Cena ropy Brent v pondělí klesla o 0,8 procenta na úroveň 82 amerických dolarů (asi 1 900 korun) za barel. Během minulého týdne posílila o 6,3 procenta. Vzhledem k probíhajícím oslavám nového lunárního roku v asijských částech světa se tento cenový propad do obchodového množství ropy zatím příliš nepropsal, informovala agentura Bloomberg.
„Vývoj v Gaze směřuje k diplomatickému řešení,“ uvedl v minulých dnech íránský ministr zahraničí Hosejn Amirabdollahian, který jednal v Bejrútu s vysokými představiteli Hamásu. Konkrétní termín uklidnění situace ale íránský ministr zahraničí nesdělil.
Dovozní a vývozní ceny meziročně poklesly, i kvůli ropě, uhlí a elektřině |
Ve stejnou chvíli izraelská armáda v Gaze provedla další sérii úderů na cíle v jižním městě Rafáh. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli uvedl, že civilisté jsou před probíhajícími vojenskými operacemi nasměřováni do míst, kde nebezpečí nehrozí.
Cena ropy se v posledních dvanácti měsících obchoduje v úzkém pásmu deseti amerických dolarů. Nejistota a trvající konflikt na Blízkém východě totiž byl částečně kompenzován dostatečnou globální nabídkou a nejistým vývojem ohledně další poptávky, a to zejména v Číně, která je dlouhodobě druhým největším spotřebitelem ropy na světě.
Těžba ropy v Novém Mexiku a kolem Texasu letos podle odhadů dosáhne dalších rekordních hodnot. Do konce roku 2024 se má produkce meziročně zvednout o téměř pět procent na 6,4 milionu barelů za den.
Napjatý trh s ropou a slabší koruna. Paliva v Česku dál mírně zdražují |
Analytici společnosti Goldman Sachs ve stejnou chvíli varují, že v Číně by se poptávka po ropě mohla i nadále snižovat. Důvodem je mimo jiné i prudký nárůst prodejů elektromobilů. Čínský hospodářský růst zároveň zaostává za původními predikcemi a země začíná bojovat i s hrozící deflací, tedy s meziročně mírným propadem cenové hladiny.