Francie zdanila sladké nápoje, zdražuje cola i ochucené mléko

  16:50aktualizováno  16:50
Za džusy, colu nebo ovocná mléka si Francouzi od Nového roku připlácejí. Od 1. ledna platí v zemi sporná daň ze slazených nápojů. Ta je obdobou "tučné daně", ke které už sáhlo několik zemí. Mastná jídla navrhl zdanit také český tým ekonomických poradců vlády NERV.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Francie si slibuje, že díky dani, která je v kruzích výrobců potravin pochopitelně hodně nepopulární, do rozpočtu přiteče navíc 280 milionů eur. Daň ze sladkého už loni v září zavedlo Maďarsko.

Francouzský model zdanění je podobný tomu maďarskému. Nedaní se potraviny podle obsahu cukru, ale podle jejich celkové hmotnosti nebo množství. Firmy odvedou daň 7,16 eura z každého hektolitru sladkého nápoje, tedy necelých 11 centů z lahve o obsahu 1,5 litru.

Agentura pro export CzechTrade uvedla, že výjimku z daně mají sirupy, džusy bez přídavků sladidel, smoothies (husté ovocné nápoje), jogurtové nápoje, dětská mléka a výživné nápoje pro lékařské účely. Zpoplatní se naopak perlivé nápoje, jako je cola, ale i džusy a ovocné nektary s přídavkem cukru nebo sladidla a ochucená mléka.

"Jisté je, že se daň promítne do růstu spotřebitelských cen, a to nejen v supermarketech, ale také v restauracích. Kvůli ní a také z důvodu růstu cen surovin (zejména PET), cukru a ovoce by ceny nápojů mohly vzrůst o 10 až 40 procent," uvedl CzechTrade.

Boom daní z nezdravého jídla

O podobné dani uvažuje například Itálie. Tamní ministr zdravotnictví Renato Balduzzi chce výnos z daně použít na výstavbu nemocnic, uvedl deník La Repubblica. O zdanění nezdravých potravin se uvažuje i ve Velké Británii, kde podle údajů OECD trpí obezitou až čtvrtina ze 62 milionů obyvatel, uvedl slovenský deník Sme.sk.

Daň z tučných jídel, jako jsou hranolky, hamburgery, máslo a jiné, už platí Dánové. Také u nich je to teprve loňská novinka, kterou se chtějí inspirovat i ve Finsku. Tam zatím platí jen daň ze sladkého.

V Česku jsou podobné daně jen v rovině teoretických úvah, vzhledem k politické konstelaci spíše nepravděpodobné. Přesto se návrh na "tučnou daň" objevil mezi 41 protikrizovými body Národní ekonomické rady vlády, která doporučila kabinetu další recepty na zmírnění krize.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale tento nápad odmítl. "Jakékoli tučné nebo přeslazené jídlo nemusí být škodlivé, pokud se konzumuje v rozumném množství," uvedl dříve v České televizi.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Vedení Berlína reaguje na bytovou krizi, zmrazí nájemné na pět let

Televizní vysílač s restaurací Sphere v Berlíně

Senát Berlína v pondělí schválil zmrazení nájemného na pět let. Reaguje tím na rostoucí nedostatek dostupného bydlení...

Kolik pracovat a přitom se nezbláznit? Jeden den v týdnu, doporučuje studie

Ilustrační snímek

V rámci výkonu zaměstnání je pro pozitivní vliv na duševní zdraví „nejúčinnější dávkou“ jeden pracovní den týdně. Práce...

Čím víc slunce svítí, tím víc vody stříká. Indie zkouší solární závlahy

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.

Stovky milionů lidí v Indii jsou po celý svůj život závislé na zemědělství. Rozsáhlá sucha v posledních letech je ale...

Najdete na iDNES.cz