Google má další zdroj peněz. Mohly by jím být Mapy

  17:30aktualizováno  17:30
V oblasti internetové reklamy je Google světovou jedničkou, která vydělává víc než kdo jiný. Tyto příjmy však technologickému gigantovi nestačí, proto se poohlíží po nových způsobech, jak zmonetizovat své služby. Zdá se, že další na řadě budou Mapy.

Mapy v Google. Ilustrační snímek. | foto: Google I/O 2018

Mapy Google jsou nepostradatelnou součástí života více než jedné miliardy lidí. Uživatelé je využívají k vyhledávaní míst, dopravních spojů či k objevování nových restaurací. Když byla služba před čtrnácti lety spuštěna, byla bezplatná a bez reklam.

Jak uvedla agentura Bloomberg, to se nyní může změnit. Svědčí o tom rozhovory s vedoucími pracovníky společnosti Google a zákazníky. Internetový gigant totiž rozšiřuje možnosti, jakými mohou inzerenti oslovit uživatelé služby Mapy. Google zároveň zvyšuje ceny některým podnikům, které používají základní technologii. Když lidé hledají ve své blízkosti čerpací stanice, kavárny nebo jiné podniky, služba je nyní pravidelně upozorňuje na sponzorované lokality a zobrazuje přednostně placené záznamy. „Pro Google je to příležitost, jak urychlit zpeněžení,“ říká Andy Taylor z digitální marketingové agentury Merkle.

Google Maps Timeline také zařadí do kontextu časové osy fotky, které jste po...

Google Maps Timeline také zařadí do kontextu časové osy fotky, které jste po cestě pořídili.

Vyhledávání je stále nesmírně ziskové a rostoucí, ale tento stav nemůže trvat věčně. Stále více lidí například vyhledává prostřednictvím služby Amazon.com. Na mobilních zařízeních již společnost Google vyčerpala všechny dostupné reklamní kapacity. Není proto divu, že hledá nové zdroje.

Ve srovnání s běžným vyhledáváním jsou Mapy novým územím, které přímo volá po zpeněžení. Google již podniká první kroky. Hřiště si rozdělil do čtyř oblastí, na mapy, vyhledávání míst v okolí, osobní doporučení a hledání firemních zápisů v okolí.

V loňském létě začaly hlasové pokyny z aplikace Mapy uvádět známé obchodní značky od společností, které jsou již nyní velkými odběrateli vyhledávacích reklam Google. Namísto odbočit vpravo na Schindler Avenue, aplikace někdy říká odbočit vpravo na Starbucks nebo místní lakovnu. Google řekl, že se nejedná o reklamy a přidává další řetězce rychlého občerstvení, banky a banky.

Pomalu, ale jistě

Google ovšem musí počítat s regulačními překážkami. Evropa zaútočila na společnost kvůli porušování zákona o hospodářské soutěži. V USA zase roste počet žádostí o regulaci sběru dat společnosti, standardů ochrany soukromí i reklamy. Monetizace Google Mapy, kde miliony lidí denně sdílejí osobní informace, by mohla vzbudit ještě větší zájem kontrolních orgánů.

Společně s údaji získanými z jiných služeb, Google ví, kde žijete a pracujete, které bary a restaurace často navštěvujete i jaké jsou vaše zájmy. Společnost sází na to, že když do služby Mapy přidá více údajů o místech a podnicích, budou tam uživatelé trávit více času.

Google testoval reklamy v Mapách po celá léta. Jeho vlastní navigační aplikaci Waze, která spouští reklamy, si stáhlo více než 100 milionů uživatelů. Google na to šel velmi pomalu. „Byli jsme velmi opatrní, abychom nebyli příliš agresivní. Nechceme, aby uživatelé měli pocit, že jsme jim překazili zážitek,“ řekl ředitel produktového managementu pro Mapy Google Rajas Moonka.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Nesu si porno. Obchod úmyslně tiskne na plastové tašky trapné nápisy

Království filmů pro dospělé - plastová nákupní taška kanadského obchodního...

Plastové tašky s nápisy, které tvrdí, že si v nich majitel nese poněkud zahanbující obsah, začal v posledních dnech...

Směnárenské bankomaty kradou, stěžují si lidé. Brusel to chce zarazit

Ilustrační snímek

Konec okrádání při výběru zahraniční měny. Provozovatelé bankomatů budou muset od půlky dubna příštího roku dát...

Jestli mě nezvolí znovu, trh se zřítí jako nikdy předtím, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump v úterý oficiálně zahájí kampaň před volbami v roce 2020, v nichž bude usilovat o...

Najdete na iDNES.cz