Protesty v Hongkongu (20. října 2019)

Protesty v Hongkongu (20. října 2019) | foto: Reuters

Protesty v Hongkongu si vybírají svou daň. Ekonomice hrozí propad do recese

  • 3
Dlouhodobé protesty v Hongkongu mají negativní dopad na tamní ekonomiku. Podle správkyně Carrie Lamové je hlavní příčinou rapidní úbytek turistů. Hongkong má ve čtvrtek vykázat předběžné údaje o hrubém domácím produktu. Předpokládá se, že se bývalá britská kolonie dostane do recese.

Podle Lamové, je recese velmi pravděpodobným scénářem, výsledky o růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí toho jsou důkazem. „S ekonomickým propadem v posledních dvou čtvrtletích se snažíme bojovat jak jen to je možné. Město na podporu ekonomického růstu vynaložilo už více než 2,6 miliardy dolarů. Investovali jsme do dopravy, turismu i obchodů,“ říká správkyně Lamová.

Podobné obavy o blížící se recesi vychází z úst i finančního tajemníka Hongkongu Paula Chana. 

„Všudypřítomné protesty ekonomiku velmi oslabily, především masivním úbytkem turistů. Na začátku roku jsme předpokládali ekonomický růst v rozmezí 0 - 1%. V současné chvíli je ale téměř nemožné této předpovědi dostát. Očekávané výsledky za posledních 5 měsíců plných protestů odhalí pokles ekonomického růstu ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích a dostojí tak definici recese. Bohužel se nedá vyloučit ani celoroční ekonomický pokles,“ nechal se o víkendu slyšet Chan.

Protesty začaly v červnu kvůli extradičnímu zákonu, který by umožnil vydávat obyvatele Hongkongu do pevninské Číny. I přesto, že byl návrh zákona stažen, protesty neustaly, naopak zesílily. Protestující jsou nespokojeni s rostoucím vlivem Pekingu a bojují za větší svobodu a autonomii. Podle nedávných průzkumů se pouze 11% Hongkonžanů považuje za Číňany a 71% z nich se necítí být „hrdými občany“ Čínské lidové republiky.

Slzný plyn, zapálené obchody a ustrašené obyvatelstvo

Nepokoje trvají už 21 týdnů. Srážky protestujících s policií se stupňují a jsou čím dál více násilné. Během nedělního útoku na obchody, při kterém protestující házeli na policii zápalné lahve, se jim dostalo od ochranných složek odpovědi v podobě slzného plynu a vodního děla. Během protestů pravidelně dochází k zapalování obchodů a bank, převážně ve vlastnictví firem z pevninské Číny. Útoky také značně poškodily tamní metro.

To všechno znamená především o polovinu méně návštěvníků. V minulém roce jich do Hongkongu zavítalo téměř 30 milionů. Dříve jedno z nejnavštěvovanějších měst světa se teď kvůli úbytku turistů potýká se zavíráním malých obchůdků a zkracováním otevírací doby. Zaměstnanci se v práci bojí o své bezpečí. Podle Chana se v srpnu snížily tržby maloobchodů o 25%, což je vůbec největší zaznamenaný pokles v historii města.

I přesto, že se hongkongská vláda snaží malé podniky podpořit, Chan se obává, že pomoc není dostatečná a více vláda v současnosti udělat nemůže. „Nechte obyčejné občany žít klidný, běžný život, nechte normálně fungovat průmysl. Vytvořme místo nepokojů prostor pro diskuzi,“ vzkazuje protestujícím finanční tajemník Chan.

Čína se do protestů odmítá vměšovat a obvinila vlády Spojených států a Velké Británie za zhoršení a prohloubení celého problému.

V Hongkongu brutálně napadli mladého aktivistu, protesty pokračují (20. 10.):