Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Google řádně neplatil externisty. Kauzu zametal pod koberec dva roky

Společnost Google si údajně najímala tisíce agenturních a dočasných pracovníků v desítkách zemí, kteří byli nepřiměřeně finančně ohodnoceni, a více než dva roky se snažila celou situaci udržet v tajnosti. S informací přišel britský deník The Guardian.

Nápis Google na jednom ze sídel společnosti v Kalifornii. (27. července 2020) | foto: Reuters

Google tak nedodržel zákony platící v Evropě, Asii i Velké Británii, které nařizují, že agenturní pracovníci musí za svou práci dostávat stejnou mzdu, jako řadoví zaměstnanci, kteří podobnou práci dělají na plný úvazek. Podle emailových konverzací a dokumentů Googlu, které Guardian dostal k dispozici, o této situaci vedení společnosti přitom vědělo už od května 2019.

Hledáte opravdu dobrého zaměstnavatele? Najděte ho na pracovním portálu jobDNES.cz.

Právě ze získaných dokumentů je patrné, že místo toho, aby se společnost snažila mzdy agenturních pracovníků zvednout či situaci napravit, celý problém zametla pod koberec, jelikož nechtěla negativní pozornost tisku, zvýšení nákladů a případné právní či soudní tahanice, které by tlaku vystavily i pracovní agentury, se kterými Google spolupracuje a ve velkém na ně spoléhá.

Poté, co Guardian o celé informaci informoval se však Google k pochybení přiznává. ‚Naši stínoví dočasní zaměstnanci a brigádnící nedostali několik let přidáno, zatímco v celém agenturním sektoru se měly podle předpisů mzdy neustále zvyšovat a pracovníci měli mít mnohem více peněz. Musíme celou situaci prošetřit, identifikovat problémy a napravit je, “ uvádí Spyro Karetsos, vedoucí oddělení pro dodržování předpisů společnosti Google.

Kvůli kauze už však na Google podala společnost Whistleblower Aid stížnost za na údajné porušení předpisů u americké Komise pro cenné papíry. Ačkoliv Komise pro cenné papíry nemá ve své kompetenci mezinárodní pracovní právo, podle stížnosti bylo pochybení na straně Googlu i v tom, že tím, že Google informace o mzdách, které vyplácí agenturním pracovníkům, nezveřejňoval ve svých finančních zprávách a tím pádem porušil americký zákon.

„Podle dostupných dokumentů je jasné, že Google nejen porušil pracovní zákony po celém světě, ale taky zatajením informací ohledně právních a finančních závazků k agenturám uvedl v omyl své investory. Proto žádáme Komisi, aby proti Googlu zahájila řízení a bylo vymáháno dodržování práv a investoři dostali úplné a přesné informace o celé této kauze,” uvádí zakladatel a vedoucí oddělení pro zveřejňování informací organizace Whistleblower Aid John Tye.

Více brigádníků než zaměstnanců

Právě rozsah, v jakém se Google spoléhá na zahraniční pracovníky je z hlediska pracovního práva a místních zákonů problematický, jelikož je zde mnoho regulací, které se musí neustále hlídat, a k pochybení může dojít velice snadno. 

Společnost totiž působí v desítkách zemí a má více než sto tisíc brigádníků a tisíce dočasných pracovníků, kteří pro společnost vykonávají různé práce a to od stravovacích služeb či ostrahy až po kódování a analýzu dat a to jen přes pracovní agentury. Za tyto externí zaměstnance, kteří se často jen podílí na různých dlouhodobých i krátkodobých projektech, dá Google ročně okolo 800 milionů dolarů.

Hojné využívání dočasných pracovníků je v v technologickém odvětví běžné, ale rozsah, v jakém je využívá Google, už je několik let předmětem ostré kritiky z řad zaměstnanců, konkurence, odborů i politiků, jelikož firma má ve finále více stínových a dočasných pracovníků, než těch stálých.

Google používal stará data

Podle dostupných dokumentů Google naposledy údaje o výši mezd v Evropě, Africe a na Blízkém Východě pro agenturní pracovníky mapoval v letech 2012 a 2013 a získané údaje pak poměřoval s platy, které za podobnou práci dostávají jejich stálí zaměstnanci, a vytvořil z toho takzvanou srovnávací sazbu, na základě které své exernisty finančně ohodnocoval. Obdobnou věc pak provedl v roce 2017 v Asii a Tichomoří.

Od té doby se však platy výrazně zvýšily, ale srovnávací sazba zůstala stále stejná, jelikož Google ji neaktualizoval, což by správně měl dělat každý rok. Mezi lety 2017 až 2020 přitom vzrostl medián celkové odměny o více než 38 %. Vzhledem k tomu, že se externisté u Googlu velmi často střídají, tak společnost mohla finančně poškodit desítky tisíc lidí.

Podle interní analýzy se odhaduje, že aby Google platy vyrovnal, musel by zvýšit náklady o 17,3 milionů dolarů, což by však šlo jen na stávající a nově přijaté pracovníky a nebyla by učiněna korekce v tom směru, že by se zaměstnancům doplatil ušlý zisk z předešlých let. Vzhledem k tomu, že v současné době podle odhadů právě tito brigádníci a externisté berou o zhruba 12 až 50 % méně než by měli, celková částka, kterou by Google musel do korekce vynaložit, by tak byla ještě mnohem vyšší.

Autor:
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...