Američtí prokurátoři se spojili, aby prošetřili monopol a praktiky Googlu

  11:03aktualizováno  11:03
Technologickému gigantu Google hrozí další regulace. Bude ho totiž vyšetřovat padesát amerických generálních prokuratur. Důvodem je to, že společnost má svým monopolem v oblasti online reklamy dusit konkurenci. Prokurátoři to v pondělí oznámili tamnímu Nejvyššímu soudu. Firmě hrozí pokuta i úplné rozložení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Jen málokdy se stane, že by se generální prokurátoři téměř všech částí USA shodli. „Je to neobvyklé uspořádání,“ uvedl podle CNN generální prokurátor Washingtonu D.C, Karl Racine. Jejich názory často bývají v naprostém protikladu – například v oblasti práv na nošení zbraní či potratů. „Dnes však jednáme jako jeden,“ dodal Racine.

Důvod takové neobvyklé shody je chování společnosti Google. To totiž podle zástupců 50 států a teritorií ohrožuje hospodářskou soutěž. Praktickým monopolem na internetovou reklamu a vyhledávání má totiž Google zabraňovat růstu nových, malých firem.

Zástupci států poslali technologickému gigantu podle zpravodajského serveru Político rozsáhlý seznam otázek, na které musí do třiceti dní odpovědět. Podle zdrojů Política je monopol na vyhledávání a reklamu jen „odrazovým můstkem“. Otázky se totiž údajně týkají všech oblastí podnikání Googlu, včetně minulých akvizicí.

Pokuta i možný rozklad

Generální prokurátor Texasu, Ken Paxton, uvedl, že firmě nehrozí jen pokuta. Podle něj budou v případě prokázání viny mnozí uvažovat i o kompletním nařízeném rozkladu firmy. Může se však stát i to, že vina prokázána nebude, doplnil.

Tvrdý trest část prokurátorů požaduje hlavně kvůli tomu, že je dnes v podstatě nemožné být na internetu bez Googlu. „Na jednu stranu si můžete říct, že je Google dominantní, protože je dobrý,“ řekl listu The Guardian Jen King z Centra pro internet a společnost ze Stanfordovy univerzity. „Jenže (Google) vytvořil ekosystém, kde je celá internetová zkušenost lidí zprostředkovaná domácí stránkou Googlu a jinými produkty této firmy,“ dodal.

V letošním roce má podle odhadů Google ovládat zhruba 31 procent celosvětových zisků z online reklamy. Podle některých mají kvůli tomu firmy v USA jen dvě možnosti – buď přistoupit na nevýhodnou smlouvu s Googlem, nebo nezasáhnout svou cílovou skupinu vůbec.

Nevídaná shoda

Prohlášení generálních prokurátorů se neúčastnili zástupci států Kalifornie a Alabama. Podle odpovědi prvního z jmenovaných televizi CNN je však možné, že i oni mají své pochybnosti. „Abychom ochránili integritu naší práce, nemůžeme situaci komentovat – ani potvrdit, ani vyvrátit potenciální vyšetřování,“ uvedl mluvčí tamního generálního prokurátora.

„Nepamatuji si, kdy se jim naposledy podařilo se téměř všichni shodnout,“ uvedl pro Político William Kovacic, bývalý šéf Federální obchodní komise. Podle mnohých politiků je to důkazem toho, že už je opravdu potřeba s monopolem Googlu něco udělat.

Google v tom však není sám. Minulý pátek generální prokurátoři osmi států a Washingtonu D.C. oznámili, že začnou vyšetřovat Facebook. Vyšetřování se má soustředit především na internetovou reklamu, zabezpečení soukromí uživatelů a akvizice firmy, včetně nákupu aplikací Instagram a WhatsApp, informuje CNN.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Za rok až dvojnásobek ceny. Helia je nedostatek, rapidně zdražuje

V OBLACÍCH. Letadlo letící nad tisíci balónky vypuštěnými před zahájením závodu...

Ceny helia se rok od roku zvyšují. Například v USA či Británii za něj v současnosti lidé platí až více než dvojnásobek...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Němci o kryptoměnu od Facebooku nestojí. Chtějí předejít problémům

Ilustrační snímek

Německá vláda ve středu schválila komplexní blockchainovou strategii. Slíbila v ní, že bude bojovat proti snaze firem...

Noc jako ze seriálu. Panství Downton je na Airbnb

Jihoanglický zámek Highclere Castle

Fanoušky britské historie i seriálů tento týden potěšila zpráva, že zámek Highclere, především známý jako panství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz