Luxusní domy v lukrativních oblastech se ve Spojených státech prodávají skoro samy. Například dům s cenovkou 7,75 milionu dolarů (v přepočtu skoro 164 milionů korun) stojící na slunné Floridě potřeboval pouhé tři dny na to, aby našel nového majitele, píše agentura Bloomberg.
Zájem mají dobře situovaní kupci také o nemovitosti ve městě Black Diamond, které leží jižně od Seattlu ve státě Washington. Ceny domů zde začínají na 600 tisících dolarech (zhruba 14 milionů korun). Největší zájem je ale o domy, které se prodávají za více než milion amerických dolarů.
I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny![]() |
Realitní kanceláře potvrzují, že poptávka po luxusních nemovitostech roste a že za ně zájemci platí stále častěji bez potřeby úvěrů. Podle developerské společnosti Toll Brothers platí již více než polovina kupujících vlastními penězi.
„Nepamatuji si, kdy jsem naposledy slyšela kupujícího řešit financování. Všichni přicházejí s vlastní hotovostí,“ dodává Lisa Rooks Morrisová, realitní makléřka floridské společnosti Douglas Elliman, která se zaměřuje na prodej právě luxusních nemovitostí.
Bohatí těží z krize, ostatní přežívají
Celkově přitom realitní trh v Americe rozhodně nezažívá zlaté časy. Prodeje nových domů v červnu totiž ještě mírně prohloubily pokles po citelném květnovém propadu o patnáct procent. Výrazně tak zaostaly za očekáváním. Klesají i prodeje starších nemovitostí, a to už čtvrtý měsíc v řadě.
Z nemovitostního trhu je totiž prakticky diskvalifikovaná střední třída. Ta je stále pod tlakem rostoucích životních nákladů, není proto schopná si v průběhu života na bydlení našetřit a potřebuje si na něj půjčit. Hypoteční úvěry jsou ale v USA podobně jako jinde ve světě stále velmi drahé. Banky nyní půjčují za úrok atakující sedm procent. Ještě na začátku roku 2022 se úrok u hypotéky pohyboval kolem tří procent. Zároveň od té doby zdražily nemovitosti, takže je nutné si půjčit více peněz než dřív.
Podle údajů společnosti Redfin na konci prvního čtvrtletí 45 procent amerických kupců luxusních domů platilo za nemovitost vlastními zdroji, což je největší podíl za posledních nejméně deset let. Oblíbeným zdrojem financování jsou akciová portfolia, neboť trhům se v poslední době velmi daří. Další možností, jak své nákupy bohatí kupci financují, jsou i prodeje dlouhodobých podílů v komerčních nemovitostech a nově také zděděné peníze.
Doba levných bytů je pryč. Prodej v Brně láme rekordy, ceny ještě porostou![]() |
Naproti tomu pak stojí lidé, kteří z růstu na finančních trzích nijak neprofitují, naopak jsou závislí na svých osobních úsporách a příjmech, které ale nezvládají držet krok s rychlou inflací. V zemi v důsledku zdražování narůstá počet případů prodlení se splacením kreditních karet a úvěrů na automobily. Takový „škraloup“ v platební historii klienta pak při žádosti o hypotéku vůbec nevypadá dobře.
„Rozevírání nůžek, které pozorujeme na trhu s bydlením, je symbolem širšího rozevření napříč celou ekonomikou,“ říká hlavní ekonom finančního domu Nationwide Ben Ayers. Dodává, že hodnota investičních aktiv v zemi roste, také proto se bohatí stávají ještě bohatšími. Naopak na druhé straně spektra se nacházejí lidé, kteří horko těžko přežívají, uzavírá Bloomberg.