Jako v kempu a přitom ve městě. Berlínský hotel ubytovává v karavanech

  16:26aktualizováno  16:26
Jako v prázdninovém kempu se mohou cítit hosté jednoho z berlínských hotelů ve čtvrti Neukölln. Nocují zde totiž v karavanech. Netradiční, ovšem u návštěvníků oblíbený koncept přitom vznikl spíše náhodou, říká zakladatelka hotelu Hüttenpalast Silke Lorenzenová.

Zakladatelka hotelu s karavany Silke Lorenzenová. | foto: ČTK

„V roce 2009 jsme s partnerkou Sarah začaly uvažovat o tom, že se v práci osamostatníme. Ve čtvrti jsme žily už dlouho, a proto jsme chtěly něco podniknout zde. Přemýšlely jsme, co tu ještě chybí. Otevírat další restauraci, bar nebo galerii nedávalo smysl,“ vysvětluje Lorenzenová, proč nakonec volba padla na hotel.

„Naším cílem bylo vytvořit malé místo k přespávání,“ říká o původních představách. „Při hledání, kde je ještě něco volného, jsme navštívily snad úplně každý dvůr v Neuköllnu,“ popisuje dobu, než v jednom z nich našly dvojici hal o rozměrech zhruba 200 metrů čtverečních. Jednoduché nebylo ani jednání s úřady, pro které byl koncept „karavanového hotelu“ úplnou novinkou.

Sama Lorenzenová s ním původně nepočítala, nápad se objevil až při psaní podnikatelského plánu, který požadovala banka. Dvojice žen se tehdy rozhodla, že jednu z hal přestaví na klasický hotel a v té druhé vybudují malé dřevěné chatky. „Později nás napadlo, že by měl být prostor flexibilní, a proto jsme uvažovaly o chatkách na kolečkách, které je možné přemisťovat. Od chatek na kolečkách pak už ke karavanům nebylo daleko,“ vzpomíná třicátnice.

Fotogalerie

Hotel, do kterého šla investice kolem půl milionu eur (13 milionů Kč), tak v roce 2010 otevřel s trojicí malých chatek a trojicí karavanů. „Velmi rychle se ukázalo, že jsou lidé z karavanů nadšeni. I dnes si karavany volí jako první možnost a pro chatky nebo tradiční hotelový pokoj se rozhodují, až když nejsou volné,“ poznamenává podnikatelka.

Karavanů je dnes ve dvojici pestrých místností celkem osm. Žádné dva přitom nejsou stejné. Hosté mohou volit mezi stříbrným americkým přívěsem Streamline, do dřeva vyvedeným karavanem s přezdívkou vajíčko, obyvatelným přívěsem s výsuvnou střechou, nebo klasickým karavanem pojmenovaným Sněhurka. Všechny karavany, které pojmou maximálně dvě osoby a malé dítě, jsou renovované v dobovém stylu a doplněné o posezení.

Společné sprchy

Při nocování v karavanech, které jsou umístěny jen nedaleko od sebe, musí podle Lorenzenové hosté počítat s tím, že uslyší i další návštěvníky. Narazit do sebe pak mohou ve společných toaletách a sprchách. „Tam se seznámíte se sousedy tak jako v kempu,“ říká šéfka hotelu s úsměvem.

I přesto netradiční hotel, kde se za karavan platí 80 až 85 eur (2060 až 2190 Kč) za noc, neláká jen mladé lidi. „Počítala jsem s tím, že k nám budou jezdit hlavně hosté ve věku 30 až 50 let. Jezdí ale i celé rodiny a spousta lidí zde slavila své 60. nebo 65. narozeniny. Nejstaršímu hostovi bylo 93 let,“ podotýká. Ani on si nedal vymluvit, že přenocuje v karavanu. V jednom podobném prý totiž potkal svou první lásku.

„Jsou lidé, kteří to chtějí vyzkoušet, protože v karavanu nikdy nebyli, nebo lidé, kterým se líbí design. Většina je ale prostě jen zvědavá,“ vysvětluje si zájem o tento způsob ubytování Lorenzenová, která má prostory hotelu pronajaté na deset let.

„V roce 2020 tak budeme muset znovu jednat s majitelem a bude zajímavé, jestli bude chtít pokračovat. Je otázkou, jestli tady vzhledem k prudce rostoucím cenám budeme moci zůstat, nebo si budeme muset hledat nové místo. Ale náš koncept je flexibilní stejně jako naše karavany, takže by nebyl problém se přestěhovat,“ je přesvědčena.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Nesu si porno. Obchod úmyslně tiskne na plastové tašky trapné nápisy

Království filmů pro dospělé - plastová nákupní taška kanadského obchodního...

Plastové tašky s nápisy, které tvrdí, že si v nich majitel nese poněkud zahanbující obsah, začal v posledních dnech...

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

V každém hrdinovi jsou miliony dalších. Spermobanky cílí na mužská ega

Reklama spermobanky IVFAustralia

Britské a australské reprodukční kliniky se potýkají s nedostatkem dárců spermatu. Stoupá totiž poptávka a ony nesmějí...

Najdete na iDNES.cz