Evropa podřadila rychlost, Německo je jednou nohou v recesi

  13:53aktualizováno  13:53
Nová data evropského statistického úřadu potvrdila ekonomické ochlazení v Evropě. Globální obchodní válka i brexit dopadají zejména na Německo, které je podle analytiků na pokraji recese.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Německo, které je klíčovým exportním partnerem České republiky, od dubna do června zaznamenalo pokles hrubého domácího produktu o 0,1 procenta. Pro to, aby technicky vzato sletělo do recese, by musel následovat další kvartální pokles.

Analytici nicméně tvrdí, že se sousední země potácí na hraně recese. Pouze dvě další země, Velká Británie a Švédsko také zaznamenaly pokles. Česká republika si drží růst HDP o 0,6 procenta, což je víc, než se čekalo. Vývoj v Německu zatím příliš nereflektuje.

„Naše analýzy ukazují, že Německo je citlivější na změny v globálním objemu obchodu než uzavřenější ekonomiky eurozóny, jako je například Francie. I proto je hlavní obětí probíhajících obchodních válek a nejistoty spojené s brexitem,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Zkušenosti ovšem ukazují, že situace v sousední zemi se se zpožděním promítá i do České republiky, která má Německo za svého klíčového obchodního partnera.

„Německá ekonomika se potácí na pokraji recese.“

Andrew Kenningham, analytic Capital Economics

„Dnešní zpráva o HDP definitivně značí konec zlatého desetiletí německé ekonomiky,“ uvedl analytik Carsten Brzeski z firmy ING. „Bylo to desetiletí silného růstu, za kterým stály strukturální reformy, rozpočtové stimuly i steroidy od Evropské centrální banky v podobě nízkých úrokových sazeb a slabého eura,“ dodal.

Německý růst přidusil pokles exportu, z velké části způsobený obchodním napětí mezi USA a Čínou. Země se loni jen těsně vyhnula recesi. Letos po zveřejnění posledních čísel roste jen o 0,4 procenta ročně, což je nejpomalejší tempo za posledních šest let. Z motoru evropské ekonomiky se tak Německo stává hospodářským loudalem.

Celní válka i zlé časy autoprůmyslu

A znovu se mluví o tom, že Německo je na prahu recese. „Německá ekonomika se potácí na pokraji recese,“ uvedl analytik Andrew Kenningham ze společnosti Capital Economics. Kenningham upozornil, že problémy německých exportérů ještě zesílí, pokud Británie na konci října opustí EU bez dohody.

„Kromě brexitu je to především o obchodním sporu mezi USA a Čínou a možným americkým clům na evropská auta,“ řekl k vyhlídkám německého exportu analytik Andreas Rees ze společnosti UniCredit. Obchodní spory, globální nejistota a problémy v automobilovém průmyslu podle něj „srazily německou ekonomiku na kolena“, což by mohlo vyostřit debatu ohledně rozpočtové politiky německé vlády, píše agentura Reuters.

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Růst ekonomiky eurozóny i celé EU ve druhém čtvrtletí podle dnešních údajů Eurostatu zpomalil na 0,2 procenta. „V kontextu poklesu německé ekonomiky, kde se HDP mezičtvrtletně snížil o 0,1 procenta, ovšem není výsledek pro eurozónu jako celek špatný,“ zhodnotil čísla Radomír Jáč, ekonom Generali Investments CEE.

Zpomalování hospodářského růstu posiluje očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) podpoří ekonomiku eurozóny uvolněním měnové politiky. ECB minulý měsíc signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů.

V prvním kvartálu činil hospodářský růst v zemích eurozóny 0,4 procenta a v celé EU 0,5 procenta. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,1 procenta. Jeho růst tak zvolnil z 1,2 procenta v prvním kvartálu. V celé EU meziroční růst zpomalil na 1,3 procenta z 1,6 procenta.

Útraty Čechů brání většímu poklesu

S tempem hospodářského růstu v eurozóně a zejména pak v Německu, kontrastují velmi solidní výsledky, jež přicházejí z většiny ekonomik středoevropského regionu.

Česká ekonomika si podle analytiků vedla ve druhém čtvrtletí velmi dobře. Pomáhá jí v tom především domácí poptávka, která tlumí negativní vývoj v zahraničí. Ten ovšem českou ekonomiku do jisté míry negativně ovlivní ve druhém pololetí. Za celý letošní rok by tak podle ekonomů měla ekonomika stoupnout o zhruba 2,5 procenta proti loňským třem procentům, odhadují ekonomové.

HDP Německa loni rostlo pomalu. Recesi v ČR to nepřivodí, tvrdí analytici

Tuzemské hospodářství ve 2. čtvrtletí letošního roku podle prvních odhadů Českého statistického úřadu zpomalilo meziroční růst na 2,7 procenta z 2,8 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o 0,6 procenta. 

„Potíže německé ekonomiky, riziko další eskalace obchodních válek a nedořešený Brexit jsou hlavními riziky dalšího vývoje českého hospodářství. V některých odvětvích je již obrat ekonomické situace viditelný,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. 

Solidní tempo

„Ve druhém pololetí hrozí, že naše hospodářství bude postupně přicházet o imunitu a nakazí se německou chřipkou, která bude umocňována brexitem,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Zatím české ekonomice podle něj pomáhá vysoká míra zaměstnanosti a s tím spojené výdaje na spotřebu, které jsou hlavním faktorem ekonomického růstu.

České stavebnictví stagnuje, průmysl zatím odolává německému zpomalení

Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky česká ekonomika stále vykazuje solidní tempo, a to právě i přes slabý růst v eurozóně a hrozbu recese v Německu. 

„Chuť domácností utrácet je stále podporována rychlým mzdovým růstem spolu s přetrvávající vysokou spotřebitelskou důvěrou. K růstu pozitivně přispívá i spotřeba vlády prostřednictvím vyšších běžných výdajů,“ uvedl.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka má ovšem díky silné domácí poptávce česká ekonomika velkou šanci vyhnout se dramatickému zpomalení, které zřejmě již brzy bude viditelné v Německu.

V dalším čtvrtletí by měl být růst ekonomiky podle analytika České spořitelny Jiřího Polanského nižší. „Více nás ovlivní pokles průmyslové produkce v Německu. V příštím roce čekáme, že se lehce oživí německá ekonomika a především to přispěje k opětovnému lehkému zrychlení růstu české ekonomiky,“ odhadl.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Digitální měna od Facebooku ztrácí podporu. Finančníci se bojí regulace

Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů posuzuje rizika zavedení nové...

Projekt virtuální měny Libra, který chce v příštím roce spustit společnost Facebook, se ocitá pod stále větším tlakem....

Budeme hladovět kvůli změně klimatu, z jídla zmizí živiny, tvrdí OSN

Předseda Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC)  Hoesung Lee (Ženeva,...

Kvůli klimatickým změnám budou muset zemědělci zapomenout na tradiční plodiny. Jejich skladba se vlivem počasí změní....

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz