Francie vyhlašuje válku biopalivům a shromáždí globální zásoby jídla

  10:22aktualizováno  14:14
Francouzská vláda hodlá vyzvat k zastavení růstu světové produkce biopaliv. Je to další krok Paříže v boji proti nynějším vysokým světovým cenám potravin poté, co prezident François Hollande přišel s iniciativou na vybudování strategických globálních zásob potravin.
Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008.

Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. | foto: Reuters

"Francie bude prosazovat přestávku v rozvoji produkce biopaliv, které konkurují potravinám," řekla mluvčí vlády. Sama Paříž plánuje omezit podíl biopaliv v pohonných hmotách z nynějších sedmi procent, plyne podle agentury Reuters ze zápisu z vládního zasedání.

Dotace skončí, ale až v roce 2020

Evropská unie vypracovala návrh na omezení používání biopaliv založených na zemědělských plodinách a odstranění veškerých státních subvencí na ně, ale až od roku 2020. Brusel se tak po letech váhání ztotožnil se všeobecnou kritikou, která poukazuje na její zhoubný vliv na životní prostředí a negativní dopad na produkci potravin. (více čtěte zde)

Francie je v čele snah o reakci na třetí prudký vzestup světových cen potravinových komodit za poslední čtyři roky. Letos je jeho příčinou rozsáhlé sucho na americkém Středozápadě a v některých částech Evropy, zejména v Rusku.

Evropská unie počítá s odstraněním veškerých státních dotací na biopaliva vyráběná z produktů zemědělství jako pšenice či cukr poté, co v roce 2020 vyprší současná legislativa. Ještě ho musejí schválit vlády členských zemí EU a unijní zákonodárci.

"Evropská komise je toho názoru, že v období po roce 2020 by měla být
biopaliva dotována pouze v případě, že povedou k výrazné úspoře
skleníkových plynů a nebudou vyráběna z plodin používaných k produkci
potravin a krmiv," píše se v připravovaném návrhu, o kterém informovala v pondělí agentura Reuters.

Komise chce naopak zvýšit podíl biopaliv nevyužívajících zemědělské produkty, která se vyrábí například z odpadu domácností. Nové plány, jež budou podle Reuters oficiálně představeny v příštích týdnech, se však pochopitelně nelíbí producentům biopaliv. Ti v minulosti do tohoto dotovaného byznysu investovali velké částky. V Česku je jedním z lídrů trhu biopaliv Agrofert miliardáře Andreje Babiše.

Strategické zásoby komodit by srazily ceny

Hollande v úterý řekl, že jedná s dalšími šéfy států skupiny G20 o vybudování strategických zásob zemědělských komodit. Bylo by to jedno z nejzásadnějších opatření, jaké by svět proti růstu cen přijal. Některé evropské země jako Itálie už v tom Paříž podpořily, ale není jasné, zda se k tak nákladnému a potenciálně obtížnému kroku kladně postaví klíčové země jako USA a Čína.

Duel iDNES.cz

Ve středu 19. září v 9 hodin se budete moci na vše ohledně sporné podpory biopaliv zeptat v on-line duelu vedoucího kampaně "Biopaliva frčí" Jiřího Trnky ze společnosti CZ Biom a ekonoma Ladislava Tajovského z VŠE.

Strategické zásoby potravin by měly dát významným výrobcům a spotřebitelům větší sílu, která by zabránila cenovým výkyvům.

"Chci spolu s hlavami ostatních států a vlád zajistit ochranu trhu proti výkyvům v podobě nouzových zásob potravin," řekl Hollande v projevu k zemědělcům ve francouzském městě Rennes.

"Navrhuji zavést krizový management pro vytvoření strategických zásob," řekl a zdůraznil, že je "přesvědčen o výhodách globální vlády v případě tak důležitých věcí, jako je potravinová bezpečnost."

Francie poprvé vznesla otázku rezerv v loňském roce, kdy předsedala skupině 20 největších ekonomik. Dohoda by měla vyústit do vybudování potravinových skladů v zemích, kde je to nejvíce potřeba.

Je otázkou, zda bude mít Hollande větší úspěch v přesvědčování Spojených států nebo svých evropských kolegů. Ve hře je obnova státních skladů obilí, které byly v Evropě zlikvidovány už před desítkami let. V případě Číny se naopak jedná o možnosti zpřístupnit stávající vládní zásoby také ostatním zemím v rámci globálního trhu.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Novozélandské aerolinky ruší zákaz tetování pro letušky. Diskriminoval Maory

Spirálovitý znak „koru“ připomínající nerozvinutý list stříbrné kapradiny...

Od prvního září bude moc palubní personál aerolinky Air New Zealand mít tetování i na viditelných místech. Dopravce...

V každém hrdinovi jsou miliony dalších. Spermobanky cílí na mužská ega

Reklama spermobanky IVFAustralia

Britské a australské reprodukční kliniky se potýkají s nedostatkem dárců spermatu. Stoupá totiž poptávka a ony nesmějí...

Jako James Bond. Elon Musk chce vyrobit autoponorku z legendárního snímku

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na tiskové konferenci po...

Máme návrh podvodního vozu inspirovaného bondovkou ze 70. let, prohlásil Elon Musk na úterním výročním setkání...

Najdete na iDNES.cz