Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Inflaci dvě procenta diktoval světu Nový Zéland, ale jeho „výmysl“ už nestačí

  14:36
Dosažení dvouprocentní inflace bude těžké, podle analytiků se totiž desítky let stanovený inflační cíl už dále neshoduje s tím, jak se vyvíjí aktuální trendy na poli ekonomiky. Svět se zkrátka od pandemie a především vypuknutí války v Evropě dost změnil. Inflaci bude dlouhodobě tlačit výš například boj s globálním oteplováním.

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Cílování inflace na dvě procenta se začalo po celém vyspělém světě šířit z Nového Zélandu už v roce 1990. Nyní tato hranice prochází první ostrou zkouškou, která ukáže, zda je takový přístup k měnové politice vůbec funkční.

Do příchodu pandemie v roce 2020 se tento inflační cíl shodoval s globalizačními, technologickými i demografickými trendy, které dvouprocentní inflaci napomáhaly udržovat. Od nástupu pandemie a v souvislosti s pokračující ruskou invazí na Ukrajinu ale mohou tytéž síly tlačit ceny opačným směrem, píše agentura Reuters.

„Do budoucna může nadále přetrvávat období vyšší inflace ve srovnání s posledními dvaceti lety. Stále budou existovat inflační tlaky z globálního obchodu, klimatické transformace, demografie nebo politiky,“ uvedl pro Reuters Claudio Boric, vedoucí měnového a ekonomického oddělení Banky pro mezinárodní vypořádání, zastřešující skupiny centrálních bank.

Boric dále zmínil, že není příznivcem zvyšování inflačních cílů centrálních bank, což je názor, který se mezi vrcholnými politiky, ať už mají na monetární politiku jakýkoli pohled, rozšířil navzdory obavám, že nedávné propuknutí inflace může být ještě trvalejší, než se očekávalo, a návrat ke dvěma procentům bude proto obtížnější.

Nepodložená dvě procenta

„Jsou dvě procenta magickým číslem?“ ptala se místopředsedkyně americké centrální banky Lael Brainardová na fóru začátkem ledna. „Pravděpodobně ne. Ale je to naše číslo a my jsme velmi odhodláni vrátit inflaci zpět na tuto úroveň. Dosažení tohoto cíle je prostě jádrem naší celkové měnové politiky,“ řekla Brainardová, s čímž se ztotožňují i další centrální banky od Frankfurtu přes Londýn až po Tokio.

Ačkoli americká centrální banka v průběhu své existence provedla významné změny ve svém „Prohlášení o dlouhodobých cílech a strategii měnové politiky“, samotný inflační cíl nikdy nepředložila k diskusi s odůvodněním, že slib je zkrátka slib.

Přesto dvouprocentní číslo, jak naznačila Brainardová, nemá samo o sobě žádný zvláštní význam. Ačkoli je nyní globální normou, nebylo výsledkem hluboké analýzy nebo statistického odhadu. Spíše je nejlepším odhadem míry inflace, která by vystihovala výhody, jež centrální banky vidí ve stanovení určitého cíle, a zároveň zůstala dostatečně nízká, aby si toho veřejnost nevšimla.

Průměrná inflace za rok 2022 je 15,1 procenta. Táhly ji energie a potraviny

Zatímco někteří ekonomové stále tvrdí, že inflace by měla být nulová, panuje široká shoda, že mírně rostoucí ceny jsou pro ekonomiku zdravé. Firmám totiž dávají možnost přizpůsobit „reálné“ náklady práce, aniž by omezily přijímání nových zaměstnanců, a centrálním bankám umožňují větší prostor pro zvládání hospodářského poklesu.

Budování důvěry

Úředníci na Novém Zélandu, kteří byli v 80. letech minulého století pod politickým tlakem, aby zastavili vysokou inflaci, uvedli inflační cíl jako první do praxe, a to s počátečním cílem mezi nulou a dvěma procenty. „Nebyl to ten nejvědečtější postup na celém světě,“ řekl Michael Reddell, bývalý ekonom novozélandské rezervní banky. „Nikdo před námi to tak nedělal,“ dodal.

Po překonání vysoké inflace v 70. a 80. letech 20. století si tvůrci politik uvědomovali, že je třeba veřejnost přesvědčit, že inflaci dokážou zpomalit, a pokud závazku dostojí, získat i její důvěru. Inflační cíl se tak uchytil i mimo Zéland.

„Osobně si myslím, že to číslo mělo smysl na základě veškeré historie, zkušeností a výzkumů. Sloužilo nám neuvěřitelně dobře,“ řekl začátkem tohoto měsíce prezident newyorského Fedu John Williams.

Česká národní banka očekává návrat ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli v polovině příštího roku. Na rozdíl od světových centrálních bank už od června ponechává úroky beze změny. Ten základní drží stabilně na sedmi procentech. Tvrdí ale, že v případě potřeby je připravená sazby zvednout.

8. ledna 2023

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Cena plynu je nejníž od července 2021, Češi s ním přestávají šetřit

Odchod zimy a relativně plné zásobníky tlačí cenu zemního plynu dolů. Velkoobchodní cena pro evropský trh ve virtuálním...

Evropská komise prověřuje kartel u výrobce energetických nápojů Red Bull

Evropská komise zahájila sérii nehlášených inspekcí u výrobce energetických nápojů Red Bull. Jméno vyšetřované...

Západ trápí zpožděná výstavba větrných elektráren. Ohrožuje globální cíle

Výstavba nových větrných elektráren od amerického New Yorku až po Severní moře se v posledních měsících zadrhává. Řada...

Osud Credit Suisse má v rukou hrstka lidí, ve hře je i zestátnění

Ve Švýcarsku se dál jedná o záchraně druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Jednou z variant je i zestátnění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...