Žádná adresa, pouze náčrt plánku. I tak se doručují dopisy na Islandu

  19:35aktualizováno  19:35
Úspěšně doručit dopis na Islandu někdy připomíná dobrodružnou bojovku. Než pošťák dorazí k adresátovi, může klidně ujet desítky kilometrů a nenarazit na jedinou větší osadu. A musí mít dobrý orientační smysl, protože pisatelé si u domů v odlehlých částech země pomáhají i rukou kresleným plánkem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ProfimediaiDNES.cz

Hustota zalidnění na Islandu patří k nejnižším na světě. Na ostrově žijí na jednom čtverečním kilometru v průměru pouze tři lidé. „Doručování je náročné i z toho důvodu, že na Islandu žije velké množství malých komunit o 100 až 200 lidech. V těchto podmínkách je provoz poštovních služeb značně nákladný,“ řekl iDNES.cz ředitel poboček islandské pošty Hörður Jónsson.

V odlehlých oblastech severské země se pošta potýká i s kuriózními zásilkami. V roce 2016 se podařilo na odlehlou farmu u vesnice Búðardalur doručit dopis, na kterém chybělo jméno příjemce i adresa. Místo ní odesílatel nakreslil na obálku plánek. V kolonce adresát bylo napsáno pouze: „koňská farma s islandským/dánským párem se třemi dětmi a spoustou ovcí“.

25.listopadu 2016 v 22:08, příspěvek archivován: 16.května 2018 v 15:45

This letter with no address and a hand-drawn map was safely delivered to the rightful recipient in #Iceland https://t.co/69s2nwtILq https://t.co/KMNizNOrZL

„Ten příběh znám a viděl jsem i zmiňovaný dopis, posílali to nějací turisté. Prostě jsme se podívali na mapu, porovnali jsme ji s náčrtem a našli to místo. Děláme vše pro uspokojení různých potřeb našich zákazníků,“ komentoval improvizaci doručovatele Jónsson a dodal, že podobných případů bylo na Islandu víc.

E-maily nahradily dopisy, ale balíků je víc

Evropské pošty řeší v posledních desetiletích společný problém. S nástupem internetu došlo k masivnímu poklesu listovních zásilek a pošty jsou nuceny tuto ztrátu nahrazovat doručováním balíků, jejichž počet naopak roste. Poštovní operátoři snižují náklady i převodem vlastních poboček na třetí stranu. Tento proces, který je v České republice známý jako projekt Pošta Partner, je dlouhodobým tématem v řadě evropských zemí.

Situace na Islandu je ale odlišná. Tamní pošta podle Jónssona provozovala v roce 2004 prostřednictvím partnerů 46 poboček, dnes jich je pouze 22. „Některé partnerské pošty jsme zavřeli a místo nich provozují poštovní služby takzvané ‚pobočky na kolech‘, což jsou speciální nákladní automobily, které obsluhují nejmenší islandské komunity,“ vysvětlil Jónsson. Dodal, že se jim v posledních dvou letech podařilo dosáhnout ročního zisku i díky tomu, že snížili doručovací frekvenci.

Jónsson se v Praze účastnil mezinárodní akce Retail Network Forum, které pořádá sdružení PostEurop ve spolupráci s Českou poštou. Tématem letošní konference, jíž se účastnili zástupci třinácti evropských poštovních operátorů, byla především transformace vlastních poboček na partnerské pošty. Fórum se schází pravidelně od roku 2007 a jeho cílem je usnadnit výměnu informací mezi evropskými poštami.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Do malířství proniká umělá inteligence. Draží se obraz vytvořený počítačem

Na březnové aukci výtvarného umění v londýnské pobočce Sotheby’s se budou...

Co je hlavním nástrojem malíře? Štětec. Ten však v budoucnu může nahradit počítač a umělá inteligence. A všímají si...

Bydlení podle šéfa Tesly. Luxusní vila je k prodeji za 103 milionů

Luxusní vila v Los Angeles, kterou vlastnil miliardář Elon Musk.

V Los Angeles je na prodej luxusní vila, která patřila miliardáři a šéfovi Tesly Elonu Muskovi. Nemovitost vybavená...

Facebook a spol. pod dohledem? Britové řeší reklamu a fake news

Důvěra v Zuckerbergův Facebook klesá.

Papírovým novinám dlouhodobě klesají prodeje i příjmy z tištěné reklamy. Té totiž silně konkuruje cílená nabídka...

Najdete na iDNES.cz