Vodafone má problém: Huawei

  12:01aktualizováno  12:01
Evropský ústav pro telekomunikační normy (ETSI), což je nezisková organizace, která má ve štítu standardizaci v telekomunikačním průmyslu, zastřešila speciální skupinu, která chce pomocí blockchainu propojit firmy i vládní instituce. Mezi její členy patří mimo jiné i mobilní operátor Vodafone operující v Česku, technologický gigant Intel, ale také čínský konglomerát Huawei.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Technologie blockchainu, díky které fungují například kryptoměny v čele s bitcoinem, přilákala další byznysové zájemce. Po bankách jde i o telekomunikační operátory.

Blockchain funguje zjednodušeně jako digitální účetní kniha, do které může nahlédnout v podstatě kdokoliv, a údaje v ní nelze změnit. Pokud by se o to chtěl někdo pokusit, musel by data změnit na všech počítačích, ve kterých je „kniha“ uložená. Tato decentralizace a z ní vyplývající nestrannost představuje základní kámen, na kterém probíhají transakce v kryptoměnách.

Řada zemí a operátorů Huawei bojkotuje. Firma přesto očekává rekordní tržby

Vodafone a partneři však chtějí kryptoměnovou technologii využít jinak a více ji svázat. Systém, ve kterém „účetní kniha“ leží ve stovkách tisíc počítačů, chce přebudovat na centralizovanou evidenci, ve které by ke sdílení dat docházelo až po udělení „povolení“.

K záznamu by tak došlo až po naplnění předem specifických parametrů. To by sice přineslo větší přehlednost, ale na druhé straně také více možností takový systém napadnout – třeba ze strany hackerů. Jenže angažmá čínského konglomerátu Huawei může vzbudit otázku, zda by se takový systém neměl obávat spíš „vytěžení“ ze strany čínských tajných služeb. Huawei totiž v poslední době čelí nařčením ze spolupráce s čínskou komunistickou stranou a tamními bezpečnostními složkami, což představitelé firmy i čínské úřady striktně odmítají.

Bezpečnostní otazník

To však nezabránilo tomu, že americká vláda zakázala úředníkům používat zařízení od Huawei a Nový Zéland, Austrálie či Japonsko nepustí Číňany ke stavbě nejmodernějších 5G sítí.

V Evropě výhrady k působení konglomerátu projevily úřady v Británii, Belgii, v Norsku a varování zaznělo také od Evropské komise. A také od českého Národního centra kybernetické bezpečnosti. Evropský ústav pro telekomunikační normy však takové obavy odmítá.

„Naše skupina vytváří technologické standardy, které vstoupí na trh v případě, že je firmy vyhodnotí jako užitečné,“ uvedla Claire Boyerová z centrály neziskovky v Sophia Antipolis ve Francii na otázku, jestli úzká spolupráce s Huawei v případě sdílení a záznamu dat nepředstavuje bezpečnostní riziko. Podle ní je systém přístupového blockchainu, jak se uzavřenější forma technologie označuje, vhodnější pro firmy a vládní instituce. Problém v angažmá firmy v pracovní skupině ETSI nevnímá ani český Vodafone.

„Jde o členství centrály Vodafonu, ne o členství Vodafone Czech Republic. Toto členství má podobný charakter jako účast v jiných standardizačních sdruženích. Co se týká technologie blockchain, její využití zkoumáme podobně jako případné využití jiných technologií,“ řekl MF DNES mluvčí české pobočky nadnárodního telekomunikačního gigantu Ondřej Luštinec. „Je pro nás klíčové, abychom měli bezpečnou síť,“ dodal.

Detaily o tom, jak přesně by tato technologie mohla fungovat, zatím Evropský ústav pro telekomunikační normy (ETSI), nespecifikovala. Speciální skupina zasedne 24. ledna v centrále společnosti Telefónica v Madridu, která schůzku hostí.

PŘEHLEDNĚ: Jak se vyvíjela kauza Huawei

  • Už roce 2012 zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA
  • Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 17. prosince 2018.
  • Postup úřadu premiér Andrej Babiš nejprve kritizoval, nakonec své stanovisko přehodnotil.
  • V úterý 18. prosince Babiš nařídil, že se úřad vlády musí zbavit všech telefonů od společnosti Huawei.
  • Kvůli případu se v neděli 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda pak napsala, že se varování před technologiemi nezakládá na skutečnostia bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb. 
  • Premiér Babiš obvinil čínského velvyslance ze lži. Diplomat se pak sešel s předsedou Senátu i ministrem zahraničí a uznal prý chybu.
  • Prezident Miloš Zeman NÚKIB otevřeně kritizoval v rozhovoru pro TV Barrandov 10. ledna 2019. Postup úřadu podle něj ohrozil ekonomické zájmy země.
  • Vše kolem kauzy Huawei najdete přehledně zde.
Čína za Huawei chystá odvetu, ohrožena je Škoda i PPF, tvrdí Zeman
Ilustrační snímek
Vláda vyzvala více než sto úřadů, aby prověřily používání technologie Huawei

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

EP chce zavést minimální práva zaměstnanců v nových formách práce

Centrála Uberu v San Franciscu

Europoslanci v úterý podpořili zavedení minimálních práv pracovníků při práci na vyžádání či pro platformy, jako je...

Práce od rána do noci je požehnání, hlásá nejbohatší Číňan

Jack Ma, majitel internetového obchodu Alibaba (9. ledna 2017).

Jack Ma, nejbohatší Číňan, který stojí v čele internetového konglomerátu Alibaba, velebí hojně diskutovaný a také...

Státy EU potvrdily souhlas s reformou autorských práv na internetu

Ilustrační foto

Zástupci členských zemí EU potvrdili souhlas s podobou reformy autorských práv na internetu. „Jde o milník při rozvoji...

Najdete na iDNES.cz