Agentura Bloomberg ve své analýze uvádí, že francouzská flotila jaderných reaktorů se v roce 2024 bude chlubit největší dostupnou kapacitou za posledních minimálně pět let. Analytici tak očekávají, že Francie už brzy bude opět citelným vývozcem elektřiny do okolních států. Opravy ale trvaly déle, než se mnozí původně domnívali.
„Francie je nyní silným vývozcem elektřiny. Země finišuje ve svém programu oprav a celkové údržby jaderných reaktorů,“ komentuje současný stav analytik Kesavarthiniy Savarimuthu.
Vláda chce nabídky na čtyři nové bloky místo jednoho. Westinghouse je ze hry![]() |
Jaderný gigant Electricite de France zahájil mnoho prací na prodloužení životnosti francouzských jaderných elektráren už v polovině roku 2022. V srpnu téhož roku bylo k dispozici jen 40 procent maximální jaderné kapacity. Francie se jako dlouhodobý exportér elektřiny rázem stála jejím dovozcem. Společnost bojovala i s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, na pomoc museli přijet i svářeči z USA nebo Kanady.
Evropa trpěla
Na problémy francouzské jaderné energetiky doplácela celá Evropa. Ruská invaze na Ukrajinu tyto potíže ještě umocnila. Cena elektřiny na trzích v roce 2022 vzrostla do astronomických výšin. Vlády, firmy i spotřebitelé se obávali budoucnosti. Evropě dokonce kvůli nedostatečné výrobě hrozily během zimy black outy. Hlavně díky teplotně přívětivému počasí k nim naštěstí nedošlo.
České jaderné elektrárny loni vyrobily méně elektřiny, obě procházejí modernizací![]() |
Ceny elektřiny i plynu v srpnu roku 2022 vyskočily na zhruba desetinásobek běžné úrovně. Rostoucí náklady uvrhly Evropu do největší energetické krize za poslední desetiletí. Donutily vlády přijmout rozsáhlá opatření, která se týkala omezení poptávky.
V únoru se francouzské kapacity ještě zvýší
Nyní je ale všechno jinak. V lednu letošního roku měla Francie k dispozici 79 procent možných jaderných kapacit, což je asi dvojnásobek toho, co platilo v srpnu roku 2022. Odhady ukazují, že v únoru se tato cifra ještě o další čtyři procentní body zvýší. Pozitivní rovněž je, že během letošního léta je v plánu mnohem méně oprav než v posledních letech. Dostupnost jaderných kapacit by měla být podobná tomu v roce 2019, uvádí ve své analýze agentura Bloomberg.
Francouzi, nebo Korejci? V jaderném tendru se bude licitovat o cenu![]() |
Návrat francouzských jaderných elektráren do provozu přispěl i k celkovému oživení energetických trhů. V kombinaci s teplotně mírnou zimou, poklesem průmyslové poptávky i silnější produkci z obnovitelných zdrojů má celý kontinent rázem dostatek paliva. Stabilizovaly se i ceny.
Francouzská jaderná energetika může do budoucna přispět také v boji s globálním oteplováním. Výhodou jaderných elektráren totiž je velmi nízká emise oxidu uhličitého. Ten podle vědců přispívá ke globálnímu oteplování a řada vlád po celém světě se i proto snaží o jeho redukci. Role francouzského jádra by tedy mohla podle Bloombergu růst i v blízké budoucnosti.