Mafiánské dluhopisy kupovali světoví investoři, mezi nimi i Banca Generali

  • 5
Soukromé dluhopisy v odhadované hodnotě jedné miliardy eur putovaly po čtyři roky z rukou společností navázaných na italskou mafii do portfolií světových investorů. Informoval o tom deník Financial Times. Cenné papíry kupovala i jedna z největších evropských bank Banca Generali. O temné minulosti dluhopisů prý nevěděla.

Kalábrijská mafie ‘Ndrangheta není za hranicemi Itálie tak známá jako například sicilská mafie. Její moc ale v posledních dvou desetiletích roste a lze ji považovat za nejmocnější skupinu organizovaného zločinu na půdě Evropské unie. 

Zmiňované dluhopisy, které podle Financial Times stojí na výnosech z trestné činnosti, nabízely světovým investorům firmy, u nichž se již dříve prokázala spolupráce právě s ‘Ndranghetou

Z hlediska investorů šlo především o penzijní a hedgeové fondy a takzvané „family office“, tedy společnosti spravující investice zámožných rodin.

Dluhopisy tvořily hlavně nezaplacené faktury italských státních orgánů působících ve zdravotnictví, které byly pro zmíněné investory atraktivní z několika důvodů. „Vládní dluhy a závazky jsou považovány obecně za nulově rizikové. Jde vlastně o základní modus operandi veškerého finančního trhu,“ vysvětluje Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

Podle právních předpisů Evropské unie se navíc na faktury po lhůtě splatnosti dlužené státem vztahuje zaručená úroková sazba pokuty. Investoři se u nich mohou zkrátka spoléhat jako na jistotu budoucího příjmu, a proto je lze nalézt ve velkých balících aktiv.

V roce 2019 provedla italská policie největší zátah na mafii od roku 1992. Zatkla přes tři sta lidí včetně politiků.

Jedna dohoda o prodeji dluhopisů dokonce obsahovala aktiva prodávaná uprchlickým táborem v Kalábrii, který deset let řídily postavy dosazené právě organizovanou zločineckou skupinou. Peníze, které plynuly z evropských fondů na pomoc uprchlíkům, padaly rovnou do kapes italských mafiánů.

Konkrétní členové skupiny profitovali i z koronavirové situace v Itálii. V květnu totiž stovka z nich požádala o příspěvek určený nejchudším občanům. Dohromady si přišli na víc jak čtrnáct miliard korun.

Podle Europolu není ‘Ndrangheta centralizovanou organizací, ale sítí stovek autonomních klanů. Ty podle něj ročně generují z organizovaného zločinu obrat až 44 miliard. Mezi pole působnosti ‘Ndranghety patří například obchod s kokainem v průmyslovém měřítku či pašování zbraní. Podle deníku The Independent tvoří aktivity skupiny tři procenta italského HDP.

Banky se spoléhaly na úsudek třetích stran

Prostřednictvím investičního nástroje ženevské banky CFE kupoval dluhopisy napojené na organizovaný zločin v Kalábrii i jeden z největších evropských bankovních domů – Banca Generali. Ta pro Financial Times uvedla, že o problémech spojených s aktivy neměla ponětí a že spoléhala na úsudek zprostředkovatele.

„Teprve nyní se Banca Generali a Banca Generali Fund Management Luxembourg seznamují se špatnými zprávami,“ uvedla společnost. Ani společnost CFE nekoupila podle svých vlastních slov aktiva spojená s trestnou činností vědomě. Stejně jako Banca Generali se spoléhala na třetí stranu – v tomto případě na regulátory, jež sledovaly faktury při jejich vytvoření v Kalábrii.

Poradenské služby z hlediska inkriminovaných dluhopisů poskytovala bance Generali účetní skupina EY. Ta se však k případu odmítla vyjádřit.