ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Konec akciového večírku? Předražené tituly zlevňují, přichází přísná regulace

  • 153
Cena akcií společností GameStop, AMC či Koss, kterou v posledních týdnech vyhnali investoři z Redditu o stovky procent, se postupně vrací zpátky na zem. V úterý zlevnily o desítky procent, přestože platformy pro obchodování s akciemi postupně uvolňují omezení, která kvůli nim zavedly. Na spekulace si nyní chtějí došlápnout regulátoři.

Akcie prodejce videoher GameStop, které díky střetu drobných obchodníků s investičními fondy zaznamenaly v lednu nejvýraznější cenový nárůst, mají za sebou nejhorší obchodovací den v historii. V úterý se jejich cena propadla o 60 procent a navázala tak na více než 30procentní pokles z pondělí.

Akcie GameStop

Tržní hodnota GameStopu se v úterý snížila o 27 miliard dolarů a kromě fondů, které dříve sázely na pokles cen akcií, už sčítají ztráty i členové fóra Wallstreetbets na sociální síti Reddit, kteří se rozhodli velké investory vyšachovat. Keith Gill, jeden z hlavních organizátorů koordinovaných nákupů akcií GameStop, už tento týden prodělal téměř 19 milionů dolarů, vyplývá z jeho příspěvků na Redditu.

Nedařilo se ani dalším firmám z epicentra burzovní „horečky“, akcie sítě kin AMC nebo výrobce sluchátek Koss oslabily o více než 40 procent. Dvoucifernou ztrátu utrpěly v úterý také cenné papíry maloobchodních prodejců Bed Bath & Beyond (-16,13 %) a Express (-32,4 %), či značka BlackBerry (-21,05 %).

Fondy to vzdávají

Na fóru Wallstreetbets, jemuž zejména díky příběhu GameStopu přibyly v posledních týdnech miliony členů, se uživatelé stále povzbuzují k nakupování a držení akcií, podle analytiků se však už enormní cenové nárůsty nevrátí. Řada velkých investičních fondů se totiž smířila s tím, že sázka na pokles ceny nevyšla a navzdory vysokým ztrátám své pozice opustily.

Short-selling

Technika, pomocí které investoři sází na burze na pokles ceny. Spočívá v tom, že si investor akcie půjčí, okamžitě je prodá a až jejich cena klesne, tak je nakoupí zpátky. Původnímu majiteli je pak vrací se ziskem.

Počet „shortovaných“ akcí GameStopu v úterý klesl na zhruba 26 milionů, což je o milion méně než v pondělí a o polovinu méně než před týdnem, vyplývá z dat analytické společnosti S3 Partners. „Zaznamenali jsme spoustu ,shortů’, kteří se smířili se ztrátou a z obchodu vycouvali,“ řekl agentuře Reuters analytik Ihor Dusaniwsky z S3. 

Na lednovém růstu ceny akcií GameStopu prodělal zejména hedgeový fond Melvin Capital, který kvůli sázce na pokles ceny přišel o 53 procent svých aktiv. Výrazné ztráty zaznamenal v lednu také fond Maplelane Capital, který je v minusu 45 procent.

Bez velkých investorů sázejících na cenový propad to vypadá, že akcie GameStopu už nemají proč zdražovat. Otázkou je, zda můžou upadající firmu na burze táhnout nahoru pouze koordinované hromadné nákupy drobných obchodníků.

„Raketě z Redditu došlo palivo a řítí se zpět na zem. Vidíme, že na fundamentech stále záleží,“ řekl serveru CNBC analytik Max Gokhman z poradenské firmy Pacific Life Fund Advisors. „Zdá se, že koordinace retailu (investorů z řad jednotlivců, pozn. red.) byla rozdrobena, ale podmínky pro podobné epizody zůstávají dobré, takže je podle nás jen otázkou času, z které strany velký objem volných peněz trhy opět překvapí,” uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Hrozba přísnější regulace

Nad Wall Streetem se smráká, Biden nominoval tvrdého kontrolora

K cenovým poklesům dochází navzdory tomu, že platformy pro obchodování s akciemi postupně uvolňují omezení, která zavedly minulý týden kvůli výrazným cenovým výkyvům na trzích. Makléřská společnost Robinhood, oblíbená mezi drobnými investory, v pondělí zvýšila maximální limit pro nákup akcií GameStopu z jedné na 20, v úterý jej pak zvedla na 100.

Omezení obchodování vyvolalo bouři nevole nejenom mezi uživateli těchto platforem, do kritiky se pustili i američtí zákonodárci napříč politickým spektrem. Znevýhodňování malých investorů vůči velkým fondům pobouřio jak progresivní demokraty, například členku Sněmovny reprezentantů Alexandriu Ocasio-Cortézovou, tak konzervativní republikány jako je senátor Ted Cruz.

Na akciový trh si nyní chtějí došlápnout regulátoři. Ve čtvrtek se má sejít nová americká ministryně financí Janet Yellenová se zástupci centrální banky FED, vedením Komise pro kontrolu cenných papírů SEC (která je hlavním americkým burzovním regulátorem) a členy Komise pro obchodování s komoditami CFTC. Analytici od schůzky očekávají změny pravidel pro obchodování na burzách.