Brusel tlačí na Itálii kvůli dluhům, hrozí jí pokutami za miliardy eur

  16:07aktualizováno  16:07
Přetlačovaná mezi Bruselem a Římem kvůli italskému rozpočtu vstoupila do další fáze. Ačkoliv Itálie dostala řadu varování, že její rozpočet neřeší astronomické dluhy a porušuje dohodnutá pravidla, vláda v Římě bruselskému tlaku neustoupila. Kabinet poslal Unii návrh, jenž počítá s dalším zadlužováním. V příštím roce dosáhne 135,2 procenta HDP.

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini | foto: AP

Podle dohodnutých pravidel by dluhy států eurozóny neměly překročit 60 procent HDP. Toto pravidlo však v eurozóně v roce 2018 splnilo jen sedm států z devatenácti. Průměrné břemeno se pohybuje na hranici 85 procent HDP.

Itálii se nepodařilo Evropskou komisi přesvědčit, že bude své dluhy snižovat, právě naopak, kabinet v Římě poslal do Bruselu návrh, který počítá s dalším zadlužováním.

Z úrovně 132,2 procenta HDP v roce 2018 eurorozpočtáři odhadují, že se břímě letos navýší na 133,7 procenta a v roce 2020 vystoupí na 135,2 procenta. Pro představu, na splacení takové sumy by musela celá země pracovat celý rok a čtyři měsíce k tomu.

Proto Evropská komise dovodila, že Italové porušují evropská rozpočtová pravidla, což otevírá cestu k disciplinárnímu řízení. Pokud by proběhlo až do konce, dostala by italská vláda výzvu k zaplacení pokuty ve výši až 0,2 procenta HDP, tedy 3,5 miliardy eur.

Není však příliš pravděpodobné, že by se situace vyhrotila až k pokutám, celý proces je totiž zdlouhavý a od konstatování, že země porušuje pravidla, k placení, vede dlouhá cesta. Navíc se italské vládě už podobnou hrozbu podařilo v prosinci loňského roku odvrátit, když narychlo slíbila úpravy v rozpočtu. Jenže to bylo před evropskými volbami, ve kterých v Itálii s přehledem zvítězila vládní Liga.

Italská ekonomika neroste

A právě její šéf a ministr vnitra Matteo Salvini se proti dohodě a ústupkům Bruselu staví a tvrdí, že chce projednat změnu rozpočtových pravidel. To by podle něj mělo být v zájmu všech států eurozóny.

Italské dluhy, po těch řeckých druhé největší, patří podle Bruselu i Mezinárodního měnového fondu vedle celních válek a brexitu k největším hrozbám pro eurozónu.

Hlavním problémem země však není hora dluhů, tu lze porazit a dokázalo to nejen Irsko či Německo, ale postupně také například Španělsko. Italům chybí jedna zásadní přísada – ekonomický růst. A ten se nastartovat nedaří. 

Zatímco Irsko rostlo v roce 2018 o 6,7 procenta, Německo o 1,4 procenta a Španělsko přidalo 2,6 procenta, italské hospodářství „vyskočilo“ jen o 0,9 procenta. Když se k tomu přidají banky zatížené množstvím špatných úvěrů, je zřejmé, že země nemá prostředky na to, aby provedla potřebné reformy. A Salvini vidí jedinou cestu k zaplacení reforem včetně zavedení rovné daně, a to v dalším zvýšení dluhu.

Fakt, že Itálie pravděpodobně spory s Bruselem nakonec urovná, však neznamená, že to bude zadarmo. Již samotné zahájení procedury o nadměrném dluhu působí jako trest, protože prodražuje Itálii financování starších dluhů. Zatímco Německu věřitelé platí za to, aby mu mohli na deset let půjčit, Italům při desetiletém dluhopisu účtují úroky ve výši 2,5 procenta.

Žádný div, že při tak obrovském zadlužení vydá země každý rok podle bruselských odhadů za obsluhu státního dluhu 65 miliard eur – stejnou sumu, jakou posílá na vzdělávání.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak se žije v kampusu Huawei, kde mají i repliku Krumlova

 Huawei security guards line-up at the end of their workday at the new...

Telekomunikační firma Huawei je jednou z nejhodnotnějších čínských společností. Její technologie jsou přísně chráněné,...

Microsoft uplácel státní úředníky, teď zaplatí půlmiliardovou pokutu

Ilustrační snímek

Microsoft bude muset za své podezřelé aktivity v Maďarsku a dalších zemích zaplatit pokutu 25,3 milionu dolarů. V...

Betonáři pod palbou investorů. Snižte emise, nebo vás odstřihneme od peněz

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Masivní betonářský průmysl v čele s největšími světovými výrobci je pod tlakem skupiny investorů. Ti po firmách chtějí,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz