Francie schválila milionářskou daň, bohatí ji začnou platit za rok

  12:45aktualizováno  17:48
Francouzská Ústavní rada schválila záměr socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea, která chce zavést milionářskou daň. 75procentní daň z příjmu (včetně sociálního pojištění) zaplatí za zaměstnance firmy. Vztahuje se na ty, jejichž roční příjem přesahuje jeden milion eur, tedy zhruba 27,5 milionu korun.

Slib zavedení vysokých daní z příjmu pro ty nejmovitější byl jedním z klíčových bodů Hollandeova volebního programu (archivní snímek) | foto: Reuters

Loni Ústavní rada, která je francouzskou obdobou Ústavního soudu, daň pro bohaté odmítla. Vláda však pravidla pro její výběr přepracovala a záměr tak nyní prošel. Podle francouzského severu Le Figaro se začne superdaň platit už od příštího roku.

Daň byla původně navržena tak, že z příjmů nad jeden milion eur měl daňový poplatník zaplatit daň 75 procent. Rada však rozhodla, že maximální daň pro jednotlivce může být 66 procent. Vláda proto návrh přepracovala a rozhodla se místo od zaměstnanců ji vybírat od podniků, tedy zaměstnavatelů, čímž ještě více rozčílila podnikatele.

Nově budou podniky z částky mzdy přesahující jeden milion eur ročně odvádět mimořádnou daň 50 procent. Zaměstnanec by tak změnu daně na výši svého čistého příjmu pocítit neměl. Včetně příspěvků na sociální zabezpečení bude daň činit téměř 75 procent. Vláda však rovněž omezila výši daně, maximálně může činit pět procent obratu firmy, napsala agentura Reuters.

Slib zavedení vysokých daní z příjmu pro ty nejmovitější byl zároveň jedním z klíčových bodů Hollandeova volebního programu. Prezident tvrdil, že jde o gesto solidarity v době ekonomické nestability.

Proti bohatým se Hollande vymezil už v dřívější době. V září loňského roku v televizi dokonce prohlásil: "Mají-li brát, měli by také dávat. Je to projev patriotismu!" (více o slovní přestřelce mezi chudými a bohatými Francouzi čtěte zde). Lidí s ročními příjmy nad jeden milion eur je přitom podle serveru The New York Times ve Francii až 30 tisíc.

Opoziční pravice namítala, že daň je trestem za bohatství a povede k odchodu některých Francouzů ze země. Kvůli nové "milionářské dani" už z dosahu francouzského berního úřadu prchl například herec Gérard Depardieu (více o jeho odchodu z Francie čtěte zde). Nedlouho nato přijal herec ruské občanství, pas mu osobně předal ruský prezident Vladimir Putin (více zde).

Největší míra solidarity nyní platí ve Švédsku, kde nejbohatší lidé odevzdávají státu ze svého příjmu 57 procent. Podle studie poradenské společnosti KPMG lidé v Japonsku a Británii odevzdají polovinu příjmů a Němci 45 procent. Ve Francii je v současnosti nejvyšší sazba stanovena na 48 procent.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Zambie zakázala nápoj řízlý viagrou, muž si stěžoval na nežádoucí erekci

Viagra

Zambijské úřady zakázaly energetický nápoj „pančovaný“ viagrou. Jeden z konzumentů si loni podle agentury Reuters...

EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě

Vstup do pařížské centrály Google.

Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého postavení na trhu....

Najdete na iDNES.cz