Hitler zuří, akcie Tesly neklesly. Musk se vysmívá kritikům parodickým videem

  17:52aktualizováno  17:52
Slavná scéna z filmu Pád třetí říše, která ukazuje záchvat vzteku zoufalého Adolfa Hitlera v podzemním bunkru, se stala předmětem stovek nejrůznějších parodií. Nejnovější z nich sdílel v neděli na Twitteru Elon Musk. Hitler ve videu vystupuje jako investor, který spekuluje na pokles hodnoty akcií Tesly.

Z filmu Pád třetí říše | foto: Constantin Film

Elon Musk se dlouhodobě vysmívá investorům, kteří využívají akcie jeho automobilky Tesla k takzvanému „short-sellingu“. Tuto techniku využívají obchodníci, kteří předpokládají výrazný pokles ceny určité komodity a chtějí na něm vydělat. Ve většině případů si tuto komoditu za úplatu zapůjčí, okamžitě ji prodají třetí straně, a až její cena klesne, odkoupí ji zpátky.

Jelikož je Muskova Tesla dlouhodobě v mnohamiliardové ztrátě a donedávna ani neplnila své produkční cíle, staly se její akcie předmětem mnoha podobných spekulací. Sám Musk ale v úspěch své automobilky věří a na twitterovém účtu se opakovaně do těchto spekulantů strefuje. Naposledy se do nich pustil v neděli, kdy sdílel parodické video z filmu Pád třetí říše, v němž vzteklý Adolf Hitler vystupuje právě v roli neúspěšného investora.

05.srpna 2018 v 13:51, příspěvek archivován: 06.srpna 2018 v 16:46

Dang, turns out even Hitler was shorting Tesla stock … https://t.co/RLM1VQ5O3K

Slavná scéna z bunkru s pozměněnými titulky, jež zobrazuje Hitlera jako burzovního spekulanta, který očekává propad akcií Tesly, se objevila na serveru YouTube začátkem tohoto měsíce. Výbuch vzteku ve videu následuje poté, co se „Hitler“ dozví, že automobilka má sklady plné vozů Model 3 a poptávka po nich je obrovská.

Tesla splnila produkční cíl, je ale v hluboké ztrátě

Parodie také zmiňuje jména Chanos a Einhorn, agentura Bloomberg uvádí, že se jedná o manažery fondů pro short-selling akcií Tesly. Zazní také zmínka o tom, že kvartální výsledky automobilky vyvolaly značný nárůst hodnoty jejich akcií.

Fotogalerie

Tesla zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku minulý týden, pochlubila se například lepšími produkčními výsledky vozu Model 3. V červenci se automobilce několikrát podařilo splnit cíl a vyrobit pět tisíc aut tohoto typu za týden.

Musk měl dobrý důvod vysmát se spekulantům na pokles ceny akcií Tesly. Kvartální výsledky společně s jeho příslibem, že do konce roku dosáhne automobilka zisku, skutečně způsobily, že jejich cena vyletěla nahoru.

Analytici předpokládají, že tomuto růstu pomohla i Muskova omluva. Miliardář se před akcionáři kál za to, že po posledním zveřejnění kvartálních výsledků Tesly označil jejich dotazy na ekonomickou situaci za „pitomé“ a „nudné“. Nicméně automobilka zatím zůstává dál ve ztrátě, po posledním čtvrtletí se prohloubila na rekordních 718 milionů dolarů (téměř 16 miliard korun).

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

Další z rubriky

Aruba, Barbados a Bermudy už nejsou daňovými ráji. Podvolily se tlaku EU

Na Cookových ostrovech rostou palmy místy přímo skrze plážové bungalovy.

Evropská unie vyškrtla karibské státy Arubu, Barbados a Bermudy ze své černé listiny daňových rájů, tedy zemí, které s...

Pistácie nad zlato. Jejich zrání na Sicílii je pod policejní ochranou

Pistácie ze sicilské oblasti Bronte patří mezi nejkvalitnější.

Sicilského policejního kapitána Nicolu Morandiho a jeho tým čekají perné dny. Budou hlídkovat ve dne v noci. I když je...

Rostlinné alternativy masa nabírají na popularitě. I díky celebritám

Vypadá (a prý i chutná) jako hovězí burger, z krávy ale nepochází.

Popularita rostlinných alternativ masa prudce narůstá. Díky zájmu celebrit, jako jsou Jay-Z, Katy Perry nebo Serena...

Najdete na iDNES.cz