Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hra na oliheň je pro mnoho Korejců realitou. Občany trápí obrovské dluhy

  19:50
Seriál Squid Game, v českém překladu známý jako Hra na oliheň, v posledních týdnech sklízí úspěchy. Kromě toho, že se během pouhého měsíce stal vůbec nejsledovanějším seriálem, který kdy Netflix vysílal, streamovací platformě vydělal už téměř miliardu dolarů. Pro některé Jihokorejce je však seriál traumatizujícím odrazem rychle se vyvíjející společnosti, kde se však obrovská část obyvatel potýká s vysokými dluhy.
Ze seriálu Hra na oliheň (Squid Game), 2021

Ze seriálu Hra na oliheň (Squid Game), 2021 | foto: Profimedia.cz

Ačkoliv má současný seriálový hit Netflixu smyšlený děj, vysoké dluhy, se kterými se protagonisté pořadu potýkají, jsou pro mnoho Jihokorejců realitou. Jižní Korea se totiž v posledních letech snaží bojovat s rostoucí zadlužeností obyvatelstva, příjmovou nerovností mezi jednotlivými skupinami, nedostatkem příležitostí na trhu práce a také opakující se finanční krizí.

Pro mnohé Jihokorejce je pak těžké se na seriál dívat, protože jim některé scény bohužel připomínají jejich vlastní život, který je zatížen obrovskými dluhy. Jedním z nich je i třeba Lee Chang-heun, o jehož příběhu informovala agentura Bloomberg. Byl zaměstnaný v automobilce SSangyong Motors, která v roce 2009 propustila 2600 zaměstnanců a požádala o ochranu před bankrotem.

Pan Lee po svém vyhazovu trpěl těžkými depresemi, které nezlehčovaly ani nabalující se finanční potíže. I přesto, že po vleklých soudních sporech a zásahů státu se pan Lee a stovky jeho kolegů nakonec v posledních letech do práce vrátili.

Vše se ale bohužel stalo až poté, co po uzavření automobilky mnoho bývalých zaměstnanců, kteří v místě bydliště zoufale hledali jiné pracovní uplatnění, spadli do obrovských dluhů a někteří dokonce pod tlakem situace spáchali sebevraždu.

Ačkoliv se totiž vyhození zaměstnanci snažili najít jinou práci, skončilo to většinou neúspěchem. Propuštění dělníci byli totiž zařazeni na seznam potencionálních zájemců o práci v jiných automobilkách, ale jiné fabriky je často považovaly za militantní dělnické aktivisty a místo jim tak nenabídly.

„Ve Squid Game jsem viděl příběhy, které mi byly povědomé. Bylo tam ukázáno, že některé postavy se třeba po propuštění z práce snaží prodávat kuřata a nebo se živí jako řidiči opilých lidí, což jsou způsoby, jakými si snažili vydělávat i někteří mí propuštění přátele, z nichž se několik bohužel zabilo,” říká pan Lee.

Podle lékařské zprávy z Korejské univerzity z roku 2016 vyšlo najevo, že minimálně 28 propuštěných zaměstnanců spáchalo sebevraždu. Sami nezaměstnaní a jejich okolí pak také trpěli vážnými zdravotními problémy, které byly často vyvolány nebo propojeny s posttraumatickou stresovou poruchou.

Vyhazov pana Leeho a jeho kolegů v roce 2009 byl totiž pro mnohé velkým traumatem. Propuštění dělníci automobilku na několik týdnů obsadili a protestovali proti svému vyhazovu, ale byli rozehnání pořádkovou policií, která na ně útočila obušky, vodními děly a slzným plynem. Při tomuto střetu s policií byly zraněny desítky lidí.

Zadlužená Korea

Téma sociální a ekonomické nerovnosti je v posledních letech velmi častým motivem, který se objevuje v jihokorejských seriálech a filmech. O rodině ve finančních potížích, která se snaží infiltrovat do velmi finančně zajištěné rodiny, pojednává i například snímek Parazit Bong Joon-hoa, který sklidil úspěch na Oscarech.

Jako dítě, ale levnější. Jihokorejci si raději pořizují mazlíčky a vymírají

Jižní Korea je sice jednou z nejrychleji rostoucích asijských ekonomik, jelikož po zničující korejské válce v letech 1950 až 1953 se v posledních dekádách dostala i díky technologickému gigantovi Samsung mezi technologicky i ekonomicky velmi vyspělé země. 

Mnoho obyvatel však zažívá i temnou stránku tohoto rychlého ekonomického růstu, jelikož právě rychlá obnova země po válečném konfliktu více rozevřela pomyslné nůžky mezi sociálními skupinami.

Mnoho Jihokorejců se tak momentálně potýká s tím, že neví, jak se mají prosadit ve společnosti a vybudovat si kariéru, jelikož v zemi je nedostatek pracovních příležitostí. 

Tuto situaci se tak snaží řešit tím, že se stěhují do větších měst, kde je sice příležitostí o něco více, ale jsou zde opravdu vysoké ceny bydlení, které neustále stoupají a zoufalí Jihokorejci v tíživé životní situaci si často půjčují obrovské sumy peněz a nebo peníze, které mají, vkládají do velmi riskantních investic s vidinou rychlého, snadného a vysokého výdělku.

Na základě těchto jevů pak v posledních letech prudce stoupá dluh korejských domácností, který momentálně přesahuje v přepočtu 1,5 bilionu dolarů a nyní převyšuje roční ekonomický výkon státu. Zároveň špatná finanční situace mnoha rodin negativně dopadá i na porodnost, Mladé páry si kvůli řešení problémů s penězi nemohou dovolit založení rodiny.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Méně byrokracie nebo rezignace na ekologii? Nová pravidla štěpí i koalici

15. června 2024

Snazší život pro farmáře mají přinést změny, které připravilo ministerstvo zemědělství. Jde zejména...

Hospodaření státu vypadá hrozivě. Vláda už skoro vyčerpala letošní schodek

15. června 2024

Premium Vláda už skoro vyčerpala schválený schodek. Může být větší, než se čekalo Výsledek hospodaření státu vypadá po necelé půlce roku hrozivě. Vláda si naplánovala schodek 252...

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

Dovolená v cizině se letos prodraží zhruba o pět procent. Na vině je koruna

14. června 2024

Zatímco minulé léto si Češi během zahraničních dovolených užívali koruny, která vůči euru posílila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...