Pokud výrobci nechtějí přijít o svůj obvyklý zisk a nemohou snížit své náklady, musí jít s cenou nahoru. Nabízí se ještě jiná možnost - prodávat za stejnou cenu, avšak menší produkt.
„Spotřebitelé kontrolují cenu pokaždé, když nakupují, ale nekontrolují čistou hmotnost,“ říká spotřebitelský advokát Edgar Dworsky pro The Washington Post.
„Pokud se zvyšuje cena surovin, jako jsou kávová zrna nebo papírovina, výrobci stojí před výběrem: Zvýšíme ceny s vědomím, aby to spotřebitelé viděli a nadávali? Nebo jim dáme o něco méně a dosáhneme toho samého? Často je snazší udělat to druhé,“ dodává Dworsky.
Mnohé změny velikosti či gramáže výrobku přitom člověk postřehne jen stěží. Nejde navíc o nic nového, k takovým činům docházelo před pandemií. Podle expertů tato technika často vstupuje do hry během rostoucí inflace či hospodářského poklesu.
Papírové ubrousky i toaletní papír
Americký deník The Washington Post zmiňuje například papírové ubrousky Walmart. V jednom balení je nyní namísto 168 ubrousků pouze 120. Cena zůstala stejná, avšak produkt je o 30 procent menší. Zástupce společnosti zmínil, že změna je výsledkem upgradování produktu, další podrobnosti však neposkytl.
Na podobný krok přistoupil začátkem letošního roku i výrobce zmrzliny Tillamook. „Abychom byli výděleční a podporovali naše farmáře, měli jsme dvě možnosti: Zvýšit jednotkovou cenu za krabici, nebo zmenšit velikost krabice z 56 uncí (1587,6 g - pozn. red.) na 48 uncí (1360,8 g – pozn. red.) a zachovat stejnou cenu. Bylo to těžké rozhodnutí, ale rozhodli jsme se zvolit druhou možnost, aby se náklady za krabičku zmrzliny pro naše fanoušky nezměnily,“ uvedla společnost na svém webu.
Zmenšování může čelit i toaletní papír. Americký deník The Business Insider poukazuje na toaletní papír Charmin. V době jeho vzniku zhruba před 50 lety měla jedna role 650 ústřižků, nyní jich obsahuje zhruba polovinu. Údajně se zmenšila i velikost jednotlivých útržků.