Ke dnu jako Titanic. Studio Paramount Pictures bojuje s obřími ztrátami

  6:20aktualizováno  6:20
Symbol Hollywoodu a jedno z nejstarších filmových studií na světě bojuje o život. Místo, kde vznikl nejvýdělečnější film světa, Titanic, nezvládlo nástup moderních technologií a marně se snaží najít nový kurz.

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Filmová a distribuční společnost Paramount Pictures v uplynulých třech letech nasekala ztráty ve výši 900 milionů dolarů (20,5 miliardy korun) a marně se pokouší vrátit na výsluní.

Fotogalerie

Zvláště špatný byl rok 2016. Paramount prodělal bezmála půl miliardy dolarů kvůli filmovým propadákům Monster Trucks a Ben-Hur. Příjmy obou těchto snímků byly zhruba o 120 milionů dolarů nižší než náklady na jejich výrobu a marketing.

Ústup ze slávy ve filmové branži ale nejlépe dokumentuje snižující se podíl na trhu. Zatímco v roce 2011 studio drželo na domovském americkém trhu pětinu, loni kleslo už na 6,4 procenta a z hlavní hollywoodské šestky je jednoznačně nejhorší.

Nechali si utéct seriály

Studio se však netrápí pouze v kinech, v posledních letech je táhne dolů také jeho mateřská společnost. V roce 1994 koupil 50,1 procenta Paramount Pictures mediální konglomerát Viacom, který za podíl zaplatil 9,75 miliardy dolarů.

Tato suma očištěná o inflaci dnes už přesahuje celkovou tržní hodnotu Viacomu. Špatný management totiž firmu poškodil natolik, že k začátku letošního roku byly akcie Viacomu na minimu od pokrizového roku 2009.

Americké firmy Viacom a CBS uvažují o opětovném spojení

Za hlavní chybu Viacomu mnozí označují promeškanou příležitost koupit společnost Marvel Entertainment, která v posledních letech zaplavuje kina jedním kasovním trhákem za druhým. Značku totiž koupil v roce 2009 Disney za čtyři miliardy dolarů a udělal z ní zlaté tele.

Paramountu zbyla pouze distribuční práva na filmy o některých postavách ze světa Marvel. I ta však nakonec skončila v rukou Disneyho, a to za „směšných“ 115 milionů dolarů.

Jako chyba se ukázalo i přerušení spolupráce Viacomu s producentem úspěšných hororů Jasonem Blumem. Ten poté našel uplatnění u konkurenčního studia Universal Pictures, pro něž produkoval úspěšnou hororovou sérii Očista.

Největším kasovním trhákem Paramountu byl film Titanic:

Velká chyba Viacomu

Viacom však hlavně podcenil význam televizní produkce. V roce 2006 totiž přešla divize Paramount Television pod správu nově vzniklé samostatné firmy CBS. Zejména v době vzestupu takzvané Quality TV, žánru, ve kterém se stírají rozdíly mezi filmem a seriálem, se to ukázalo jako špatný krok.

Viacom si chybu uvědomil až v roce 2013 a získal televizní divizi Paramountu zpět. Loni vydělala 400 milionů dolarů, i díky seriálu The Alienist, psychologickému thrilleru z konce 19. století týkající se vražd chlapeckých prostitutů. Momentálně Paramount Television produkuje devět seriálů, do roku 2020 jich chce mít dvacet.

Paramount Pictures v současnosti pracuje na tom, aby se vrátil mezi filmovou elitu. Pomoct mu v tom má dlouholetý manažer společnosti Fox Jim Gianopulos, který od roku 2017 zastává post výkonného ředitele Paramount Pictures. Jeho plánem je dostat studio do černých čísel, zejména pomocí lepšího výběru filmů k distribuci.

Netflix jako nový král zábavy. Už má větší cenu než Disney

Důležité však bude zejména to, jak se filmová společnost vyrovná s nástupem streamovacích platforem. Čím dál tím víc diváků totiž opouští kina a kabelovou televizi a přesouvá se na internet. Největší z těchto platforem, Netflix, ohlásila na letošní rok 90 vlastních filmů. To je zhruba tolik, kolik vyrobí pět největších hollywoodských studií dohromady.

Na tuto vlnu zatím Viacom reagoval pouze akvizicí drobné streamovací platformy Pluto TV za 340 milionů dolarů. Ostatní hráči na mediálním trhu se však novým podmínkám přizpůsobují rychleji.

Disney kupuje většinu aktivit studia 21st Century Fox zhruba za 70 miliard dolarů, telekomunikační gigant AT&T převezme společnost Warner Bros. za 85 miliard. Obří fúze mají společný cíl, vytvoření nových streamovacích služeb, které budou schopny obstát.

Vybrané kasovní trháky a propadáky Paramountu
TRHÁKrok premiérytržby (USD)
Titanic19972,19 miliard
Transformers: Pomsta poražených2009836 milionů
Shrek Třetí2007799 milionů
PROPADÁKrok premiéryprodělky (USD)
Ben-Hur 2016120 milionů
Monster Trucks2016115 milionů
Spojenci201690 milionů

Propadákem byl pro Paramount remake filmu Ben Hur:


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Vše, co je v lidských silách. Přání superbohatých plní Zlaté klíče

Ilustrační snímek

Uděláme cokoliv, co je legální a v lidských silách. To slibuje svým klientům asociace Les Clefs d´Or (Zlaté klíče),...

Polovina evropských firem neřeší snižování emisí, i když je ohrožují

Ilustrační foto

Přestože většina evropských podniků přiznává, že klimatické změny se jejich byznysu dotknou, 53 procent z nich nemá...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Najdete na iDNES.cz