Po letošních vydatných deštích se v jedné ze sedmi studní ve francouzském Vergèze objevily stopy fekálií. V dubnu společnost rozhodla, že zastaví prodeje a zničí více než dva miliony nalahvovaných minerálek.
Začátkem téhož měsíce unikla do francouzských médií přísně utajovaná zpráva regulačního orgánu z roku 2023, kterou viděla agentura Bloomberg. Ukázala, že ve vodě, z níž pochází Perrier, byly nalezeny stopy pesticidů zakázaných před více než dvaceti lety kvůli spojitosti s rakovinou.
Je libo tekutou smrt? Drzá značka vody míchá kartami průmyslu nealko nápojů |
V září švýcarský vlastník značky, společnost Nestlé SA, souhlasil s tím, že zaplatí 2 miliony eur (48,3 milionu Kč) za mimosoudní urovnání případu, v němž se měl dopustil podvodu tím, že filtroval svou vodu metodami, které jsou ve Francii u minerálních vod, jež mají být přírodní, nezákonné.
Společnost nyní čelí žalobě od skupiny na ochranu práv spotřebitelů Foodwatch, která tvrdí, že urovnání firmu až příliš snadno zbavuje odpovědnosti a umožňuje jí případ pohřbít. Společnost Nestlé Waters France se k žalobě zatím odmítla vyjádřit. Potvrdila však, že za bezpečnost a kvalitu vody Perrier vždy ručí.
Jak se chrání dědictví
Současné problémy Perrieru zasahují samé srdce Francie. Země se chlubí největším vývozem balené vody na světě a tvrdě bojuje za zachování integrity a identity své vody s ohledem na zaměstnanost a růst. Toto odvětví každoročně přispívá k zahraničnímu obchodu Francie částkou 1 miliardy eur (27 miliard Kč) a přímo či nepřímo zaměstnává přibližně 38 000 lidí.
Společnost Nestlé sice přiznává, že vodu filtruje již dlouhou dobu, ale tvrdí, že všechny její značky nyní splňují francouzské předpisy. Problémem je, že chemikálie, které mohly být důvodem k filtraci Perrieru, jsou pravděpodobně stále přítomny hluboko v podzemních vodách.
Mattoni posiluje na Balkáně, kupuje srbskou jedničku na trhu nealko nápojů |
Francie je jedním z největších uživatelů pesticidů na světě. Situaci navíc komplikují stále častější přívalové deště, které mohou narušit rovnováhu podzemních vodních toků, propojit mělčí vodní systémy s hlubokými minerálními vodonosnými vrstvami a kontaminovat je.
„Naše provozní podmínky jsou stále obtížnější, zejména kvůli environmentálním výzvám spojeným se změnou klimatu, s častějšími a intenzivnějšími přívalovými dešti a suchem,“ uvedla v rozhovoru Sophie Duboisová, generální ředitelka společnosti Nestlé Waters France. Dodala, že společnost zavedla opatření k zajištění dokonalé hygieny a bezpečnosti potravin.
Neudržitelný model
Přesto zvýšená kontrola kvality vody vyvolala zásadnější otázku nejen pro společnost Perrier, ale i pro celosvětový obchod s vodou v hodnotě 300 miliard dolarů (6,7 bilionu Kč). Dává ekologický smysl přepravovat miliony láhví vody, z nichž asi 97 procent je baleno v plastu po celém světě místo toho, aby se voda získávala z místních zdrojů? Trh s balenou vodou sice podle Euromonitoru poroste do roku 2026 o 4 procenta ročně, ale opakující se sucha a dokonce i nepokoje kvůli vodě činí toto odvětví stále problematičtějším.
„Je zřejmé, že tento model není udržitelný,“ říká Therese Karlssonová, technická poradkyně sítě IPEN, která poskytuje informace o chemických látkách a odpadech. „Nejenže Nestlé odebírá vodu z oblastí postižených suchem a balí ji do plastových láhví vyrobených z fosilních paliv, které samy o sobě mohou obsahovat celou řadu toxických chemikálií. Ty pak přepravuje na velké vzdálenosti za použití ještě více fosilních paliv.
Společnost modernizovala výrobu Perrieru a vybavila ji nejmodernějšími zařízeními. Podpořila také místní zemědělce, aby přešli na ekologické zemědělství na pozemcích, které vlastní v okolí závodu Perrier.
Nestlé tvrdí, že nyní dělá vše pro to, aby se Perrier stal dlouhodobě životaschopným podnikem. Pomáhá členům vinařského družstva Héraclès s ekologickou produkcí na vinicích v okolí jednoho z jejích vrtů. „Všechno tamější víno je nyní ekologické, ještě v roce 2011 to bylo 50 procent,“ říká Marie Davidová, manažerka vinařství. Přibližně 400 hektarů půdy, která se napájí ze zdroje Perrier, pokrývají ekologické vinice a asi 290 hektarů z nich vlastní společnost Nestlé.
Největší znečišťovatel na světě
V roce 2001 začala společnost Nestlé prodávat Perrier v láhvích vyrobených z polyethylentereftalátu a nyní vyrábí přibližně 250 000 tun PET láhví ročně. Přestože jsou tyto obaly recyklovatelné, mnoho z nich končí na skládkách nebo se vyplavují na pláže či břehy řek. Tím se Nestlé řadí mezi největší znečišťovatele životního prostředí plasty na světě.
Společnost nadále tvrdí, že dělá vše pro to, aby snížila svou ekologickou stopu, včetně prosazování systémů zálohového vracení láhví, aby se zlepšil jejich sběr a třídění, a snižování spotřeby primárních plastů.
Díky pomerančové příchuti Hanácká kyselka přežila, líčí pravnuk zakladatelky |
Zdravotně-léčebný původ minerální vody Perrier znatelně poškozuje také zjištění, že chemikálie z plastových láhví se vylučují do vody. Studie z roku 2022 zjistila, že z petek může do vody migrovat 150 chemických látek a 18 z nich překračuje limity stanovené předpisy Evropské unie.
Společnost Perrier si nyní klade za cíl vyrábět do roku 2025 své láhve s 50procentním podílem recyklovaného materiálu, ale hrozí, že z recyklovaného PET bude do tekutiny migrovat ještě více chemikálií. Společnost se proti obavám ohrazuje tím, že její obalové materiály neustále monitoruje, aby splňovaly normy a předpisy týkající se bezpečnosti potravin, uzavírá Bloomberg.