Irská ekonomika místo očekávaného růstu klesla o víc než procento

  21:31aktualizováno  22:15
Irská ekonomika si v prvním čtvrtletí roku 2012 výrazně pohoršila, a to i přesto, že původní odhady slibovaly její růst. Negativní vývoj ukazují nejnovější statistická data společnosti RTE, která ve středu omylem unikla do médií.
Demonstrant s irskou vlajkou před budovou ministerstva financí v Dublinu.

Demonstrant s irskou vlajkou před budovou ministerstva financí v Dublinu. | foto: AP

Příznivou zprávou je ovšem to, že v loňském roce byl růst ekonomiky po zpřesnění dat silnější, než se dosud uvádělo.

RTE sdělila, že hrubý domácí produkt Irska se v prvních třech měsících proti předchozímu čtvrtletí propadl o mohutných 1,1 procenta. To je zvlášť překvapivé v situaci, kdy analytici čekali růst, a to o 0,4 procenta. Nová data se na chvíli objevila na internetových stránkách statistického úřadu, který je má zveřejnit až ve čtvrtek.

Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku si ale ekonomika vedla mnohem lépe, než se uvádělo. Vykázala totiž růst o 0,7 procenta, zatímco dosud se psalo o poklesu v rozsahu 0,2 procenta. To znamená, že ekonomika loni rostla rychleji a nevstoupila do recese. Růst za loňský rok podle zpřesněných dat činil 1,4 procenta, nikoliv jen 0,7 procenta, jak se uvádělo.

Statistický úřad sdělil, že data nedopatřením zveřejnil. Na jeho webu se objevila po dobu asi 15 minut, pak je úřad stáhnul. RTE je ale během té doby zachytila. Statistika bude podle úřadu přesto zveřejněna podle plánu, tedy ve čtvrtek ve 12:00 SELČ.

Irsko překonalo v propadu i problémové Portugalsko

Irská ekonomika musí vytrvale růst, pokud má snížit vysoké zadlužení. To má v příštím roce dosáhnout vrcholu a pohybovat se kolem 120 procent HDP. I když pro vládu bude asi příjemným překvapením, že ekonomika loni vzrostla o 1,4 procenta, data za první letošní čtvrtletí budou znamenat první vážnou trhlinu v předpovědi na letošní rok.

Dublin očekává, že díky silnému exportu bude schopen vstřebat potíže u svých hlavních obchodních partnerů. Ekonomika by podle vládních odhadů měla v letošním roce vykázat růst o 0,7 procenta. Je ale otázkou, zda je to stále reálné, když se vezmou v úvahu data za první kvartál. Ekonomové v anketě agentury Reuters například očekávali, že ekonomika vykáže za první čtvrtletí růst o 0,4 procenta. RTE však dodává, že za propadem je převážně pokles čistého exportu a osobní spotřeby.

Překvapivý propad HDP za první čtvrtletí znamená, že irská ekonomika na začátku roku ochabovala rychleji, než ekonomiky Itálie, Španělska a Portugalska. Evropská komise předpovídá, že na rozdíl od Irska všechny tři zmíněné země letos vykážou hospodářský propad o více než jedno procento.

Irsko ale v dubnu už potřetí během jediného roku výhled ekonomiky zhoršilo a ekonomové tvrdí, že horší vývoj v prvním čtvrtletí patrně povede k tomu, že tato praxe bude pokračovat i příští rok.

"Jsou zde obavy, že rok 2013 bude mnohem slabší, než se dosud očekávalo.

Vláda předpovídá růst o dvě procenta a více. Podle těchto čísel a na základě předpokladu, že světová ekonomika zpomaluje, si myslím, že rizikem je slabší růst," podotkl ekonom Alan McQuaid z finanční společnosti Merion Stockbrokers.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Peking by to popudilo. Alibaba odložila vstup na hongkongskou burzu

Sídlo internetového obchodu Alibaba.com v čínském Chang-čou (ilustrační snímek)

Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se rozhodl odložit vstup na akciovou burzu v Hongkongu....

Muži do vesmíru, ženy k plotně. VW musel stáhnout reklamu s alfasamci

Ilustrační snímek

Dva kosmonauti letící do vesmíru, sportovec s protetickou nohou skákající do dálky a žena s kočárkem, která sedí v...

Další obchodní válka na obzoru. EU zavedla cla na bionaftu z Indonésie

NÁBOŽENSTVÍ. Buddhističtí mniši přecházejí přes palmové pole. Novic vlevo nese...

Jedna obchodní válka, která negativně ovlivňuje globální ekonomiku, již probíhá mezi Spojenými státy a Čínou. Nyní se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz