U tisíců aplikací pro Android hrozí ilegální sledování dětí, uvádí studie

  18:30aktualizováno  18:30
Tisíce populárních aplikací pro malé uživatele, které nabízí služba Google Play pro operační systém Android, mohou porušovat zákon o ochraně soukromí dětí. Vyplývá to z rozsáhlé studie, která zkoumala 5 855 nejoblíbenějších aplikací zařazených do programu Googlu Navrženo pro rodiny (Designed for Families).
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Technet.cz

Po nedávném skandálu s únikem informací ze sociální sítě Facebook se objevuje kritika další technologické firmy, zejména jejích praktik sbírání dat o uživatelích internetu. Studie, která ve velkém zkoumala dětské aplikace ze služby Google Play pro americký trh, se zaměřila na jejich soulad s federálním zákonem COPPA (Children‘s Online Privacy Protection Act).

Tato legislativa se zabývá sbíráním osobních informací od dětí mladších 13 let. Některé praktiky shromažďování těchto dat přímo zakazuje, u některých vyžaduje souhlas rodičů. Porušení tohoto zákona hrozí podle studie ve více než polovině zkoumaných aplikací, přičemž pochybení jejich vývojářů mají různé podoby.

U 4,8 procenta zkoumaných aplikací studie zjistila jasné porušení zákona při sdílení lokace nebo kontaktních informací bez souhlasu uživatele, 40 procent sdílelo osobní informace bez uplatnění bezpečnostních opatření. Necelá pětina aplikací sdílela identifikátory pro zakázané účely, jako je například cílená reklama, a 39 procent ignorovalo nebo nerespektovalo smluvní závazky určené k ochraně soukromí dětí.

Výzkumníci zjistili, že 28 procent zkoumaných aplikací mělo přístup k citlivým datům, která jsou chráněná prostřednictvím systému Android permissions. Na základě něj je při instalaci aplikace do telefonu vyžadován explicitní souhlas uživatele s přístupem softwaru k různým funkcím chytrého telefonu.

Selhání trhu

Sedmdesát tři procent testovaných aplikací navíc přenášelo různá citlivá data přes internet. „Toto sdílení samo o sobě nemusí být porušením zákona COPPA, ale žádná z těchto aplikací nevyžadovala ověřitelný souhlas rodičů,“ uvádí studie.

Výzkumníci zjistili, že většina zkoumaných aplikací může být v rozporu s legislativou COPPA, zejména kvůli využití externích vývojových nástrojů SDK (software development kit). Mnohé z nich přitom nabízejí možnosti konfigurace v souladu s tímto zákonem, například zákaz sledování uživatelů či zákaz cílené reklamy na základě jejich aktivity na síti. Výsledky studie ale ukazují, že aplikace tyto možnosti nevyužívají.

„Je to selhání trhu,“ řekl deníku The Washington Post Serge Egelman, spoluautor studie a ředitel výzkumného centra pro bezpečnost a soukromí na Kalifornské univerzitě v Berkeley. „Rozsah potenciálních porušení zákona, která jsme objevili, ukazuje, že na donucovacích prostředcích je v této oblasti potřeba vykonat ještě spoustu práce,“ podotkl.

Google vývojáře kontroluje jen formálně

Google reagoval prohlášením, že bere výzkum velmi vážně a jeho výsledky se bude zabývat. „Ochrana dětí a rodin je hlavní prioritou a náš program Navrženo pro rodiny požaduje, aby vývojáři dodržovali specifické požadavky nad rámec standardů Google Play,“ citoval mluvčího společnosti deník The Guardian.

Výzkumníci dodávají, že Google kvůli zákonu COPPA vyžaduje od vývojářů aplikací potvrzení, že jejich produkty tuto legislativu dodržují. „Nicméně naše výsledky ukazují, že zde nedochází k žádnému (nebo velmi omezenému) vynucování,“ uvádí studie. Podle jejích autorů by přitom pro Google nebylo nijak obzvlášť těžké rozšířit svoje bádání tak, aby byl schopen odhalit aplikace, u nichž hrozí porušování zákonů o soukromí dětí.

„Tohle je nesmírně důležitá studie, která ukazuje, že mnohé dětské aplikace porušují zákon COPPA v masivní míře,“ uvedl Josh Golin, výkonný ředitel organizace CCFC (Campaign for Commercial Free Childhood), pro The Guardian. „Spousta dětských aplikací sdílí osobní údaje s třetími osobami, které se specializují na cílený marketing, před kterým měla COPPA děti chránit,“ upozornil.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Facebook a spol. pod dohledem? Britové řeší reklamu a fake news

Důvěra v Zuckerbergův Facebook klesá.

Papírovým novinám dlouhodobě klesají prodeje i příjmy z tištěné reklamy. Té totiž silně konkuruje cílená nabídka...

Do malířství proniká umělá inteligence. Draží se obraz vytvořený počítačem

Na březnové aukci výtvarného umění v londýnské pobočce Sotheby’s se budou...

Co je hlavním nástrojem malíře? Štětec. Ten však v budoucnu může nahradit počítač a umělá inteligence. A všímají si...

Najdete na iDNES.cz