Můj dům je tvůj dům. Mít šaty na míru znamená strávit týden u krejčího

  18:11aktualizováno  18:11
Koupit si oblek na míru je víc než jen výměna peněz za zboží, tvrdí tradiční krejčí. Podle nich je to zážitek. Věhlasná neapolská dílna dokonce nabízí zájemcům ubytování, aby byli po ruce na odzkoušení a zároveň strávili týden plně oddáni fascinujícímu světu tradiční krejčoviny.

Ilustrační foto. | foto:  František Vlček, MAFRA

S krejčím si promluvíte o svém stylu a o tom, na jakou příležitost je oblek určen. Vyberete si materiály a třeba i obrubu saka. Několikrát si šaty zkoušíte, abyste se ujistili, že perfektně sedí.

Pokud si necháte oblek ušít v jedné z nejlepších italských krejčovských rodin Casa Rubinacci z Neapole, můžete také strávit týden v jejich vile. Bude vás to celé stát 4 800 eur (130 tisíc korun), resp. 4 200 eur (113 500 Kč), pokud nejste z EU.

Cena je to nepochybně velmi vysoká. Ale ušití obleku, který vyhovuje všem požadavkům zákazníka, si může vyžádat i 60 hodin odborné práce. Krejčovské umění rodiny Rubinacciů se stalo uznávaným pro svá saka: nepodšitá, s vysokými průramky a měkkými rameny. Jsou ztělesněním neapolského stylu, který nosí například Lapo Elkann, dědic dynastie Fiat, který je pravidelně oceňován jako jeden z nejlépe oblékaných mužů na světě, píše server Quartz.

Historie podnikání v rodině Rubinacci sahá do 18. století, kdy její členové začali obchodovat s hedvábím. V roce 1932 vybudoval Genarro Rubinacci cosi jako pánský klub. Muži si tam chodili popovídat a koupit dobře šité obleky. A tak firma funguje v podstatě dodnes, i když zákazníci přijíždějí z mnohem vzdálenějších míst.

Asi 90 procent klientely jsou cizinci. Přijedou a ubytují se v jednom ze sedmi apartmánů, které všechny vyzdobil syn Genarra Rubinacciho — Mariano. Hostům mají k dispozici například svou kuchyň nebo televizi s plochou obrazovkou. Zmíněných 4 800 eur ale uhradíte, ať už v domě zůstanete, nebo ne. Platíte za produkt a značku.

„Klienti mohou přijet do Neapole a strávit s námi týden. Což znamená navštívit naše oblíbené restaurace a místa. My jim mezitím ušijeme oblek,“ řekl magazínu Forbes Luca Rubinacci, Genarrův vnuk a současná tvář firmy.

Týden je na ušití obleku skoro málo. Proto je pro krejčí výhodné, když se u nich zákazníci ubytují. Jsou tak rychle k dispozici pro případné zkoušení.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Další z rubriky

Ruští vývozci ropy díky Trumpovým sankcím zbohatli

Ilustrační snímek

Sankce amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele nechtěně zvýšily poptávku po ruské ropě a ruským...

Příliš drahé pití. Obchodní válka drtí výrobce americké whisky

Nabídka whisek obsáhne nejrůznější odstíny chutí.

Zájem o tradiční lihoviny ve světě prudce roste, jenomže americká whisky a bourbon se nemá čím chlubit. Jejich výrobcům...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz