Horní Rakousy trvají na žalobě proti ČEZ kvůli Temelínu

  18:29aktualizováno  18:29
Horní Rakousy chtějí nadále žalovat českou elektrárenskou společnost ČEZ. Ta prý v minulých letech ignorovala námitky rakouské spolkové země ohledně bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Země se chce odvolat proti nedávnému zamítnutí žaloby v první instanci hornorakouským zemským soudem, informovala agentura APA.

Jaderná elektrárna Temelín | foto:  Dan Materna, MAFRA

Žalobu týkající se ignorování svých bezpečnostních obav Horní Rakousy podaly už v roce 2001. Žaloba byla zdůvodněna tím, že 60 kilometrů od JETE se nacházejí pozemky zemědělské školy země Horní Rakousy, které jsou prý ohroženy imisemi z elektrárny.

Už v roce 2002 tuto žalobu zamítl zemský soud v Linci, který dospěl k závěru, že k posuzování takové záležitosti není kompetentní. Nejvyšší soud nakonec ale potvrdil, že rakouské soudy ve věci příslušné jsou.

Hornorakouská vláda se domnívá, že ČEZ dosud ignoroval její obavy. Právě v roce 2001 se přitom rozjel proces česko-rakouských jednání o bezpečnosti Temelína na základě takzvané dohody z Melku, podle které měly Česká republika a Rakousko vyřešit sporné body kolem JETE. Česká vláda prohlásila dohodu za naplněnou v roce 2007. Už v listopadu 2006 byla JETE kolaudována, což ovšem vystupňovalo kritiku ze strany Rakouska a Horních Rakous.

Soud žalobu zamítl, Rakušané se odvolají

Poté, co zemský soud letos 4. ledna v první instanci žalobu Horních Rakous na ČEZ zamítl, podá nyní zemská vláda odvolání, oznámili v úterý na tiskové konferenci hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer a zemský ministr pro životní prostředí Rudi Anschober. Odvolání rakouská spolková země opírá o argument, že před kolaudací nebyla vyslyšena, a poukazuje na "nepochopitelná" odůvodnění v oblasti bezpečnosti ze strany ČEZ.

Hornorakouský zemský soud podle APA zdůvodnil zamítnutí žaloby výrokem Evropského soudního dvora z roku 2009, že bezpečnost JETE byla několikrát zkoumána při vstupu ČR do EU v roce 2004. Evropský soud tehdy dospěl k závěru, že žaloby regionu Horní Rakousy na ČEZ kvůli údajně škodlivým vlivům Temelína nejsou možné.

Právní zástupce hornorakouské vlády Christian Hadeyer ale nyní řekl, že při kolaudaci JETE nebyly uplatněny všechny právní předpisy a vysoké bezpečnostní standardy podobné těm rakouským nebo německým.

Horní Rakousy se nesnažily od první žaloby z roku 2001 domoci přímo uzavření Temelína, nýbrž zvýšení jeho bezpečnostních standardů na západní, například německou, úroveň. Česko se v dohodě z Melku mimo jiné zavázalo k nadstandardnímu informování Rakouska o událostech v Temelíně a k přísnějšímu posuzování vlivu elektrárny na životní prostředí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Další z rubriky

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v úterý oficiálně zahájí kampaň před volbami v roce 2020, v nichž bude usilovat o...

Fialová kráva klikne. Malťan vydělává na analýze chování lidí na webu

Maltský podnikatel roku

Na světovém finále EY Podnikatel roku reprezentoval Maltu David Darmanin, zakladatel platformy Hotjar, která analyzuje...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Najdete na iDNES.cz