Hurikán zamával s akciemi. Pumpy vysychají, farmáři přesouvají dobytek

  12:49aktualizováno  12:49
Hurikán Florence, který může být jedním z nejničivějších přírodních živlů v americké historii, ještě nezasáhl pobřeží, ale už zamával s akciemi některých firem a přepsal plány všem podnikatelům v rizikové oblasti. Na čerpacích stanicích docházejí pohonné hmoty, část řidičů panikaří.

Benzinovým stanicím docházejí pohonné hmoty. Řidiči, prchající před hurikánem Florence, jednají v panice. | foto: AP

Podle společnosti Risk Management Solutions simulující katastrofy může živel z bilancí pojišťovacích firem vysát patnáct až dvacet miliard dolarů. Model byl založen na zkušenostech, posbíraných z řádění dvou hurikánů – Hazel z roku 1954 a Huga z roku 1989.

Je to jeden z prvních odhadů, který nemusí mít s realitou nic společného. Přesto ale naznačuje, jaké obavy hurikán Florence vzbuzuje už nyní, tedy desítky hodin před srážkou s pobřežím Severní a Jižní Karolíny.

Živel přepsal plány mnohých podnikatelů. Farmáři v oblasti narychlo vyjeli na pole, aby sklidili kukuřici, případně další nesklizené plodiny, jako je bavlna či sója. Ze statků ve spěchu přemísťují do bezpečné vzdálenosti hospodářská zvířata. Naspěch má i šestačtyřicetiletý farmář Darren Armstrong. „Ve zmatku dokončujeme práce,“ utrousil pro Bloomberg farmář, který se rozhodl zůstat i s rodinou. „Cítím se tu chráněný, máme zásoby,“ dodal muž, který hospodaří na 1800 hektarech půdy.

Hurikán už vyvolal paniku mezi motoristy. Nejen, že se na některých místech tvoří zácpy, ale na části čerpacích stanic už zcela došly pohonné hmoty.

„Motoristé jednají v panice. Potkáte pumpy, kterým došel benzin či nafta, protože nejsou zvyklé, že si chce každý natankovat,“ popsal analytik společnosti Oil Price information Service Tom Kloza listu USA Today.

Američané se připravují na příchod hurikánu Florence, který může být nejhorší...

Američané se připravují na příchod hurikánu Florence, který může být nejhorší katastrofou za desítky let.

Ve Wilmingtonu v Severní Karolíně nemá pohonné hmoty osm procent stanic, jinde to jsou čtyři procenta, vyplynulo z aplikace pro motoristy GasBuddy. Analytici čekají, že se situace bude zhoršovat. Na druhou stranu pumpaři, kteří ještě zásoby mají, alespoň nezdražují.

Na pohromu se v Severní i Jižní Karolíně, ale také ve Virginii připravují i hotely. Ruší rezervace, odpouštějí storno poplatky a již ubytované hosty posílají pryč. Některé hotely mimo dosah hurikánu zase nabízejí slevy, odpouštějí poplatky za domácí mazlíčky nebo poplatky za parkování. Ve středu v noci zřejmě zavře letiště Charleston International Airport.

Hurikán zamával s akciemi

Z rizikové oblasti probíhá hromadná evakuace více než milionu obyvatel, v ohrožení jsou ale i ty největší stroje. Osm nových letounů Dreamliner  továrny v Jižní Karolíně nařídil přesunout do vnitrozemí Boeing. Je mezi nimi i jeden stroj řady 787-10 – nejnovější a nejdelší Dreamliner s cenou 325,8 milionu dolarů, který poprvé zamíří za zákazníkem, čínskými Hainan Airlines Holding.

Zatím na papíře počítají škody investoři. V akciovém indexu nejhodnotnějších firem S&P 500 ztratil dvě procenta největší poskytovatel pojištění v USA Allstate Corp. a Travelers Companies, druhý největší pojistitel majetku. Oslabují také některé investiční fondy.

Výprodeje se dějí i u energetických firem, kterým může přírodní katastrofa poškodit infrastrukturu. Společnostem Duke Energy Corp a SCANA Corp, zajišťujícím dodávky elektřiny v obou rizikových státech, klesají akcie také o dvě procenta.

Vytěžit ze situace naopak mohou ti, kdo svěřili své úspory stavebním firmám, jež mohou profitovat z oprav majetku. Čtvrtým dnem už stoupají akcie firem jako je Home Depot a Lowe’s Cos. Servisní společnost Generac Holdings, která je výrobcem generátorů, posílila o sedm procent.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Velký bratr Amazon vydělává na zákaznících, prodává jejich data v reklamě

Distribuční centrum Amazonu v německém Rheinbergu.

Internetový gigant Amazon sbírá o svých zákaznících ohromné množství dat. Ví, co nakupujete, kde bydlíte, jak staré...

EK si posvítila na MasterCard, vyměřila pokutu 570 milionů eur

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur (14,6 miliardy Kč) za...

Babiš jednal s Bolsonarem, v Brazílii chce prosadit české nanotechnologie

Premiér Andrej Babiš s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem.

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek ve švýcarském Davosu zúčastnil bilaterálního jednání s brazilským prezidentem Jairem...

Najdete na iDNES.cz