyplývá to z mnohaletého vyšetřování speciálního útvaru italské policie. Ta v tisícistránkových spisech popisuje svět úplatků, zastrašování poctivých podnikatelů, vražd a celé řady dalších mafiánských praktik.

Sicilské ostrovy jsou pro umístění slunečních a větrných elektráren ideálním místem a ne náhodou se tak staly jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro jejich výstavbu. Toho samozřejmě využila italská vláda, která v segmentu obnovitelných zdrojů objevila jednu z možností, jak zemi vyvést z ekonomické krize. Velký komerční potenciál však přilákal také mafiánské živly.

"Cosa Nostra se stejně jako v minulosti i nyní adaptuje na nové podmínky a získává potřebné znalosti v problematice obnovitelných zdrojů energie. Důvod je nasnadě – jedná se totiž o výnosný obchod zejména kvůli výhodným státním dotacím," uvedla Teresa Maria Principatová, členka speciálního palermského útvaru pro boj s mafií. Principatová dodává, že mafiánské praktiky vrhají stále větší stín na jinak respektovanou část trhu.

Nátlak mafie v posledních letech roste

I z tohoto důvodu v posledních letech výrazně poklesla výše zahraničních investic do zemí, jakými jsou Itálie a Řecko. Oba tyto státy si od Transparency Internetional vysloužily titul zemí s nejvíce zkorumpovanými ekonomikami v Evropě. Zahraniční investice v Itálii jsou v porovnání s evropskými velmocemi tristní. V letech 2007 až 2012 do Itálie přiteklo 87 miliard dolarů, Nizozemsko se však může chlubit 287 miliardami a Velká Británie dokonce 502 mld. dolarů.

Vliv mafie na tyto ekonomické ukazatele je podle profesora ekonomie z univerzity v Milánu Michela Pola zřejmý. "Mafie kontaminuje naši ekonomiku vstupem do stále legitimnějších segmentů trhu, tím dělá trh méně transparentním a korumpuje dokonce i úřady a politiky na vyšších postech," tvrdí Polo.

A právě Sicílie je pro takový vývoj dobrým barometrem. Za poslední roky zde policie zatkla mnoho členů mafie i podnikatelů, kteří podlehli jejich nátlaku. Podle množství materiálů, které policie nashromáždila, sicilská mafie nejprve pod nátlakem odkupuje pozemky vhodné pro instalaci solárních a větrných elektráren a následně pak pomocí úplatků a zastrašování uspíší všechny legislativní procesy nutné pro výstavbu. Ty totiž mohou běžně zabrat až tři roky. Následně pak prostřednictvím "čistých" obchodníků osloví zahraniční investory.

Mnoho z nich ani netuší, že spolupracují s mafií, a nevědomky se tak účastní nelegálního obchodu. "A ostatní to pak raději ani nechtějí vědět," uvedl jeden z lidí, který byl součástí podobného případu. Na mafiánské praktiky doplácí nejen celá země, která po odhalení některých případů ztrácí věrohodnost v zahraničí, ale také poctiví místní obchodníci.

Poctivec musel odejít z Itálie

Hovořit by o tom mohl Salvatore Moncada, jehož příběh se stal odstrašujícím případem pro ostatní potenciální poctivce. V polovině devadesátých let se rozhodl vstoupit na prudce expandující trh obnovitelných zdrojů a na Sicílii postavil deset velkých solárních parků a šest větrných elektráren. Když se však o trh začala zajímat mafie, byl se spokojeným hospodařením konec.

V roce 2007 jednu z jeho větrných elektráren podpálil neznámý útočník a způsobil tak škodu přes čtyři miliony dolarů (přes 76 milionů korun). O tři roky později pak mafiánská rodina Terrasiů zablokovala jinou jeho elektrárnu s odůvodněním, že vlastní půdu, na které elektrárna stojí. Celý případ skončil pro Moncadu a jeho rodinu neslavně. Přes dva roky byl nucen žít pod policejní ochranou. Moncada se následně přesunul se svým podnikáním do Spojených států a Jižní Ameriky. "Není to jen o rozlézání kriminálních živlů, ale také o zkorumpovaných úřednících. To vše dělá podnikání v mé rodné zemi hodně obtížným," vysvětluje Moncada.

Vláda se rozhodla zakročit

Na stále se zhoršující situaci se rozhodla zareagovat i italská vláda, která pro letošní rok plánuje velkou revizi zákona o obnovitelných zdrojích energie. Národní program pak všem developerům doporučuje, aby podepsali celostátní úmluvu, která vyloučí jejich možné napojení na mafiánské struktury.

K iniciativě se připojily také sicilské úřady, které vyhlásily mafiánským rodinám boj. Na ostrovech totiž pozastavily výstavbu většiny větrných a solárních elektráren a začaly hledat cesty, jak mafii ze sektoru obnovitelných zdrojů dostat. Naděje pro poctivé italské podnikatele tak stále existuje.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.

Sicílie je pro výstavbu větrných a solárních elektráren ideálním místem.

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

McDonald´s ve Spojených státech zlevňuje menu. Láká šetrné zákazníky

18. května 2024

McDonald’s má v plánu v amerických pobočkách nabízet menu za pět dolarů (115 Kč). Od kroku si firma...

Volný čas je dnes pro zaměstnance důležitější než peníze, říká manažerka

18. května 2024

Petra Čopová vedla vlastní advokátní kancelář, ale příčilo se jí čekat měsíce i roky na výsledek a...

Roční bonus jako osm mezd. Asijská aerolinka štědře odměnila zaměstnance

18. května 2024  14:58

Loni se stala nejlepším leteckým dopravcem světa, podle výkazu ročních zisků se jí enormně daří. A...

Klimatické změny zasáhly i liči. Letošní sklizeň ovoce v Číně bude poloviční

18. května 2024

Čínská úroda liči doplatila na extrémní počasí. Tamní pěstitelé nyní po vleklých deštích sčítají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...