Švédská aktivistka Greta Thunbergová se během 50. zasedání Světového...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se během 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu zúčastnila protestu proti klimatickým změnám. (Švýcarsko 24. ledna 2020) | foto: Reuters

Nejdřív studuj, potom raď, vzkázal americký ministr Gretě Thunbergové

  • 411
Radu Grety Thunbergové ohledně zastavení investic do fosilních paliv světoví lídři příliš neocenili. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu americký ministr financí Steven Mnuchin aktivistce vzkázal, ať nejdřív vystuduje ekonomii, a teprve potom Spojeným státům radí, jak investovat. Greta se proti jeho výroku ohradila na Twitteru.

„Není potřeba mít diplom z ekonomie, aby si člověk uvědomil, že se náš zbývající uhlíkový rozpočet 1,5°C a probíhající dotace i investice do fosilních paliv vzájemně vylučují,“ napsala Greta Thunbergová na Twitteru. Naráží tím na fakt, že se politika Spojených států rozchází se závazky světových organizací vůči životnímu prostředí.

Uhlíkový rozpočet je pojem, který označuje množství uhlíku, jež může světová populace zoxidovat, aniž by globální oteplování přesáhlo hodnotu 2°C.

Tweet přichází poté, co ve čtvrtek ministr financí USA Gretu kritizoval na tiskovém brífinku Světového ekonomického fóra v Davosu. Tam aktivistce vzkázal, aby předtím, než bude radit Spojeným státům ohledně investic, vystudovala ekonomii na vysoké škole. „Copak ona je tady hlavním ekonomem nebo co? Jsem zmatený,“ vtipkoval Mnuchin před reportéry.

Reakce sedmnáctileté aktivistky na sebe nenechala dlouho čekat, „buď nám tedy řekněte jak dosáhnout onoho zmírnění globálního oteplování, nebo vysvětlete budoucím generacím a těm, které klimatická nouze ovlivňuje už nyní, proč bychom se měli vzdát svých závazků vůči klimatu,“ reagovala Greta.

Prohlubující se klimatická krize byla hlavním tématem na padesátém ročníku Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Rok 2019 byl totiž z hlediska životního prostředí plný negativních rekordů. Naměřily se nejvyšší teploty ve světových oceánech v zaznamenané historii a šlo o druhý nejteplejší rok z hlediska globálních průměrných teplot. Katastrofické požáry zasáhly Amazonský prales, Spojené státy i Austrálii.

V Davosu Greta citovala report Mezivládního panelu pro změny klimatu z roku 2018. Ve zprávě se mimo jiné píše, že zbývající uhlíkový rozpočet počítá s tím, že se světová produkce oxidu uhličitého sníží v následujících letech o 570 gigatun. Jen tak bude mít světová populace alespoň 67procentní šanci omezit hodnotu globálního oteplování na 1,5°C.

„S dnešní produkcí emisí bude zbývající rozpočet pryč za méně jak osm let,“ řekla Thunbergová v úterý na fóru v Davosu, „tohle není jenom něčí názor, tohle je věda“.

Slovní potyčku s Gretou komentoval Mnuchin v pořadu CNBC, „Upřímně řečeno si myslím, že svět naší environmentální politiku stále nepochopil. Prezident Spojených států věří v čistý vzduch i čistou vodu a podporuje životní prostředí.”

Americký ministr financí Steven Mnuchin mluví o nové facebookové kryptoměnové Libra v Bílém domě (Washingtonu, 15.7. 2019)

Dále uvedl, že skutečné problémy vidí v Číně a Indii. „Pokud se podíváte, co se děje ve Spojených státech bez jakéhokoli zásahu vlády, průmysl sám o sobě se stal mnohem efektivnější ohledně uhlíkových emisí,” hájil svou zemi Mnuchin.

Sám prezident Spojených států Donald Trump v Davosu záměrně dráždil klimatické aktivisty, když naléhal na účastníky fóra, aby neposlouchali „proroky zkázy”. Ačkoli nikoho přímo nejmenoval, všem přítomným bylo nejspíš jasné, o kom mluví, když vyzývá k ignorování alarmistů a předpovědí apokalypsy.

Za dobu prezidentování Donalda Trumpa se politika Spojených států obrátila čelem vzad k iniciativám na ochranu životního prostředí. Například v listopadu 2019 USA oficiálně odstoupily od Pařížské dohody. Zároveň už v roce 2017 Trump odřekl Obamovy ekologické regulace.