Třetí hlavní americký akciový index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních tamních podniků, ve středu oslabil o 0,66 procenta, což je nejvýraznější pokles od 27. října. Širší index S&P 500 klesl o 0,82 procenta a technologický index Nasdaq Composite se propadl o 1,66 procenta.
Hlavní americké akciové indexy (graf zvětšíte kliknutím):
Ztráty táhla například softwarová firma Salesforce nebo společnost Nike, jejichž akcie se oslabily o zhruba tři procenta. V mínusu zakončily středeční obchodování také akcie technologických firem Alphabet (mateřská společnost Googlu), Amazon, Apple, Netflix, Meta (dříve Facebook) a Microsoft.
Portál CNBC upozornil i na propad akcií společnosti Disney, kvůli slabým čtvrtletním výsledkům, jež nedostály odhadům analytiků. Například streamovací služba Disney+ nedokázala ve třetím kvartálu přilákat očekávané množství nových předplatitelů. Před čtvrtečním zahájením obchodování na burze evidují akcie Disney přibližně pětiprocentní ztrátu.
Za vším je inflace
Na amerických burzách tak ve středu pokračovaly akciové výprodeje, které odstartovaly už v úterý, kdy všechny tři hlavní indexy taktéž oslabily. Ve středu obchodování ovlivnilo oznámení amerického ministerstva práce, že spotřebitelské ceny v USA se v říjnu meziročně zvýšily o 6,2 procenta. Spojené státy se s takto vysokou inflací potýkaly naposledy v roce 1990.
Ceny rostou nejrychleji za 13 let, inflace se blíží šesti procentům |
Analytici přitom odhadovali, že říjnová inflace dosáhne v průměru 5,8 procenta. Nejnovější data podle agentury Bloomberg představují zatím nejsilnější ránu vyhlídkám, že současná míra inflace je pouze přechodná. „Vývoj kolem inflace je skutečně tím faktorem, který stojí za vším,“ řekl agentuře Reuters analytik Ross Mayfield ze společnosti Baird. „Ovlivní to měnovou i rozpočtovou politiku. Je těžké mluvit o čemkoli jiném než o inflaci,“ dodal.
Vysoká inflace představuje riziko pro drahé akcie, jako jsou například zmíněné cenné papíry předních amerických technologických firem. Naopak nahrává akciím menších firem, které mají vysoký růstový potenciál. Podle Bloombergu by se nyní investoři mohli zaměřit právě na tyto akcie ve snaze ochránit se před inflací.
Další potenciální pojistkou jsou kryptoměny, které v posledních týdnech nebývale zdražují nebo například tradiční „bezpečný přístav” zlato. „Bitcoinu se daří, předpokládám, že kryptoměny obecně fungují jako zajištění. A zlato zdražuje souběžně se silnějším dolarem,” uvedl šéf výzkumu finanční společnosti Pepperstone Chris Weston.
Americký dolar na devizovém trhu výrazně posílil, jelikož vysoká inflace vyvolává spekulace o tom, že americká centrální banka Fed zatáhne za záchrannou brzdu a začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se předpokládalo. Vůči euru dolar posílil na nejsilnější úroveň od loňského července.